Od tak dawna mówimy, że opozycja musi wykorzystywać każdą sytuację, by utrudniać działanie Kaczyńskiemu, tak jak my to robimy. Tymczasem Lewica wyciągnęła do niego pomocną dłoń - mówią Marta Lempart i Agnieszka Wierzbicka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozmowa z Martą Lempart, jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, i Agnieszką Wierzbicką, koordynatorką Zespołu ds. Praworządności w Radzie Konsultacyjnej przy OSK

ANITA KARWOWSKA: Odkąd we wtorek Lewica dogadała się z PiS w sprawie poparcia dla Funduszu Odbudowy, nic tak nie zabolało na lewej stronie jak tweet Strajku Kobiet w tej sprawie: "Doba na ogarnięcie się albo zaczynamy ogólnopolską akcję wybijania głupoty z głowy Lewicy. Mafia nie przestanie być mafią, bo Lewica grzecznie wciśnie guzik".

MARTA LEMPART: Jestem wk...a.

To wiemy.

MARTA LEMPART: Na ostatnie działania Lewicy patrzę z perspektywy doświadczeń działaczek i działaczy Strajku Kobiet, którym jest dziś bardzo trudno. Mamy problemy z pracą, musimy korzystać z pomocy psychologicznej, prawnej i finansowej. A Lewica zachowała się, jakby tych wszystkich naszych protestów i postulatów zebranych na ulicach nie było.

Podjęła rozmowy z PiS, zostawiając osoby sponiewierane przez tę bandycką władzę za drzwiami i niczego nie osiągnęła. Nie mieści mi się w głowie, że ktoś może pójść na polityczne negocjacje tak nieprzygotowany.

Lewicy nie mieści się w głowie, że OSK wystąpił przeciwko niej.

MARTA LEMPART: Słyszymy, że odbyły się wcześniej jakieś konsultacje z obywatelami, ale chyba były mocno koncesjonowane, skoro Lewica nie dowiedziała się z nich, że dla ludzi ważne są prawa kobiet, praworządność, prawa osób LGBT, aborcja - na tyle ważne, żeby w sprzeciwie nadstawiać karku na ulicach. Żaden z postulatów jesiennych protestów nie pojawił się w tych negocjacjach. To jest to wsparcie Lewicy dla strajków kobiet? Udawanie, że cały ten obecny rozpier... się nam nie wydarzył i nie ma znaczenia?

AGNIESZKA WIERZBICKA:

Idąc na te rozmowy, politycy Lewicy oddali za friko kilkuletni trud tysięcy osób walczących o swoje prawa na ulicach.

Co oddała Lewica?

AGNIESZKA WIERZBICKA: Wiadomo od lat, że rząd PiS nikomu nie ustępuje i przeprowadza wszystko siłą. Jak głęboką naiwnością trzeba się cechować, żeby stwierdzić, że akurat w tej sytuacji PiS nagle postanowił się zachować inaczej, i to mając do czynienia z partią ledwie przekraczającą próg wyborczy.

Jak więc powinna się zachować Lewica i szerzej - opozycja?

AGNIESZKA WIERZBICKA: Trzeba było zadać sobie pytanie, z jakiego powodu ten rząd jest osłabiony? Raczej nie przez ten lewicowy triumwirat [w rozmowach z PiS brali udział Adrian Zandberg, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń], który ogłosił się właśnie zbawcą Funduszu Odbudowy. Tym powodem było to, że od sześciu lat ludzie protestują i wkładają patyki w te tryby autorytarnych rządów. Właśnie ten wysiłek spowodował osłabienie PiS.

Czy efekt tych negocjacji zniszczył to, co osiągnęli protestujący?

AGNIESZKA WIERZBICKA: Tak. Lewica położyła wszystkie karty, niczego nie wygrywając. Zorientowałam się, że tak jest, kiedy Krystyna Pawłowicz przesunęła posiedzenie pseudo-TK w sprawie konstytucyjności prawa Unii Europejskiej na 13 maja.

Stało się tak, ponieważ PiS doszedł do wniosku, że ma wystarczającą większość, żeby jeszcze w maju przegłosować FO, a potem, bazując na orzeczeniu TK, uchylić się od odpowiedzialności prawnej wynikającej z naszej obecności w Unii Europejskiej.

