Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcja zacznie się dziś o 11.30 przed siedzibą RPO przy ul. Długiej w Warszawie od spotkania prof. Adama Bodnara z dziennikarzami. Na konferencji będą też: Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, mec. Kinga Dagmara-Siadlak, prezes Stowarzyszenia Adwokackiego "Defensor Iuris", Zbigniew Hołdys, muzyk i społecznik, represjonowany sędzia Igor Tuleya oraz Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, organizator akcji.

Dzisiejsza trasa wiedzie z Warszawy przez Raszyn (krótki postój na rynku) do Radomia, gdzie o 16 na placu Konstytucji nastąpi oficjalne otwarcie Touru.

W sobotę 5 czerwca Tour de Konstytucja odwiedzi rynek w Kielcach, w niedzielę 6 czerwca – rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim, a następnie do 8 sierpnia ponad 80 miejscowości w całym kraju.

– Pomysł akcji zrodził się z potrzeby chwili i sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w pandemii. Jako obywatele zaangażowani w obronę praw obywatelskich chcemy w końcu wyjść z dużych miast i pokazać się w Polsce – mówi Robert Hojda.

Współorganizatorami jest kilkadziesiąt organizacji krajowych i lokalnych, m.in.: Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Protest z Wykrzyknikiem, a także organizacje prawnicze Defensor Iuris, Wolne Sądy (adwokaci), Lex Super Omnia (prokuratorzy) oraz sędziowskie: Iustitia, Themis.

RPO Adam Bodnar przyjął honorowy patronat nad imprezą, w którą zaangażowało się wielu znanych prawników, naukowców, publicystów, działaczy na rzecz praw człowieka, przedstawicieli pozaparlamentarnej opozycji demokratycznej, a także celebrytów.

Adres strony domowej akcji – tour-de-konstytucja.pl, można ją też śledzić na Facebooku – facebook.com/TourDeKonstytucjaPL. Relacje znajdziecie też na Wyborcza.pl.

Obywatelski reportaż o przygotowaniach do Touru "W społeczeństwie obywatelskim nic samo się nie dzieje"
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.