Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po przeczytaniu tekstu Magdaleny Warchały: "Nastolatki w innych krajach nie nadrabiają zaległości? Czarnek: My jesteśmy w Polsce, mówimy po polsku i musimy nadrabiać", chciałam opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

 Jestem psychiatrą dzieci i młodzieży i obserwuję spustoszenia, jakie epidemia robi w psychice dzieci. Szkoła już wcześniej była jednym z głównych elementów przyczyniających się do zaburzeń depresyjnych u dzieci lub je pogłębiających. Szkoła jest nieempatyczna, represyjna, nienowoczesna, po prostu nudna. Krótko mówiąc - do zmiany natychmiast.

Tym razem chciałabym zabrać głos jako rodzic dziecka, które jest zdolne i któremu jeszcze coś się chce, ale też jest na progu wytrzymałości. Czy ktoś wie, jak wygląda olimpiada z biologii w dobie epidemii? Wydawałoby się, że dorośli, którzy organizują takie konkursy, oprócz wiedzy teoretycznej, tytułów naukowych mają trochę wyobraźni i empatii dla dzieci.

W etapie centralnym jest test teoretyczny z wiedzy oraz część praktyczna. Tyle że teraz nikt nie był w stanie przygotować uczniów do takiej formy egzaminu.

Nauczyciele rozkładają ręce i mówią, że nie wiedzą, jak taki egzamin będzie wyglądał, i zalecają oglądać filmy na YouTubie. Od października dzieci siedzą w domu, nie ma zajęć w szkole, pracownie są zamknięte, nikt z nich nie mógł zobaczyć i zrobić czegokolwiek w praktyce.

Czy organizatorzy olimpiady żyją w innym świecie niż całe społeczeństwo? Czy trzeba robić taką fikcję? Czy musimy jeszcze bardziej  pognębić dzieci?

Może już wprowadzamy myśl ministra Czarnka, jesteśmy w Polsce, mówimy po polsku i realizujemy nasze polskie głupie pomysły, szkoda że kosztem dzieci.

Kalina Skwarska

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.