Wielu ludzi Lewicy od lat blisko współpracuje z OSK, znacie nawzajem swój sposób działania i systemy wartości. Dlaczego w tym przypadku tak bardzo się to rozjechało?

MARTA LEMPART: Na rozmowy poszło trzech tenorów, pytanie, co mieli do powiedzenia zwykli członkowie Lewicy?

To jest pytanie do członków Lewicy.

Natomiast co do partyjnego establishmentu to myślę, że jeśli ktoś nie jest w takiej sytuacji jak my, kiedy osobiście płaci cenę za bycie opozycją, kiedy od tej pisowskiej władzy nigdy porządnie nie oberwał, przez swój opór nie stracił pracy, nie jest ciągany po sądach i nie ma ogólnie dziś w życiu przerąbane, to może nie rozumieć, że to są gangsterzy. Dopuszczam myśl, że oni naprawdę nie widzą w tej władzy przestępców.

Nasze racje traktują tylko jako pewną retorykę, bo faktyczne zderzenie z władzą i faktyczne czy prawne konsekwencje tego zderzenia nie są w żadnym przypadku osobistym doświadczeniem kogokolwiek z nich. I to jest ta różnica między klasą polityczną a obywatelami.

Poza tym działaczkom i działaczom Lewicy, którzy angażują się w Strajk, partia pomyliła się z ruchem. Patrzymy krytycznie na każdą partię tak samo. Punktujemy za głupotę PO, PiS, jak i w tym przypadku Lewicę. Od tego właśnie jesteśmy.

Z Lewicą, która popiera nasze postulaty, wydawało się, że rozumiemy się najlepiej. Tym bardziej mamy do nich żal, że zapomnieli, o co i z kim niedawno walczyłyśmy.

AGNIESZKA WIERZBICKA: Fatalnie, że nawet nie próbowali zawalczyć o to, by premier Mateusz Morawiecki wycofał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości Konstytucji RP nad przepisami unijnymi.

Jeśli TK przychyli się do tego wniosku, wtedy PiS przyjmie w swoich działaniach narrację, że nie jesteśmy w porządku prawnym Unii Europejskiej i możemy działać bez unijnej kontroli. Jeśli ktoś nie rozumie skutków tego, co się stało, jest dla mnie kompletnym amatorem. A że nie rozumie tego partia polityczna, to zupełny szok.

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Czy uważacie, że opozycja miała w ogóle szanse w tej rozgrywce o Fundusz coś ugrać?

MARTA LEMPART: Oczywiście. PiS-owi dziś brakuje głosów i to jest ten moment, gdy można PiS do czegoś zmusić. Od jesieni Kaczyński musi przesuwać kolejne głosowania, w różnych sprawach, bo co chwilę nie jest w stanie zebrać większości. To się mogło zadziać po raz kolejny, co opozycja - cała, i to działając wspólnie - powinna była wykorzystać przez postawienie bezwzględnych warunków wynikających z oczekiwań społecznych.

AGNIESZKA WIERZBICKA: Przede wszystkim opozycja nie powinna ujawniać, że jest w stanie poprzeć Fundusz na tym etapie negocjacji. W momencie, w którym nie stawia się żadnych warunków, a oddaje wszystkie asy, druga strona nic nie musi robić. I to właśnie dzieje się na naszych oczach.

Są głosy, np. Jacka Żakowskiego, że sprawa była z góry wygrana dla PiS, więc nie ma się co na Lewicę oburzać.

MARTA LEMPART: Nie mogę darować, że Lewica uratowała PiS w sytuacji, gdy ewidentnie ma za mało głosów, by wygrać tak ważne głosowanie.

Od tak dawna mówimy, że opozycja musi wykorzystywać każdą sytuację, by utrudniać działanie Kaczyńskiemu, tak jak my to robimy. Tymczasem Lewica wyciągnęła do niego pomocną dłoń.

Jakie skutki może to wszystko mieć dla OSK? W mediach społecznościowych sypią się deklaracje lewicowców, którzy do niedawna byli z wami, ale teraz odcinają się od OSK.

