Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od lat gości w prawicowych mediach PiS-owskich i ultrakatolickich, określana tytułem „księżnej", niejaka Ingrid Detter, księżna de Frankopan-Subic-Zrinski, szwedzka profesor prawa. Od kilku dni widnieje na pierwszym honorowym miejscu spisu wykładowców nowo ustanowionego Collegium Intermarium, które ma zostać uroczyście otwarte 28 maja przez samego wicepremiera Piotra Glińskiego.

Na tle innych nowo powołanych zagranicznych wykładowców tej uczelni postać byłej profesor szacownego uniwersytetu sztokholmskiego, niegdyś podobno doradzającej Janowi Pawłowi II, musi budzić automatycznie spore zainteresowanie.

Jej egzotyczny tytuł, a także jej bardzo scenograficzne kapelusze, mają niewątpliwie przydać blasku integrystyczno-ultrakatolickiej inicjatywie szefa Ordo Iuris Jerzego Kwaśniewskiego.

Jednak warto i poszperać nieco głębiej.

Mąż pani Detter, chorwacki emigrant mieszkający w Wielkiej Brytanii Louis Doimi-Lupis w roku 1990 przeprowadził urzędowo (w Anglii nie ma pod tym względem ograniczeń) zmianę nazwiska na „Frankopan-Subic-Zrinski".

Ród Frankopanów władał dużymi obszarami Chorwacji w wiekach średnich, niekiedy pospołu z rodem Subiców i ze skoligaconym z nimi chorwacko-węgierskim magnackim rodem Zrinskich. Frankopanowie – którzy jednak, co szczególnie istotne, nigdy nie nosili tytułu książęcego – wymarli w 1671, Zrinscy na początku XVIII wieku, Subicowie pod koniec XVI wieku. Po zmianie nazwiska rzutki Louis nadał sobie i swojej żonie Ingrid tytuł książęcy.

To tak, jakby piszący te słowa, znużony swym popularnym nazwiskiem, uzyskał w Wielkiej Brytanii (bo w Polsce i w wielu krajach europejskich to niemożliwe) zmianę nazwiska na niespotykany potrójny człon, powiedzmy Sergiusz Radziwiłł-Lubomirski-Sapieha i jeszcze na dodatek sam zaczął tytułować się księciem.

Wiodące środowiska, z reguły prawicowe i konserwatywne, związane z historią i arystokracją Chorwacji, określają „nowych Frankopanów" mianem hochsztaplerów i, idąc dalej, mówią nawet o „narodowej hańbie". Chyba cokolwiek przesadnie, bo mamy tu raczej do czynienia z próbą awansu społecznego za wszelką cenę rodzinki o ustawieniu raczej internacjonalnym. I nawet jej się to po trosze udało, bo jedna z córek wżeniła się do trzeciego rzutu brytyjskiej rodziny królewskiej, łącząc się z katolickim zelantem i sztandarowym przeciwnikiem wszelkich form aborcji lordem Nicholasem Windsorem. Zaś sama pani Detter, wbrew wszelkim podstawowym skandynawskim normom zachowania, wszędzie, takoż w Collegium Intermarium, występuje jako księżna de Frankopan.

I jeszcze jedno: jak podaje sama „księżna" na Linkedin, posiada ona tylko jedno odznaczenie, a mianowicie polski order św. Stanisława z 2013 roku. Jest to „odznaczenie" wskrzeszone prywatnie w 1979 roku przez Juliusza Sokolnickiego (postać co najmniej kontrowersyjną), zaś obecnie ordery św. Stanisława są nadawane bez żadnych ograniczeń – często za pieniądze – przez bodaj aż pięć skłóconych ze sobą  polskich i rosyjskich organizacji.

Z przykrością muszę stwierdzić, iż ten epizod zdaje się potwierdzać fatalne ciągotki pani Detter do honorów i tytułów. Musi więc zastanowić fakt, iż jako osoba doradzająca rzekomo przez dwadzieścia lat polskiemu papieżowi nie uzyskała nawet najmniejszego orderu watykańskiego, jak choćby często nadawanego paniom „Pro ecclesia et pontifice".

 „Nowi Frankopanowie" kupili w Chorwacji około roku 2000 zamek Ribnik, niegdyś warownię Frankopanów, który miał stać się centrum kulturalnym, a bodaj także propagować integrystyczny katolicyzm. Po kilkunastu latach nic nie zostało z szumnych zapowiedzi i władze lokalne chcą teraz wykupić podupadły zamek. 

Prof. dr hab. Sergiusz Michalski, członek PAU

(na potrzeby tego tekstu: Sergiusz książę Radziwiłł-Lubomirski-Sapieha)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.