Nie twierdzę, że system francuski jest najlepszy na świecie, bo każdy system opieki zdrowotnej ma swoje wady i zalety. Ale zdecydowanie wolałbym być pacjentem covidowym we Francji niż w Polsce - pisze czytelnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przeczytałem list czytelniczki "Wyborczej" mieszkającej we Francji, zdziwionej, że w Polsce cena testu na COVID-19 wynosi 100 euro. Mieszkam we Francji od 36 lat i obserwując zdalnie polską rzeczywistość, nic już nie jest w stanie mnie zdziwić.

Francja po zakończeniu II wojny światowej wprowadziła system tzw. Sécurité Sociale (obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne) oparty na składkach pobieranych bezpośrednio z zarobków każdego pracownika. Pełnoletni Francuz otrzymuje numer tegoż Sécurité Sociale na całe życie i służy on również do identyfikacji danej osoby.

Ubezpieczony posiada tzw. Carte Vitale, którą posługuje się u lekarza, w aptece czy szpitalu. Karta z chipem i fotografią zawiera wszelkie informacje administracyjne z wyjątkiem dokumentacji medycznej objętej tajemnicą lekarską. Dzieci są wpisane do karty rodziców do czasu osiągnięcia pełnoletności. Nie twierdzę, że system francuski jest najlepszy na świecie, bo każdy system opieki zdrowotnej ma swoje wady i zalety. Ale zdecydowanie wolałbym być pacjentem covidowym we Francji niż w Polsce. Tutaj tlenu w szpitalach nie brakuje, ludzie nie umierają w karetkach, oddziały reanimacyjne choć przeciążone funkcjonują i miejsc nie brakuje.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta: państwo francuskie bez szemrania finansuje system opieki zdrowotnej, nawet kosztem popadania w długi. Francuzi już dawno temu zrozumieli, ze ochrona zdrowia obywateli dostępna dla wszystkich nie może działać jak prywatna klinika. Pandemia spowodowała, że deficyt Sécurité Sociale galopuje i obecnie wynosi około 30, a może nawet 40 miliardów euro. 

Wracając do testów na COVID-19, są one w stu procentach bezpłatne z wyjątkiem testów tzw. ślinowych, które można kupić w aptece za 6 euro. Dla porządku dodam, że leczenie np. cukrzycy jest bezpłatne - insulina, leki, usunięcie ciąży na żądanie jest bezpłatne (!), podobnie jak pigułka antykoncepcyjna czy test ciążowy, o tabletce "dzień po" nie wspomnę. Państwo francuskie finansuje kwotą około 1,4 miliarda euro bezpłatną pomoc medyczną także dla nielegalnych imigrantów.

Piotr Bauman - Nantes - Francja

Listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Państwo francuskie jest świeckie.
  @cendri
  Korea Płn. jest z pewnością jeszcze bardziej świecka niż Francja a jakoś nie słyszałem, że tłumy chorych z całego świata szturmują ichniejsze szpitale ( o ile w ogóle je dla zwykłych obywateli mają ).
  już oceniałe(a)ś
  2
  8
  @fabia
  Korea Płn. świecka? Przecież każdy Kim jest tam bogiem!
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @cendri
  I demokratyczne.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Tak może być tylko w ateistycznej Francji. W Polsce, która jak wiadomo jest Przedmurzem i stoi na Fundamencie Zachodniej Cywilizacji - priorytety mamy inne. Najważniejsze wydatki Państwa to przecież troska o wychowanie, świadomość czy zbawienie członków Narodu. Dlatego też wydatki na służbę zdrowia muszą ustąpić wydatkom na katechezę, Sylwestra w Zakopanem i oczywiście asystentki Prezesa NBP
  już oceniałe(a)ś
  69
  1
  W Polsce opieka duchowa jest na wyższym poziomie i jest priorytetem panstwa. Bo Polacy tak chcieli i Polacy tak maja. Nie bedzie im Francuz mowił że zdrowe ciało ważniejsze jest od obietnicy życia wiecznego. A za to też trzeba w Polsce zapłacic.
  już oceniałe(a)ś
  52
  0
  W Wolsce to trzeba mieć końskie zdrowie, żeby chorować.
  @hermenegilda102
  i żeby żyć...
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Idealnie podsumowane ponizej, zatem cytuje i potwierdzam: "Państwo francuskie jest świeckie"!!!
  @MichaelJ
  I demokratyczne
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Francuski system opieki zdrowotnej jest jednym z najlepszych na świecie, tak pod względem dostępności, jak i jakości świadczeń. To, co się dzieje w opiece zdrowotnej w Polsce, jej dramatyczne niedofinansowanie, beznadziejna organizacja, brak troski o pacjenta i niedostatek personelu medycznego - to wszystko jest katastrofa. Dziw, ze obywatele znoszą to bezhołowie i spowodowany nim bardzo zły stan swojego zdrowia tak spokojnie.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Ale Polacy wolą bulić. Zaraz w komentarzach się Pan dowie dlaczego ;)
  @cab2987
  Nie "wolą bulić" tylko niekiedy "muszą bulić" - ale poczekajmy na te komentarze :)
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @cab2987
  nie, Polacy sluchaja kk i tu jest problem!
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  A u nas w Polszy za wszystko się płaci, dopóki nie stwierdzą, że się z czegoś już nie wykaraskasz i masz powyżej 60-tki, płacisz po 100%. A co tam, pracuje, niech płaci. Przykład: paski do glukometru, nie jest pan jeszcze na pewno cukrzykiem, dopiero badamy, paski za 3,50 PLN nie przysługują, więc 40 PLN (100%) za 50szt., wystarcza na max.10 dni...
  już oceniałe(a)ś
  7
  0