MARTA LEMPART: Dla mnie ważna jest Polska, a nie to, żeby się wszystkim podobać. Jak się dzieją złe rzeczy, a właśnie się dzieją, to trzeba reagować. Natomiast rzeczywiście - za każdym razem, kiedy jakaś partia czuje się urażona tym, co robimy i co mówimy, to mamy najazd trolli, zalew internetowego hejtu i masową dezinformację. Nasz przekaz się rozmywa i szczucie działa - rzucają się na nas zwykli ludzie.

Spirala emocji jest nakręcona, nie mamy szans być w porządku. O to chodzi partyjnym funkcjonariuszom - i ten mechanizm jest niestety podobny, niezależnie od ugrupowania.

To przykre, że klasa polityczna zwalcza ruchy społeczne, jeśli okazuje się, że mają inne zdanie.

AGNIESZKA WIERZBICKA: OSK stoi po stronie wartości, które w tym momencie zostały oddane walkowerem, bez jakiegokolwiek przygotowania merytorycznego. Teraz jesteśmy hejtowane, w myśl przekazu, że tylko Lewica jest za funduszami z UE, a cała reszta opozycji nie. To oczywiste kłamstwo.

Czy to wszystko zagraża przyszłości OSK?

MARTA LEMPART: Istniejemy pięć lat i będziemy istnieć i działać dalej.

Te ostatnie dni oczywiście były ciężkie - zalew dezinformacji, że OSK rzekomo nie chce Funduszu Odbudowy, oraz zorganizowanego hejtu i szczucia ludzi na nas, bzdury o tym, że ja i Klementyna Suchanow mamy “miejsca na listach KO”, czy czysto naziolska retoryka na mój temat.

Na profilu Krzysztofa Śmiszka przeczytałam, że bratamy się z Konfederacją. Udostępnia to poseł teoretycznie z Wrocławia, na którego ulicach osobiście blokowałam marsze faszystów. Nie było go tam wtedy.

Byłam też na placu Powstańców Warszawy, kiedy w listopadzie tłukli nas panowie z BOA [Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” ] i naprawdę przetrwam to, że asystent Roberta Biedronia oznacza mnie w jakimś napastliwym tweecie czy że pan Ikonowicz mówi dziś o mnie, że trzeba się ze mnie otrząsnąć jak z pcheł. [Podczas wywiadu przeprowadzanego przez Jana Śpiewaka niedawny kandydat Lewicy na rzecznika praw obywatelskich Piotr Ikonowicz powiedział o Marcie Lempart: "Tak jak psy potrafią otrząsać się z pcheł, tak ruchy masowe potrafią otrząsać się z fałszywych przywódców"].

Czy poza tą awanturą w sieci toczą się jakieś rozmowy między politykami Lewicy a OSK? Czy np. Robert Biedroń próbował z wami rozmawiać, tłumaczyć swoje racje?

MARTA LEMPART: Jestem przed rozmową z Joanną Scheuring-Wielgus, innych rozmów nie było i żadne się nie kroją.

W kontekście tych ostatnich wydarzeń, jaka jest perspektywa polityczna dla Polski? III kadencja dla PiS?

MARTA LEMPART: Bez koniecznych zabezpieczeń wydatkowania i minimum gwarancji demokratycznych i prawnoczłowieczych Fundusz Odbudowy to przede wszystkim fundusz wyborczy dla PiS. Pieniądze, których nie ukradną dla siebie, wydadzą dla utrzymania władzy.

AGNIESZKA WIERZBICKA: Najprawdopodobniej te unijne środki pójdą na wzmocnienie PiS, ludzi związanych z władzą, Kościoła katolickiego, wzmocnienie nacjonalizmów itd. Jeśli tak się nie stanie i naprawdę powstanie 75 tys. tanich mieszkań oraz doinwestowane zostaną szpitale, wyjdę i publicznie wszystko to odwołam.

A tymczasem musimy ratować, co się da. W tym momencie ważną do odegrania rolę ma jeszcze Senat, który powinien zaprosić ludzi do debaty na temat Funduszu, podkreślając, że to środki unijne, nie wyczarowane z kapelusza przez PiS. Widzimy, że to temat bardzo ważny w debacie, ludzie o tym mówią, nasze stanowisko rozbudziło emocje.

