Ilu z nas, by bronić wartości, jest gotowych postawić na szali swoje kariery i bezpieczne życie? Nie wiem, czy sam bym potrafił. Dlatego postanowiłem pokazać tych, którzy powiedzieli "NIE" obłędnej destrukcji wymiaru sprawiedliwości - mówi o swojej wystawie portretów niezłomnych prawników fotograf Piotr Wójcik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek 13 maja odbędzie się w Warszawie* wernisaż wystawy „Sprawiedliwość” fotografa i dziennikarza Piotra Wójcika. Od 2016 r. dokumentował on proces stawiania oporu wobec zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym i Prokuraturze.

– Zobaczyłem ludzi bardzo zdeterminowanych do tego, by bronić pewnego porządku sprawiedliwości i państwa demokratycznego opierającego się na trzech filarach, z których jednym jest władza sądownicza. Zobaczyłem też ludzi, którzy mają głęboką autorefleksję na temat tego, jak ten wymiar sprawiedliwości funkcjonował wcześniej i co w nim było nie tak – mówi.

Prok. Katarzyna Kwiatkowska
Prok. Katarzyna Kwiatkowska  Piotr Wójcik

Projekt "Sprawiedliwość" opowiada o niezależnych sędziach, prokuratorach oraz adwokatach, którzy są ważnym głosem w debacie o praworządności.

Wójcik stawia odbiorców oko w oko z prawnikami, którzy mimo represji – degradacji, przymusowych delegacji czy postępowań dyscyplinarnych, jakie ich spotkały, bronią demokratycznego porządku prawnego.

Sędzia Paweł Juszczyszyn
Sędzia Paweł Juszczyszyn  Piotr Wójcik

Piotr Wójcik sfotografował i przeprowadził rozmowy z blisko 30 osobami. Do projektu zaprosił m.in. sędziów Krystiana Markiewicza, Bartłomieja Starostę, Bartłomieja Przymusińskiego, Piotra Gąciarka, Beatę Morawiec, Waldemara Żurka, Pawła Juszczyszyna, adw. Radosława Baszuka, prok. Katarzynę Kwiatkowską, prok. Ewę Wrzosek i prawników inicjatywy Wolne Sądy. 

Sędzia Piotr Gąciarek
Sędzia Piotr Gąciarek  Piotr Wojcik/Picture Doc

Wśród sportretowanych przez fotografa jest też Igor Tuleya, warszawski sędzia, którego prokuratura Zbigniewa Ziobry chce oskarżyć o to, że zezwolił dziennikarzom na udział w rozprawie i ujawnił szczegóły postępowania przygotowawczego.

Pierwszym krokiem odsuwania niezależnego sędziego od orzekania była decyzja Izby Dyscyplinarnej, by pozbawić Tuleyę immunitetu, zawieszeniu go w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 proc. uposażenia. Teraz waży się, czy sędzia zostanie siłą doprowadzony na przesłuchanie. 

Portret sędziego autorstwa Wójcika przedstawia go wśród stosów akt, które dotyczą tylko jednej sprawy [zdjęcie otwierające ten materiał]. 

W rozmowie z fotografem sędzia powiedział: – Na naszych oczach powstaje nowy model – sędziego obywatelskiego. On już nie jest zamknięty w czterech ścianach rozpraw i nie ogranicza swojej aktywności wyłącznie do wyroku i jego uzasadnienia.

Sędzia powinien wyjść do obywateli, spotykać się z nimi, opowiadać o tym, co robi. Powinien też uczyć się od obywateli, prowadzić z nimi dialog o zmianach w prawie i sądownictwie. To ważne, bo w ten sposób – wierzę w to – buduje się właśnie autorytet sędziego i zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości – mówi Igor Tuleya.

– Od połowy lat 80. dokumentuję najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w Polsce. Byłem aktywnym uczestnikiem przemian 1989 roku i nie chciałbym, aby to, co osiągnęliśmy przez ostatnie 30 lat zostało pogrzebane przez demagogię i kłamstwa obecnej władzy. Stąd pomysł na pokazanie sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy nie poddają się naciskom władzy i postępują zgodnie z literą prawa. Chciałbym przedstawić i pokazać szerszej publiczności prawników, którzy podobnie jak opozycja 30 lat temu, dziś muszą być niezłomni. Dla których sprawiedliwość i konstytucja są ważniejsze niż doraźne korzyści z zajmowanych stanowisk – mówi fotograf.

 

* Wystawę można obejrzeć do 27 czerwca w Pracowni Duży Pokój w Warszawie, ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) w godzinach otwarcia galerii. 

Trwa zrzutka (w tym linku jej adres), której celem jest zebranie środków na zaprezentowanie wystawy w innych miejscach Warszawy, w innych miastach Polski, a także za granicą, w tym w Parlamencie Europejskim. Pieniądze posłużą na wydruk zdjęć, redakcję tekstów, tłumaczenia i inne czynności potrzebne do wyprodukowania wystawy. To koszt sięgający ponad 50 tysięcy złotych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bardzo ciekawe ! Super - że mówi się tu wreszcie o tym jak zmieniać się będzie funkcjonowanie sędziów blisko obywateli. Pamiętajmy jeszcze - zapewne "wystawie" nie chodzi o tworzenie z tych sędziów ikon - tu chodzi o wartości, którym służą - na tym skupiajmy uwagę - bo to jest w tej walce istotą !
  już oceniałe(a)ś
  2
  0