W 32. urodziny "Gazety Wyborczej" wracamy do punktu wyjścia. Znowu jesteśmy głosem polskich demokratów, głosem Czytelników odrzucających niegodziwą władzę i jej propagandę, głosem obywateli, którzy chcą Polski w Europie, i to na należnym jej miejscu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wyborcza” kończy 32 lata. Powstała wiosną 1989 r. jako głos wolnej Polski, w przededniu pierwszych wolnych wyborów. Tworzyli ją ludzie odrzucający obskurancką dyktaturę, która swą klęskę pudrowała siermiężną propagandą. Chcieliśmy lepszego, demokratycznego, sprawiedliwego kraju ze sprawną gospodarką. Kraju, który powróciłby na należne miejsce w Europie i w świecie. „Wyborcza”, niezależny dziennik, była ewenementem w skali całego bloku wschodniego. Dla żyjących na wschód od Łaby demokratów symbolizowała wolne media i wolne dziennikarstwo, o których oni ciągle mogli jedynie marzyć. A przecież w 1989 r. nic nie było pewne. W Polsce obowiązywała jeszcze cenzura, a w rozsianych po kraju bazach stacjonowali radzieccy żołnierze.

Historia „Wyborczej” to historia sukcesu polskich przemian. W 1989 r. powrót trapionej głębokim kryzysem Polski na łono Zachodu wydawał się mrzonką. Mimo to Polacy dopięli swego. Dekadę później przyjęto nas do NATO, po kolejnych pięciu latach wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Dziś spieramy się, także na łamach „Wyborczej” – czy społeczne koszty, które towarzyszyły tej transformacji, były do uniknięcia. W końcu lat 80., widząc na własne oczy skalę upadku państwa, nie widzieliśmy innej drogi niż budowa gospodarki rynkowej.

Dziś historia zatacza koło. Obecna władza jest jak komuniści u swego schyłku. Ta sama nieudolność, ta sama nieuczciwość, ten sam brak skrupułów, które przykryć mają patriotyczne slogany. Polska, która jeszcze niedawno aktywnie wpływała na kurs Unii Europejskiej – teraz przestała się liczyć. Władza ogranicza demokratyczne swobody. Przejmuje sądownictwo, nasyła na obywateli policjantów z gazem i teleskopowymi pałkami. Teraz bierze się do mediów niezależnych, po tym gdy zmieniła media publiczne w propagandowe szczekaczki. Tytuły, których nie może przejąć Orlen i których nie da się obsadzić partyjnymi czynownikami, władza zalewa dziesiątkami pozwów. Nie odstąpiła od planów nałożenia na niezależne media haraczu w postaci tzw. podatku solidarnościowego od reklamy.

W 32. urodziny „Gazety Wyborczej” wracamy więc do punktu wyjścia. Znowu jesteśmy głosem polskich demokratów, głosem Czytelników odrzucających niegodziwą władzę i jej propagandę, głosem obywateli, którzy chcą Polski w Europie, i to na należnym jej miejscu.

„Wyborcza” pozostanie symbolem niezależnych mediów. W 1989 r. opisywaliśmy upadek państwa komunistycznego w Polsce. Teraz opiszemy upadek narodowo-populistycznego państwa PiS.

W redakcji - numer układają Helena Łuczywo, Danuta Zagrodzka, Teresa Bogucka, Anna Bikont, Adam Michnik i Stanisław Turnau. Jest 1989 rok
W redakcji - numer układają Helena Łuczywo, Danuta Zagrodzka, Teresa Bogucka, Anna Bikont, Adam Michnik i Stanisław Turnau. Jest 1989 rok  Fot. Tomasz Wierzejski / Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pozadroscił tego sukcesu Kaczor i chłopcy harcownicy - żółć ich trawi 32 lata. Przywłaszczyli pieniądze z FOZZ, zatopili Express Wieczorny, i co? Zawiść i resentyment. Nic innego. Boli miernoty, że istnieją mądrzejsi od nich. Tak było, jest i będzie. Amen
  już oceniałe(a)ś
  76
  0
  Gdy miałem 32 lata, to się dopiero rozkręcałem, rozpędzałem, życiem radowałem i gdzie biec wiedziałem.
  Czego wam, nam życzę, Wasza Jagusia.
  już oceniałe(a)ś
  72
  2
  Moja Gazeta, od 32 lat !
  już oceniałe(a)ś
  57
  0
  Jakieś 10 lat temu poprosiłem o Wyborczą w kiosku ruchu. Kioskarz z przyganą, krytyką i niby to żartem zapytał: "żydowską?". Tak, żydowską poproszę. Dziękuję. Warszawa.
  @Cyklistaaleniewegetarianin

  Teraz ten kioskarz jest dyrektorem spółki skarbu państwa.
  Ze względu na doświadczenie w handlu.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @Cyklistaaleniewegetarianin
  Kupowałem Wyborczą, młody kuzyn spytał: - Wujku, ty się chyba pomyliłeś, to koszerna gazeta.
  - A wiesz co to znaczy ''koszerny''? To znaczy czysty, więc poproszę tę gazetę.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @Cyklistaaleniewegetarianin
  Tak było.
  A będzie tylko bardziej.
  Skądinąd zawstydzający to wynik 32-lat ...naszego czytelnictwa :(
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Najlepszego! Dziekuje! Odkad jestescie nie wyobrazam juz sobie dnia bez Was! Zebyscie wiedzieli, ile sie czlowiek czasem musial nabiegac za papierowym egzemplarzem, zanim pojawiliscie sie na dobre w sieci...

  Bedzie dobrze!

  Nie kazdemu jest wszystko jedno ;)

  Sciskam!
  @Copywriter
  PS
  Dziekuje takze za to forum. Mimo wszystko jest tu rowniez mnostwo fantastycznych, madrych ludzi. Was tez serdecznie pozdrawiam! :)
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Pierwszy numer dostałem od kolegi,następne do dzisiaj kupuję sam.Wiele Gazecie zawdzięczam.
  już oceniałe(a)ś
  52
  1
  Dzisiaj trudniej niż wtedy. Dopiero po Tymińskim na drugim miejscu można było przewidzieć sile populizmu.
  @blablick
  100/100
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @blablick
  To pierwszy diabeł wyskakujący z pudełka, który o mały włos nie został prezydentem. Trudno teraz uwierzyć, a jednak tak było.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @zwinka1
  Dlaczego trudno uwierzyć? Wybraliśmy niedawno na drugą kadencję intelektualną miernotę z kościółkowym zacięciem, zwierzchnikiem sił zbrojnych jest człowiek który publicznie deklaruje że się boi szczepień a pewno też i myszy...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czytam od pierwszego numeru i dziękuję za prawdziwe relacjonowanie wydarzeń. Tylko tak dalej.
  już oceniałe(a)ś
  42
  1