MARTA LEMPART: Jeśli opozycja nie zadziała zdecydowanie i wspólnie, tak jak od nich tego zażądałyśmy, jeśli nie postawi sprawy na ostrzu noża już we wtorek, to nie będzie 75 tysięcy mieszkań, tylko 75 tysięcy miejsc w więzieniach dla przeciwników PiS. 

Piszcie:listy@wyborcza.pl

 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Polecam uważną lekturę tego wywiadu. Liderki OSK doskonale tłumaczą, co w ruchu Lewicy ws. KPO poszło nie tak. I właśnie, też obawiam się dalszych konsekwencji, zwłaszcza tych powiązanych z działalnością TK Julii Przyłębskiej.
  @filczyk1
  Brawo w punkt, brawo Marta Lempart
  już oceniałe(a)ś
  38
  5
  @filczyk1
  Przywódczynie Strajku Kobiet dały się wkręcić w politykę! Mówię to jako jeden z niewielu czytelników, którzy sa świadomi braku praw podstawowych i piekła Polek.
  Wiec pytam kto bronił SK, kto chodźil w protestach? PO????? Jeden jedyny poseł Szczerba! Tracz, Zielińska i Nowacka nie są członkiniami partii. Na protestach broniły*li kobiety posłanki i posłowie Lewicy - Biejat, Scheuring-Wielgus, Maciejewską, Zukowska, Smiszek, Czarzasty, Kohut, Biedron etc!
  Mieszanie praw kobiet do Funduszu Odbudowy, który nie zajmuje się ta kwestia, jest nie tylko nieprzyzwoite, ale nieetyczne. Szczyt hipokryzji!!!
  Co PO zrobiła w sprawie aborcji? NIC!!!!!!!!!!!!!!
  Lewica złożyła 2 projekty w sprawie aborcji i zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy - Legalna Aborcja Bez Kompromisów. Proszę wskazać, którzy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej podpisali się pod tym projektem? Budka? Schetyna? A może Fabisiak? SK dał się wmanewrować w POwą rozgrywkę!
  PO popełniła błąd, samodzielnie pakując się w tarapaty. Wiec cała histeria i oskarżanie Lewicy o to, że przyczynia się do demontażu demokracji przez PiS, jest równie bezpodstawne, co absurdalne.
  już oceniałe(a)ś
  15
  40
  @style
  Co to za uzurpacja: ,, Mówię to jako jeden z niewielu czytelników, którzy sa świadomi braku praw podstawowych i piekła kobiet?
  już oceniałe(a)ś
  23
  2
  @style
  Zapoznaj się z wywiadem na łamach ONETU, w jakim wystąpił twój idol ikonowicz, miłośnik pisu. Co mówił o M. Lempart. Mnie ten człowieczek nie zaskoczył, albowiem od dawna nim gardzę. Powiedz mi, kto jest twoim idolem, a powiem ci kim jesteś.
  już oceniałe(a)ś
  26
  5
  @style
  I jeszcze jedno. Przywódczynie SK nie dały się do niczego wkręcić. Tylko bolszewicka kreatura , wyprużniająca się na tym forum metodą kopiuj-wklej, może coś takiego imputować.
  już oceniałe(a)ś
  17
  2
  @filczyk1
  Ja nie czytałem, bo wiem co w nim jest. Pani Maria niestety odkryła jaka jest prawdziwa twarz lewicy w Polsce. To są byłe komuchy i byłe PZPR nie mające i NIGDY nie mają nic z lewicą wspólnego. Ogólnie mogli by wszyscy trochę przejrzeć na oczy, jak dużo w PiSie jest lewactwa - 500 plus to przecież lewactwo na całego. I, że Polsce brakuje PRAWDZIWEJ partii Lewicowo-Liberalnej. Taka powstanie, bo młodzi w końcu się zbuntują i utworzą. I do tego Pani Maria się przyczynia. Natomiast na taką partię dopiero czekamy. A komuchy z obecnej Lewicy układające się z PiSem, który z nich zwyczajnie szydzi - won!
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  @filczyk1
  Lewica Polska nie powinna głosować planu przed orzeczeniem TK w sprawie stosowania zabezpieczeń TSUE.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @style
  Cienko widzę waszą przyszłość towarzyszko-towarzyszu.
  Zamiast skulić ogon, przyznać się do winy, to w zaparte.

