Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W połowie czerwca mogą zacząć działać w Unii Europejskiej tzw. zielone zaświadczenia cyfrowe, które będą potwierdzeniem, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Unijni urzędnicy pracują nad certyfikatem od marca. Ma on dwa główne założenia: pozwoli na bezpieczne swobodne przemieszczanie się mieszkańców Unii w czasie pandemii COVID-19 i będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE. Jak zapewnia Komisja Europejska, zaświadczenia o szczepieniu będą wydawane wszystkim zaszczepionym osobom, niezależnie od tego, którą szczepionkę przeciwko COVID-19 im podano. 

Za wydanie zaświadczeń odpowiadają organy krajowe, w Polsce informacje o szczepieniu zapisane są na Internetowym Koncie Pacjenta. 

Jeżeli jesteśmy szczepieni w dwóch dawkach (poza szczepionką Johnson & Johnson dotyczy to wszystkich innych dostępnych w UE preparatów), to wstępne potwierdzenie pojawia się w systemie Centrum e-zdrowia już po przyjęciu pierwszego zastrzyku (w zakładce Profilaktyka).

Pacjent otrzymuje zapisany w pliku PDF dokument "Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19". Zawiera on imię, nazwisko i pesel oraz datę szczepienia. Ta sama informacja zapisana jest również w języku angielskim. 

Po przyjęciu drugiej dawki system generuje tzw. kod QR, w którym zapisana jest informacja o szczepieniu. Można go pobrać na telefon czy tablet.

To właśnie ten kod jest przepustką m.in. w podróżach po Unii Europejskiej, ale możliwe, że w przyszłości również w różnych instytucjach, które będą wymagały jego okazania. 

Zaświadczenie o szczepieniu: online, z punktu szczepień, od lekarza rodzinnego

O takim przypadku napisał "Wyborczej" 75-letni czytelnik. Choć nie ma obecnie oficjalnych wytycznych dotyczących posiadania zaświadczenia, ani też nie ma obowiązku szczepienia, pacjent został już poproszony o jego okazanie. Nie można jednak uzależniać dostępu do świadczeń medycznych od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona.

"Okazało się, że przy przyjęciu do szpitala (np. szpital w Piasecznie – na operację onkologiczną) nie są honorowane zaświadczenia wydawane przez przychodnie przy I szczepieniu i poświadczane ponownie przy II. Wymagane jest bowiem zaświadczenie wydawane drogą elektroniczną przez Centrum e-zdrowia w Ministerstwie Zdrowia przy użyciu tzw. profilu zaufanego" – czytamy w liście

Jak wynika z danych resortu zdrowia, w grudniu ub.r. profil zaufany miało 8,6 mln obywateli, a ok 3,5 mln osób – aktywowało Internetowe Konto Pacjenta. Co więc mają zrobić pozostali, aby dysponować zaświadczeniem o przejściu szczepienia?

– W przypadku braku dostępu do IKP, o wydruk tego zaświadczenia i kodu QR pacjent może również poprosić punkt szczepień. Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie, co znaczy, że widzi ją też lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – tłumaczy Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Również unijne zielone zaświadczenie honorowane jest w wersji cyfrowej, jak i papierowej. Poza potwierdzeniem przejścia szczepienia może ono służyć jako zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 lub przejściu choroby.

Szczegóły dotyczące pobierania zaświadczenia i kodu QR z IKP (lub aplikacji mObywatel) znajdują się TUTAJ.

Ministerstwo Zdrowia stworzyło też darmową aplikację Zaszczepieni, która umożliwia zweryfikowanie, czy kod QR danej osoby jest poprawny i ważny. Pokazuje też podstawowe dane o jego właścicielu, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Dzięki temu można sprawdzić, że jest to kod osoby, która go okazuje. Jak zastrzega resort: osoba, która pokazuje do skanowania kod QR, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w kodzie.

Aplikacja Ministerstwa Zdrowia 'Zaszczepieni'Aplikacja Ministerstwa Zdrowia 'Zaszczepieni' mat. MZ

Komisja Europejska współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia, aby zagwarantować, że zaświadczenia wydawane w UE będą honorowane na całym świecie.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.