Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczna 74. sesja Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA) odbędzie się w dniach 24 maja – 1 czerwca. Od 2017 roku Tajwan zabiega o ponowny udział w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia jako obserwator, tak jak było to w latach 2009-2016. Sprawa ta dotyczy zdrowia i nie powinna być upolityczniana. Wielu przywódców międzynarodowych otwarcie lub prywatnie wyraziło poparcie dla udziału Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowym Zgromadzeniu Zdrowia.

Jednak większość państw nadal decyduje się nie wypowiadać na razie w tej sprawie z powodu nacisków politycznych. Do 10 maja br., zaledwie dwa tygodnie przed rozpoczęciem 74. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, Tajwan nadal nie otrzymał zaproszenia od Światowej Organizacji Zdrowia.

Niestety, milczenie można odczytać jako przyzwolenie i najprawdopodobniej Tajwan ponownie stanie się ofiarą nacisków politycznych. Tajwan zwraca się z apelem do różnych państw o przyłączenie się do grupy krajów o podobnych poglądach, aby wspólnie wezwały Światową Organizację Zdrowia do wypełnienia jej mandatu w celu pełnego włączenia Tajwanu do wspólnoty globalnego zdrowia.

Dzięki życzliwej pomocy państw o podobnych poglądach udział Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia, choć nadal ograniczony, tymczasowy i daleki od zaspokojenia rzeczywistych potrzeb Tajwanu, uległ nieznacznej poprawie w ostatnich czterech latach. Apele Tajwanu skierowane do Światowej Organizacji Zdrowia i państw członkowskich tej organizacji są proste i uzasadnione.

Po pierwsze, jak wyraźnie stanowi Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia: „Korzystanie z najwyższego osiągalnego poziomu zdrowia jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka, bez względu na rasę, religię, przekonania polityczne, warunki ekonomiczne czy społeczne”. W istocie zdrowie jest prawem człowieka; w związku z tym 23,5 miliona mieszkańców Tajwanu jest uprawnionych do takiej samej ochrony w ramach globalnej współpracy w zakresie zdrowia i mechanizmów zapobiegania chorobom, z jakiej korzystają mieszkańcy wszystkich innych państw.

Po drugie, Tajwan zasługuje na pełny i zinstytucjonalizowany dostęp do wszystkich spotkań, działań i mechanizmów Światowej Organizacji Zdrowia, w tym Światowego Zgromadzenia Zdrowia, tak aby mógł czerpać z doświadczeń i wnosić wkład w globalną współpracę w dziedzinie zdrowia. Powody są zrozumiałe. Status obserwatora w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia nie wymaga państwowości, więc należy wykluczyć polityczne działania jakichkolwiek państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia. Ponadto opieka zdrowia publicznego na Tajwanie jest zaawansowana i na wysokim poziomie, przez co okazał się on niezastąpionym partnerem wspólnoty globalnego zdrowia, skutecznie zwalczając pandemię COVID-19 i dzieląc się swoimi doświadczeniami i środkami medycznymi z innymi potrzebującymi krajami. Na dzień 9 maja na Tajwanie potwierdzono 1184 przypadki COVID-19 i 12 zgonów, a wśród potwierdzonych przypadków 1037 to przypadki importowane.

Pandemia COVID-19 może okazać się punktem zwrotnym dla tajwańskiej kampanii dotyczącej Światowej Organizacji Zdrowia, ponieważ przypomina ludziom o prawdziwym znaczeniu tego, że „choroba nie zna granic” i „nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni” w globalnej wiosce.

Sytuacja ta przemawia na korzyść Tajwanu, chociaż nieuzasadniona ingerencja polityczna raczej nie zniknie w dającej się przewidzieć przyszłości. Dzięki wspólnym i skoordynowanym wysiłkom podobnie myślących państw i Tajwanu pojawił się efekt kuli śnieżnej. W ubiegłym roku ponad 1700 parlamentarzystów z ponad 80 państw otwarcie poparło udział Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Administracje ponad 40 państw otwarcie lub prywatnie wyraziły swoje poparcie dla Tajwanu. Media z ponad 60 państw opublikowały prawie 3000 artykułów, komentarzy, felietonów wspierających udział Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia. Rosnące międzynarodowe poparcie pokazuje, że Tajwan nie jest sam w swoim dążeniu do pełnego uczestnictwa w Światowej Organizacji Zdrowia.

Oczekuje się, że w tym roku międzynarodowe poparcie dla tajwańskiej kampanii na rzecz udziału w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia może być jeszcze silniejsze. Na przykład rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych wskazał niedawno na poparcie Unii Europejskiej dla udziału Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia; ponad 250 parlamentarzystów z 50 państw wzięło udział w kampanii prowadzonej na Twitterze „#LetTaiwanHelp” zainicjowanej 27 kwietnia przez liderów Senatu i Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych; 28 kwietnia czeski Senat przegłosował jednogłośnie (58:0) przyjęcie rezolucji popierającej udział Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia; ministrowie spraw zagranicznych G7 po raz pierwszy we wspólnym komunikacie wydanym w dniu 5 maja wyrazili poparcie dla znaczącego udziału Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowym Zgromadzeniu Zdrowia; 6 maja francuski Senat przegłosował jednogłośnie (304:0) rezolucję wzywającą do udziału Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Światowej Organizacji Zdrowia; w dniu 7 maja Antony Blinken, Sekretarz Stanu USA, wydał oświadczenie wzywające Światową Organizację Zdrowia do zaproszenia Tajwanu na Światowe Zgromadzenie Zdrowia itd.

W dniu 20 maja podczas sesji Rady Światowego Towarzystwa Medycznego (WMA), organizacji reprezentującej lekarzy na całym świecie, w przeważającej większości (22:1) głosowano za uczestnictwem Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia, mimo sprzeciwu ze strony Chin. Istnieją solidne podstawy, by sądzić, że międzynarodowe poparcie dla sprawy Tajwanu będzie rosło w siłę.

Pandemia COVID-19 świadczy o konieczności i ważności włączenia Tajwanu do globalnej współpracy w zakresie zapobiegania chorobom. „Nikogo nie zostawiamy samemu sobie” – nigdy nie powinno pozostać tylko hasłem Światowej Organizacji Zdrowia. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za rosnące międzynarodowe wsparcie i optymistycznie patrzymy na możliwość udziału Tajwanu w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Przestrzegając zasad „profesjonalizmu, pragmatyzmu i wnoszenia wkładu”, Tajwan będzie nadal współpracował ze wszystkimi podobnie myślącymi państwami, aby dążyć do pełnego i zinstytucjonalizowanego uczestnictwa w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowym Zgromadzeniu Zdrowia.

Ponadto wzywamy Światową Organizację Zdrowia do zachowania profesjonalnego, neutralnego stanowiska wolnego od ingerencji politycznej, abyśmy razem mogli chronić zdrowie i dobrobyt ludzkości, zwalczać pandemię i działać na rzecz odbudowy po pandemii. Aby to osiągnąć, należy bezzwłocznie zapewnić Tajwanowi wszechstronny i nieograniczony udział we wszystkich spotkaniach, mechanizmach i działaniach Światowej Organizacji Zdrowia, pomagając w ten sposób zrealizować szczytny cel tej organizacji „Zdrowie dla wszystkich”.

 Bob L.J. Chen

ambasador Tajwanu w Polsce 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.