  Do upadłego będzie, a jak mało, jutro znajdzie się wpis na Obywateli RP, a ja nie pozwolę na Panią Martę Lempart.
  I nie pisz, że jesteście na protestach, bo lewica zawsze z boku stoi, pokazać symbol, flagę i spie...ć.
  Jestem z lewicy, a raczej byłem, odszedłem przez związki z faszystą, bo władza była ważniejsza - sprawa sprzed kilku lat, tym bardziej że przynależę do Obywateli RP.

  Liderzy lewicy podali rękę następnemu faszyście, co mnie po prostu w pale się nie mieści, bo jak można. To zwyczajne chamstwo i oszustwo swoich wyborców. Stanęliście przeciw kobietom, LGBT, świeckości, czy nawet dzieciom.

  Jak można podać rękę faszyście?

  Będę po was jechał, bo nie zgadzam się na to, żeby się dogadywać z faszystami.
  Ustąpię wtedy, gdy wasi liderzy ustąpią i wyjdą z lewicy...
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Jeszcze dodam, że Rozenek mówi o decyzji w sprawie rozmów z PiS podjęli liderzy lewicy wbrew porozumienia z resztą klubu.

  To znaczy, że @style i @tksiazek są liderami albo z nimi zaprzyjaźnieni.

  Po co wam to było? Jeszcze na Wyborczej się kompromitujecie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @bendyks7
  Udało się przejąć PO i Hołowni te protesty i hasła pro-choice przekształcić w antyPiS.
  Jeszcze pół roku śmiałem się z sugestii o rzekomej pracy agenturalnej Lempart, teraz jestem skłonny w to uwierzyć. Wszak sama starała się o pracę ABW. Nie przyjęli, ale może ktoś w końcu docenił jej potencjał.

  Przecież wiadomo, że tak duży oddolny ruch nie mógł zostać bez kontroli służb. I jest jeszcze Opus Dei (prowadzone m.in. przez dominikanów), od którego idol opozycji - Sikorski - się odżegnuje.

  No to piejcie z zachwytu nad waszym Radkiem, który tak jak wy nienawidzi lewicy:

  Jan Kulczyk: A co z Rysiem? Rysiem ze Stanów?

  Radosław Sikorski : Będzie dobrze.

  Jan Kulczyk: Jakieś plany stosunkowo do niego? Tutaj w Warszawie?

  Radosław Sikorski : On ma jeszcze 2,5 roku ambasadę. Spokojnie, jest ok.

  Jan Kulczyk: Ja go bardzo lubię, to porządny facet jest, taki jajeczny.

  Radosław Sikorski : Drobne błędy popełnił wiesz: przyjechała jakaś straszna biurwa z NIK-u?

  Jan Kulczyk: Jakąś rezydencję remontował, tak?

  Radosław Sikorski : Jakaś p**da wiesz, taka, zamiast ją dowartościować, przep*****lić jak trzeba, to dał jej jakieś biuro?

  Jan Kulczyk: I napisała?

  Radosław Sikorski : I się zemściła, suka, i cale ministerstwo miało kłopoty z tego powodu? a trzeba było się poświęcić.

  Jan Kulczyk: Dla ojczyzny.

  (śmiech)

