Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wywiad przeprowadzony przez Dominikę Wielowieyską z Adamem Michnikiem był przedmiotem wielu dyskusji i polemik. Poniżej list czytelnika do naczelnego „Wyborczej”. 

Szanowny Panie Redaktorze,

pamiętam Pana z czasów, kiedy spotykał się Pan z Andrzejem Wielowieyskim w siedzibie KIK-u na Kopernika. Ja byłem następcą Andrzeja, funkcję sekretarza Klubu pełniłem przez kilkanaście lat.

Piszę te słowa poruszony treścią rozmowy, jaką przeprowadziła z Panem córka Andrzeja, Dominika.

Zawsze wiedziałem i pamiętałem o tym, że napisał Pan książkę „Kościół, lewica, dialog”, ale czytając „Gazetę” od początku jej ukazywania się często odnosiłem wrażenie, że była ona wroga chrześcijaństwu i chrześcijańskim wartościom. I mam na myśli nie tylko publikacje pani Magdaleny Środy.

Nie przypuszczałem, że z lektury wywiadu dowiem się, że naczelny „Wyborczej” tak otwarcie broni Kościoła, Jana Pawła II, wartości chrześcijańskich.

Dominika Wielowieyska w rozmowie z Panem jest rzeczniczką młodych w redakcji, którzy jak sam Pan to formułuje, czasami wyznają „lewicowy obskurantyzm antyreligijny, równie prymitywny, zajadły i nietolerancyjny” jak prawicowy.

Przyznam, że w tych kwestiach zdecydowanie bliższe jest mi stanowisko związanego z KIK-em magazynu „Kontakt”. Młodzi związani z „Kontaktem”, choć często krytyczni wobec Kościoła, nigdy nie posunęliby się do stwierdzenia, że „wszystko, co jest związane z Kościołem, nawet jeśli jest to Kościół otwarty, jest częścią zła, które zdominowało nasze życie”.

Redaktor Wielowieyska mówi: „Zresztą Kościoła otwartego nie ma...”. Ja myślę, że jest i będzie coraz powszechniejszy.

Pan Redaktor cytuje po słowach swojej rozmówczyni słowa papieża Franciszka, a następnie wyznaje, że nie jest ateistą.

Mam nadzieję, że „Gazeta Wyborcza” pod Pana rządami będzie szanować katolików i nie będzie się posługiwać językiem antyreligijnego obskurantyzmu.

Z wyrazami szacunku

Stanisław Latek

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.