Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedstawiony przez rząd „Polski ład” to żadna zasługa PiS. Świat, zachodni świat, w tym Europa, rozwija się mimo pandemii. A więc, chcąc nie chcąc, i Polska, skoro należy do UE, do tego nowoczesnego, rozwijającego się świata. Dostaliśmy ogromną pomoc z, głównie zachodniej, Europy, bo przecież jesteśmy i długo jeszcze będziemy beneficjentami ekonomicznymi netto – normalną koleją rzeczy. To tylko przypadek, że teraz akurat, w czasie takiej, jednej z wielu zresztą, „hossy”, rządzi PiS. Gdyby rządził ktokolwiek inny, gospodarka, przymuszona do tego ogólnoświatowym, zglobalizowanym rozwojem, szłaby tak samo do przodu.

Może wygląda to atrakcyjniej dla przeciętnego obywatela. A to dlatego, że PiS agresywnie zapożycza się a konto przyszłości i szerzej sypie bezpośrednio do kieszeni obywatela, zaniedbując wydatki i inwestycje wspólne. Ale gospodarka po prostu płynie z nurtem ogólnoświatowym i przechwałki PiS to podstawianie nogi przez żabę, gdy konia kują.

Specyfika tej partii polega na wykorzystaniu politycznej, społecznej i ekonomicznej nieświadomości i niewiedzy wielu (większości chyba) obywateli dla zdobycia i umocnienia swojej autorytarnej władzy. PiS wraz ze swymi sojusznikami utrwala i podsyca patriarchalne, hierarchiczne, antyliberalne, antyemancypacyjne i obojętne na niszczenie praworządności, demokracji i parlamentaryzmu nastawienia w społeczeństwie, bo takim łatwiej mu rządzić. Być może tak rozumie cel istnienia partii politycznej.

PiS nie tylko korzysta z rozsądnych rozwiązań finansowych i ekonomicznych demokratycznego świata, nakierowanych na poprawę bytu materialnego wszystkich, a więc i polskich obywateli. Ale i wykorzystuje je dla odwracania uwagi krajowej większości, która zajęta konsumowaniem nie dostrzega istoty rzeczy:  destrukcji państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.

Wbrew popularnemu niegdyś powiedzeniu, że "byt określa świadomość", taka świadomość określi prędzej czy później marny byt.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.