  Jan Kulczyk: Jak Walewska.
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @Czesio_
  No Wyborcza rzeczywiście autorytet.
  Przecież to prokościelna, neoliberalna agitka. Już nawet przestali udawać, że nie są partyjną gazetą.
  Poczytaj w necie o Opus Dei, to może Ci się oczy otworzą.
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @jureek
  "No to piejcie z zachwytu nad waszym Radkiem, który tak jak wy nienawidzi lewicy."
  To nie jest "mój" Radek. Nie nienawidzę lewicy, szanuję takich ludzi, jak Rozenek, który nigdy nie przymilał się do pisiorów. Gardzę od zawsze bolszewikami z razem, którzy z lewicą nie mają nic wspólnego. To taka sama hołota, jak pisiory. Ponadto, trzech amigos wydupczyło swój klub, bo decyzję podjęli bez uzgodnienia z innymi posłami. Co do tego, że twoim zdaniem, tak duży ruch, nie mógł powstać bez wiedzy służb, uważam, że gadasz Jarosławem, w stylu, jeśli ktoś ma pieniądze, to skądś musiał je wziąć.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Mocny, dobry głos OSK. Czarzasty, Zandberg są dla mnie skończeni. Biedroń, przez swoje kłamstwa przedwyborcze, już wcześniej
  @Smochowczyk
  Brawo popieram!!!
  już oceniałe(a)ś
  29
  3
  @Smochowczyk
  Od początku wolnej Polski głosowałem za Lewicą. Teraz mówię WYPIE.....!!!!!!!
  I to kur.. natychmiast zdrajcy.
  już oceniałe(a)ś
  41
  4
  @Smochowczyk
  Tak jest.
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  @Smochowczyk
  Od lat głosowałem na lewicę a teraz prędzej oddam głos na kaczora niż na Czarzastego.
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  @Smochowczyk
  To nigdy nie była prawdziwa lewica, tylko ochłapy po PZPR.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @Smochowczyk
  To jedna wielka prowokacja. Jak to - skończeni? Mimo jednego aktu sku..ienia są politykami lewicy, która reprezentuje duża cześć społeczeństwa i nie popełniają przestępstw. Wiec po prostu ich nie popieraj.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @Smochowczyk
  Dla mnie też i nie zamierzam tego ukrywać. Lewica może jednak wiele naprawić, choćby wymieniając liderów. Nie?
  #wypie...ć

