Wypowiedzi Zbigniewa Ziobry, przesłuchanie prof. Adama Bodnara przez Stanisława Piotrowicza, zachowanie Krystyny Pawłowicz - czytelnik przypomina, jak obecna władza psuje państwo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przeciw niezależności sądów

1.” Jeśli sąd odrzuci zażalenie (prokuratury) to on jako prokurator generalny, ujawni materiał dowodowy , który w tej sprawie został zebrany”(w sprawie Sławomira Nowaka). Tak szantażuje sąd Zbigniew Ziobro minister sprawiedliwości i prokurator generalny, który chyba nie rozumie, lub – co gorsza – nie akceptuje niezależności sądów.

Warto tu przypomnieć słynną sprawę kardiochirurga Mirosława Garlickiego, o którym Ziobro powiedział: ” Już nikt nigdy przez pana życia pozbawiony nie będzie”. Potem zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie Ziobro musiał przeprosić i zapłacić 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia . Sąd Najwyższy nie przyjął skargi kasacyjnej z powodu niespełnienia przesłanek do jej przyjęcia. Minister sprawiedliwości już przegrał kilka procesów cywilnych wytoczonych między innymi przez sędziów. Niektóre procesy toczyły się kilkanaście lat, zakończone niekorzystnym wyrokiem dla niego; jeden w sprawie śmierci ojca toczy się dalej.

Kpina z Trybunału Konstytucyjnego

2.”Osoby LGBT to osoby zaburzone seksualnie, chore po prostu, które powinny się leczyć. Są to przedstawiciele zła, nienawiści i podłości” „Bydło poselskie z lewej strony zagraża Sejmowi” „Jak ktoś idzie na Marsz Szmat to jest szmatą” „Chamskie lewactwo swojej przedstawicielki” „Jestem z gruntu przeciwko Unii Europejskiej” „Spierdalaj” „Telewizja Trwam to ostatni bastion telewizji niezależnej” „Zamknijcie mordy jak prezes powiedział”. To są wypowiedzi nauczyciela akademickiego, członka Trybunału Stanu, posłanki PiS-u i aktualnej sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz. Trudno nie zgodzić się z opinią, że powoływanie na tak ważne stanowisko ludzi bez klasy, awanturników o skrajnych poglądach jest kpiną z Trybunału Konstytucyjnego i nas, obywateli – to prowokacja. Ale to może dowód na kompletny brak odpowiednich kadr tzw. dobrej zmiany. Obywatele Rzeczypospolitej dostali policzek i należy sądzić, że tego nie zapomną.

Pokazówka niczym w PRL

Były prokurator stanu wojennego, poseł PiS-u, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, a aktualny, niestety, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w czasie posiedzenia TK, „przesłuchiwał” dr Adama Bodnara – rzecznika praw obywatelskich.

Przypominało to obrazki z procesów pokazowych okresu PRL, a więc historia lubi się powtarzać. Warto pamiętać, że ten członek egzekutywy PZPR w prokuraturze w Krośnie, w czasie posiedzenia Sejmu RP krzyczał: precz z komuną . To on powiedział, że „sędziowie są złodziejami”, jak i to, że” najważniejsza w wymiarze sprawiedliwości jest wymiana kadr”. To ten poseł, który odegrał tak niechlubną rolę w popsuciu wymiaru sprawiedliwości. Jego propozycje zapisów ustaw były gniotami prawnymi, które trzeba było wielokrotnie poprawiać nowelizując je. ( Sąd Najwyższy i sądy powszechne), a mimo to były kwestionowane przez Trybunał Europejski. Ten obrońca księdza pedofila, ślepy wykonawca poleceń prezesa, Stanisław Piotrowicz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Tak się rujnuje się autorytet Trybunału Konstytucyjnego i państwa.

Bez trybu

Kiedyś w Sejmie:” Boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego brata, zniszczyliście, zamordowaliście, jesteście kanaliami ”. A dzisiaj: ”totalna opozycja to rak polskiej polityki”. To dwie, a jest ich o wiele więcej, wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, którego niezaprzeczalną zasługą jest demontaż demokratycznego państwa.

