Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prześladowania działaczy rosyjskich po akcji 21 kwietnia – oświadczenie

25 kwietnia 2021 r. został zatrzymany rosyjski działacz na rzecz praw człowieka Siergiej Dawidis, kierownik Programu Wspierania Więźniów Politycznych prowadzonego przez moskiewski Memoriał. Jest jednym z kilkudziesięciu zatrzymanych po ostatniej akcji poparcia dla Aleksieja Nawalnego.

Rosyjska policja doprowadziła go na komisariat w celu sporządzenia protokołu za domniemane „organizowanie lub przeprowadzenie zgromadzenia publicznego bez składania, zgodnie z ustaloną procedurą, wniosku o przeprowadzenie zgromadzenia”.

Na komisariacie Dawidisa zostawiono na noc i zabrano mu telefon komórkowy. W poniedziałek 26 kwietnia do komisariatu przybył prawnik reprezentujący Dawidisa, Siergiej Telnow (OWD-Info). Poinformował, że całe „przestępstwo” Dawidisa to jeden tweet o akcji wsparcia dla Aleksieja Nawalnego, opublikowany 18 kwietnia.

Tweet miał zostać ujawniony przez funkcjonariusza rosyjskiego Centrum Walki Przeciwko Ekstremizmowi. Dawidis spędził na komisariacie jeszcze jedną noc, rzekomo dlatego, że rozprawa sądowa w jego sprawie nie została jeszcze wyznaczona.

 Mimo że podczas akcji 21 kwietnia w Moskwie nie doszło do masowych aresztowań, funkcjonariusze zaczęli zatrzymywać osoby, które pisały o akcji na portalach społecznościowych lub zostały zidentyfikowane z nagrań. Rosyjscy obrońcy praw człowieka informują już o kilkudziesięciu takich „wizytach” policji.

Jako stowarzyszenie Za wolną Rosję żądamy zaprzestania represji wobec uczestników pokojowego zgromadzenia. Celem akcji rosyjskiej policji jest nie tylko wywołanie efektu mrożącego wśród działaczy, ale także próba ograniczenia rezonansu w sprawie skali represji – zarówno w Rosji, jak i na świecie. Wyrażając bezwzględne poparcie dla rosyjskich aktywistek i aktywistów, apelujemy do naszych przyjaciół w Polsce: solidaryzujmy się z prodemokratycznymi Rosjankami i Rosjanami!

Za wolną Rosję

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.