  Nie można się cykać, konkretnie z grubej rury, bo to dzieci nie kapują, w jakiej żyją rzeczywistości.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @gdy
  Na pewno już nigdy nie oddam głos na parszywą PO. Bo co za róż nica, jak po PiSie przyjdą jeszcze gorsi - PO + Hołownia + skrajna prawica, którą tak "wolne media" hołubią.
  już oceniałe(a)ś
  1
  6
  To, co wykonał Ikonowicz w wywiadzie ze Śpiewakiem, nie mieści się w żadnych standardach. Wstyd.
  @ankar
  I teraz widać dlaczego był nieobieralny na RPO ci którzy go wystawili pokazali że są amatorami, a to ci co poszli ratować PiS
  już oceniałe(a)ś
  41
  3
  @Alehandrobis
  A więc KO miała rację nie popierając pajaca.
  już oceniałe(a)ś
  39
  3
  @oola
  Zrobić z Ikonowicza RPO, to tak, jakby z lisa zrobić rzecznika kurnika.
  już oceniałe(a)ś
  24
  1
  @ankar
  No i taki miał niby być RPO?Ci którzy widzieli,że się nie nadaje i nie zagłosowali na niego byli hejtowani przez lewicę. No taki poziom!
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @ankar
  Kawał chama, który obnaża lewicę.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @ankar
  Ciekawe, że pod Twoim wpisem nie ma obrońców lewicy?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Reasumując: Pis chce dostać kasę, Pawłowicz wyda wyrok, że ma Unia nic nie może, więc Pis weźmie pieniądze, zrobi sobie za to giga kampanię, a potem wyprowadzi nas z UE i nowa "elyta" będzie rządzić przez dekady. Ale to wszystko mało ważne, bo przecież być może 75 tys. ludzi dostanie mieszkanie...!!! No taniej już nie można było sprzedać wolności, praworządności, demokracji. Ten brak szczątkowej strategii i myślenia lewicy jest tragiczny. No chyba, że nas czymś zaskoczą w ostatniej chwili, ale mam coraz więcej wątpliwości, czy są do tego zdolni.
  nie są zdolni
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @juliette
  Jest mowa ze wybuduja mieszkanie nikt nie mowil ze je dadza
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @juliette
  W zależności od tego, co zrobi lewica, należy jej się #wypie...ć.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Liderów Pseudolewicy nie obchodzi walka o demokracje . Inne partie opozycyjne nazywają pogardliwie "libkami" Celem PiS i celem Pseudolewicy jest po prostu zniszczenie Koalicji Obywatelskiej i przejęcie elektoratu. PiS i Pseudolewica żyją w symbiozie bo mają wspólne interesy.
  @wanaka1596
  Też tak to odbieram ich głównym wrogiem są libki nie pisiory....Polskę mają w d...e sprzedali się za 75 tys. Tanich mieszkań których nie da się w 5 lat wybudować, amatorzy? Cfaniacy? Oszuści, popieram stanowisko Marty Lempart
  już oceniałe(a)ś
  43
  5
  @wanaka1596
  Przywódczynie Strajku Kobiet dały się wkręcić w politykę! Mówię to jako jeden z niewielu czytelników, którzy sa świadomi braku praw podstawowych i piekła Polek.
  Wiec pytam kto bronił SK, kto chodźil w protestach? PO????? Jeden jedyny poseł Szczerba! Tracz, Zielińska i Nowacka nie są członkiniami partii. Na protestach broniły*li kobiety posłanki i posłowie Lewicy - Biejat, Scheuring-Wielgus, Maciejewską, Zukowska, Smiszek, Czarzasty, Kohut, Biedron etc!
  Mieszanie praw kobiet do Funduszu Odbudowy, który nie zajmuje się ta kwestia, jest nie tylko nieprzyzwoite, ale nieetyczne. Szczyt hipokryzji!!!
  Co PO zrobiła w sprawie aborcji? NIC!!!!!!!!!!!!!!
  Lewica złożyła 2 projekty w sprawie aborcji i zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy - Legalna Aborcja Bez Kompromisów. Proszę wskazać, którzy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej podpisali się pod tym projektem? Budka? Schetyna? A może Fabisiak? SK dał się wmanewrować w POwą rozgrywkę!
  PO popełniła błąd, samodzielnie pakując się w tarapaty. Wiec cała histeria i oskarżanie Lewicy o to, że przyczynia się do demontażu demokracji przez PiS, jest równie bezpodstawne, co absurdalne.
  już oceniałe(a)ś
  5
  26
  @style
  Masz czelność pisać o przyzwoitości? To co twój idol, miłośnik Fidela i Che, Ikonowicz, wygadywał w ONECIE na M. Lempart, przechodzi ludzkie pojęcie. I ta kreatura, która praworządność ma w dup.e, chciała być RPO. Bliskie ci ideowo Marcelinki i Adrianki są takie same, jak Ikonowicz. Odp...rdol się więc od kobiet i skup się na swoich bolszewickich idolach.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @style
  Co zrobiła PO w sprawie aborcji? Poparła projekt Ziobry za swojej kadencji przez co prawie się rozpadła. Dzisiaj też chcą głosować razem z Ziobrą.
  Natomiast jeśli chodzi o fundusz to Lewica ma rację twierdząc, że łatwiej PiS zmusić do konkretnej listy wydatków niż jakichś "gwarancji", których chciał Budka.
  już oceniałe(a)ś
  1
  12
  Lmao środowiska lgbt. Które dały głosy na lewicę i dzięki którym lewica wogole jest w sejmie będzie wraz z PiSem budować strefy wolne od LGBT Biedroń może iść do Fideszu. Bo w Polsce nie ma czego szukać .
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Fantastyczna odpowiedź przywódczyni jedynego prawdziwego buntu. Panowie do domu, mama woła!
