Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przyznam, że początkowo chwaliłam realizację szczepień w naszym kraju. Teraz jednak mam wielki problem i wielki żal. Obserwuję pełne entuzjazmu reklamowe okrzyki zachęcające i wzywające do szczepienia młodych, coraz młodszych.

Słyszę ciągłe informacje o oczekiwaniu na chętnych, o ułatwieniach i udogodnieniach w zaszczepieniu – może przyjść każdy, niemal z ulicy. Każdy, ale nie senior!

Jestem z rocznika 1954, zgłosiłam się na szczepienie natychmiast po ogłoszeniu tej możliwości. Pierwszą dawkę Astry Zeneki dostałam 7 kwietnia, z tym że w pakiecie z wycieczką 86 km od domu (mieszkam w dużym mieście wojewódzkim) i bez szansy na wybór. Drugie szczepienie mam otrzymać 23 czerwca, w tym samym odległym miejscu. Problem w tym, że nie mam jak dojechać.

Młodzi dostali już obie dawki i jadą na zasłużony urlop, a ja bezskutecznie szukam możliwości zmiany miejsca szczepienia. Nie da się!!!

W żadnej przychodni nie wykonają tylko jednej szczepionki z dwudawkowego zestawu, tłumaczą, że one zawsze przypisane są w kompletach.

Okazuje się, że seniorzy – jak zwykle – mają w plecy. Nie tylko daleko od miejsca zamieszkania, nie tylko bez szansy wyboru producenta szczepionki, ale jeszcze z najdłuższym możliwym okresem czasu między dawkami.

O co chodzi i dlaczego znów jesteśmy gorsi, mimo że oficjalnie wciąż jesteśmy grupą najbardziej narażoną na zachorowanie i to w ciężkiej postaci.

Dlaczego to my wciąż musimy odsuwać się od innych – także od naszych wnuków – bo nie jesteśmy do końca zaszczepieni, chociaż bardzo chcemy.

Dlaczego muszę jechać tak daleko, jeśli w pobliżu mam kilka szczepiących przychodni. Dlaczego, dlaczego? Czy rzeczywiście niczego nie można z tym zrobić?

 Seniorka

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.