Gall Anonim z Żoliborza

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Obywatele Polski już wielokrotnie dostawali takie policzki od obecnej władzy. I co? No i nic. Polacy zwyczajnie lubią być prani po pysku. No bo przecież nic takiego się nie stało dla statystycznego Kowalskiego. RPO? A co to takiego? Świadomość własnych praw i walka o nie to domena społeczeństw Zachodu. Wg statystycznego Polaka nam tu na Wschodzie takiej egzotyki nie trzeba.
Można by pokusić się o stwierdzenie że rządy PiS wydobyły z Polaków najniższe instynkty i zadać sobie pytanie co takiego się stało że po 30 latach wolności i budowania świadomego społeczeństwa cały ten wysiłek obrócił się w gruzy. Odpowiedź raczej nie napawa optymizmem: w naszej mentalności nie zaszły żadne głębsze zmiany, wciąż jesteśmy umysłowym zaściankiem. Możemy przejrzeć się niczym w lustrze w reymontowskich "Chłopach" albo w "Konopielce" Redlińskiego. Nam nie trzeba praw byleby miska była pełna. To jest ta nasza "niepodległość". Nic nam tak dobrze nie wychodzi jak nienawiść. Nawet za cenę samozniszczenia. Jesteśmy takim połączeniem negatywnych cech pańszczyźnianego chłopa i szlachetki potrząsającego szabelką.
Bardzo bym chciał by Polacy nie zapomnieli tych wszystkich otrzymanych policzków ale mam raczej wrażenie że można nam pluć w twarz a my i tak powiemy że deszcz pada. Smutny upadek.
@hebius_14
nic dodać nic ująć
już oceniałe(a)ś
10
0
@hebius_14
Proszę nie wrzucać do jednego worka wszystkich :) Ideologia nacjonalistyczna stworzyła mit jednolitego narodu i Pan go powiela pisząc " Polak"
Ma Pan racje to post pańszczyźniane spoleczeństwo potomkowie niewolników jest niezdolne do liberalnej demokracji i trzeba się z tym pogodzić że zdecydowana wiekszość niewiele rozumie i nie ma liberalnych potrzeb.
już oceniałe(a)ś
1
2
@hebius_14
to co w takim razie Pan proponuje?
już oceniałe(a)ś
0
1
@Wiener
"...post pańszczyźniane spoleczeństwo potomkowie niewolników jest niezdolne do liberalnej demokracji"
Polecam do przeczytania
pl.wikisource.org/wiki/Akt_założenia_konfederacji_barskiej
czysta szlachta, żadni chłopi pańszczyźniani - twoja diagnoza jest uproszczona i źle ulokowana.
Upadek i demoralizacja tego społeczeństwa zaczął się wraz z nadejściem czasów saskich - za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa. Kraj umierał, wszystkie po kolei Sejmy były zrywane - WSZYSTKIE. To nie chłopi pańszczyźniani byli skorumpowani do szpiku kości - to panowie bracia!
I byli szczęśliwi jak to im się dobrze wiedzie - dokładnie to samo co teraz wyprawia PiS.
Pisał Mickiewicz: ?chart bez ogona jest jak szlachcic bez urzędu?. Sędzia, Podkomorzy, Asesor z Rejentem, Woźny - to tylko w Panu Tadeuszu.
To wtedy w języku polskim pojawiło się słowo synekura. To z łaciny: sine cura - bez dbania. Dostawałeś urząd i związane z nim pieniądze i nie musiałeś już o to dbać ani robić cokolwiek. Dzisiaj dostajesz się do zarządu państwowej spółki - jest w końcu tyle pieniędzy "odebranych" esbekom...
Suwerenowi to nie przeszkadza. Suweren liczy, że on też dostanie swoje okruchy ze stołu "wadcy", a nawet jeśli nie to i tak pozostanie satysfakcja, że "komunistom" odebrali...
"Profesor" Pawłowicz nie jest pańszczyźnianą chłopką, o reszcie kadry profesorskiej lepiej się nie wypowiadać...
już oceniałe(a)ś
1
0
..."Cieszy mię ten rym: ?Polak mądr po szkodzie?;
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."
Pieśń V, Księgi wtóre, Jan Kochanowski
@WJW
I to jest najbardziej trafnie ujęta nasza przywara.
A jako ,,katolik" dodam, nadstawmy teraz drugi policzek,
bo na nic nas więcej już nie stać, ku uciesze biskupów.
już oceniałe(a)ś
1
0
Pełna zghoda, hebius_14.
Upadek edukacji, negatywna selekcja do zawodu i upadek prestiżu nauczycieli, dopuszczenie kościoła do żłoba i głosu przyniosły taki skutek, który w połaczeniu z paranoja i politycznyjm sadyzmem Słonka Żoliborza utrwala folwarczną mentalność.
już oceniałe(a)ś
27
0
cytat: "nie jest najgorsze to, ze jestesmy w dupie /od siebie dodam - kaczej/, jeszcze gorsze jest to, ze zaczynamy sie w tej dupie urzadzac". Czyli niech sie dzieje co chce, niech robia co chca, nie ma na to rady a my musimy sobie jakos radzic. Ta bezwladnosc polityczna mas w tym i opozycji jest zatrwazajaca. pislandia.
już oceniałe(a)ś
20
1
Prostak, nawet jeżeli będzie miał tytuł naukowy albo ubierze się w jakąś togę, nadal będzie prostakiem. I będzie prostacko postępował. I po chamsku propagował również swoje poglądy. A czegoście się spodziewali?! Było iść kiedyś tam głosować.
już oceniałe(a)ś
17
0
Za komuny też większość ludzi nie widziała związku pomiędzy ich nędznymi perspektywami życiowymi a autorytarnym systemem politycznym. Historia zatoczyła koło. Obywatele nadal widzą wszystko osobno. Nie chce mi się cytować kolejny raz Tuwima, ale muszę choć trochę:
Pleśnią i kopciem pełznie po ścianie ...
już oceniałe(a)ś
16
0
Dziękuję.
już oceniałe(a)ś
11
0
Kaczyński stara się Wam pokazać, jak Wami pogardza, Polaczki. Za każdym razem Was leje w pysk. A wy głosujecie na jego Dudę, też pospolitego bandytę. I nikt nie wpadł na pomysł, żeby się z nimi porachować adekwatnymi metodami.
już oceniałe(a)ś
5
1