  @Wisława
  Tak to rzeczywiście wygląda. Panie walczą o Polskę, a mężczyźni do kuchni.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Wisława
  :)
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Wisława
  Chociaz jestem facetem zgadzam sie z pania. Tylko kobiety maja w tym kraju jaja. Ale to juz sie zmienia. Obiecuje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Głosowałam na Wiosnę i Biedronia, wcześniej na Razem i jestem ich infantylnością wręcz zażenowana. Już na nich nie zagłosuję, bo rację mięli Ci co mówili, że to zmarnowany głos. Jeśli nie powstanie nic na bazie Strajku Kobiet w następnych wyborach nie poprę nikogo. Nie mogę wszak zagłosować na KO, która chce reaktywacji Romana Giertycha. A wszystko inne jest jeszcze bardziej konserwatywne niż PO i PSL.
  @gedwuihrfwa
  Liderki OSK zafiksowały się na punkcie obalenia PiS-u, co tylko pokazuje, że najchętniej by się wbiły właśnie na listy KO (zresztą skład rady konsultacyjnej OSK świadczy o tym nad wyraz dobitnie). Dobrze wiedzą, że z samego OSK nic nie powstanie, bo to ruch bez struktur i pieniędzy. Na listy Lewicy nie wejdą, bo zdążyły już wcześniej pokłócić się ze wszystkimi, z kim tylko mogły. Jedyny słuszny głos w przyszłych wyborach - w każdym razie dla kogoś o lewicowych poglądach - to właśnie posłanki i posłowie z Razem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  58
  @verisx
  Jesteś naiwna tu trzeba walczyć o demokratyczną Polskę której największym wrogiem jest PiS a Razem to są amatorzy, podoba mi się rola OSK ruch społeczny który recenzuje polityków
  już oceniałe(a)ś
  48
  3
  @gedwuihrfwa
  Jeśli nie zagłosujesz przeciwko PiS, i jeśli wiele osób zrobi podobnie i przez to PiS nie zostanie odsunięty od władzy, to będziecie współodpowiedzialni za wszystkie katastrofy jakie z tego wynikną przez kolejne 4 lata, za dalszą dewastację prawa, społeczeństwa i polskiej przyrody, te zniszczenia mogą się potem nie dać naprawić przez dziesiątki lat. Na razie trzeba, przede wszystkim żeby PiS został odsunięty od władzy i osądzony i żeby poprawione zostało prawo, żeby uniemożliwić w przyszłości taką sytuację, jaką mamy obecnie. Potem przy kolejnych wyborach sytuacja będzie inna i będzie się można skupić na walce o rząd, który jest bliższy ideałowi. Oczywiście, życzę Ci żeby w najbliższych wyborach wystartował ktoś, na kogo będziesz mogła zagłosować z pełną satysfakcją.
  już oceniałe(a)ś
  42
  2
  @gedwuihrfwa
  A co masz do Nowackiej?
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @gedwuihrfwa
  Jeśli nie poprzesz nikogo, to zwiększasz szanse PiS na lepszy wynik, nie rozumiesz tego?
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @verisx
  Razem, to jest bolszewia w najczystszej postaci. Trzeba mieć kiełbie we łbie, by głosować na Adrianki i Marcelinki. Każdy normalny człowiek, powinien wystrzegać się tych ludzi, jak i bliskiego im ideowo Ikonowicza. Są oni takimi samymi "demokratami", jak pisowcy i różni i tylko stosunek do kleru, choć dzisiaj i to jest niepewne. Właśnie przez tych bolszewików przestałem głosować na lewicę, choć szanuję od dawna posła Rozenka, będącego zaprzeczeniem Adriana i Marcelinki.
  już oceniałe(a)ś
  21
  2
  @bendyks7
  Popieram
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @gedwuihrfwa
  Holownia jest alternatywa
  już oceniałe(a)ś
  0
  11
  @Patryk200502
  Hahahahaha.
  Dobry trolling.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @verisx
  "Liderki OSK zafiksowały się na punkcie obalenia PiS-u"
  Ale no masz, chyba się "babom" w głowach poprzewracało. Przecież to taka sympatyczna i empatyczna partia, a dziadzio Jarek, jaki zawsze uśmiechnięty.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  @Patryk200502
  Tylko kościół za bardzo mu mózg wypalił. Sorry, ale kościelne dewoty to nic dobrego.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @verisx
  kosz
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @gedwuihrfwa
  Ta. A ja ci wierzę PiSi trolu zainteresowany tym, żeby do wyborów poszło jak najmniej ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @verisx
  No coś takiego, liderki OSK "zafiksowały" się na tym, żeby zatrzymać rozszalałą machinę PiS-owską która sieje zniszczenie w Polsce, a mogłyby przecież spokojnie dalej przyglądać się jak te zniszczenia postępują, jak niszczone jest prawo, społeczeństwo i przyroda, jak zaciągamy coraz większe kredyty, które kiedyś będą musiały spłacać nasze dzieci. To doprawdy "dziwne", że chcą zrobić to, do czego powinien dążyć każdy polski patriota.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Lewica to może kury szcz... prowadzać, a nie politykę robić. jak mogli stanąć w jednym szeregu z PiSem. Plakac sie chce.
  @Galadriela123
  Mają w dupie społeczeństwo i ludzi, którzy na nich głosują. Mają w dupie LGBT, kobiety i dzieci, bo ich tylko koryto interesuje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1