Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowisko ruchu Obywatele RP ws Funduszu Odbudowy

I co teraz, panowie politycy? (Głównie lewicy, acz nie wyłącznie).

20 kwietnia 2021 roku Obywatele RP wysłali do klubów parlamentarnych opozycji list z propozycją postawienia twardych warunków ratyfikacji poparcia Funduszu Obudowy.

Przypominamy je:

  • likwidacja tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego,
  • dopuszczenie do orzekania prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego,
  • nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przywracającej niezależność tego organu od władzy wykonawczej,
  • prawidłowy wybór I Prezesa Sądu Najwyższego.
  • wybór niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kwestie, wydawałoby się, bezdyskusyjne dla opozycji, sprawy elementarnej praworządności.

Nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi.

Adam Bodnar proponował jako twardy warunek przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Ta propozycja również została przez część partii zignorowana.

Teraz dowiadujemy się, iż klub parlamentarny Lewicy zapowiedział poparcie Funduszu Obudowy bez jakichkolwiek warunków związanych z praworządnością.

Nie pierwszy raz dowiadujemy się, że praworządność, wolne sądy, Konstytucja to dla polityków opozycji śmieszne, niemodne już hasełka. Tym razem powiedziała nam to lewica. I nie udawajcie, że chodziło wam o cokolwiek innego niż zaistnienie na scenie politycznej w oderwaniu od Koalicji Obywatelskiej.

No to zaistnieliście. W imię „utarcia nosów libkom”, urwania kilku punktów procentowych poparcia czy tym podobnych politycznych błazenad (albo innych interesów, o których nie chcemy spekulować), dacie PiS ogromne pieniądze na przekupstwa wyborcze, prawdopodobnie na utrwalenie swojej władzy na dziesięciolecia. My natomiast stawiamy wam pytanie – co teraz z Polską? Jaki macie plan dla Polski?

Wierzcie lub nie, jest wśród nas trochę – teraz chyba już byłych – wyborców lewicy. Wypadałoby odpowiedzieć.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.