Historia uczy, że większość egzekucji odbywa się w ciszy. Jako adwokaci sędziego Igora Tulei nie chcemy, by tak było również tym razem. Chcemy, by istnieli świadkowie tego, co odbędzie się w dniu 21 kwietnia w budynku Sądu Najwyższego. Zachęcamy, by organizacje społeczne wysłały tego dnia do Izby Dyscyplinarnej swoich obserwatorów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mec. Jacek Dubois i mec. Michał Zacharski są adwokatami sędziego Igora Tulei

Przyzwyczailiśmy się do tego, że rolą sędziego jest sądzić. W obecnej rzeczywistości ta rola ulega zmianie, bo zdaniem obecnej władzy sędzia powinien być także sądzonym, co ma stać się zajęciem niekonstytucyjnego organu, jakim jest Izba Dyscyplinarna.

Dzięki jej decyzjom (świadomie używamy słowa „decyzja”, bowiem wyroki mogą wydawać tylko sądy, a Izba Dyscyplinarna wobec niespełniania wymogu niezależności i niezawisłości sądem nie jest) kilku niezawisłych sędziów zostało już zawieszonych.

Prokuratura chce, by niebawem, w dniu 21 kwietnia 2021 r., jeden z niezawisłych sędziów, Igor Tuleya, został zatrzymany przez policję i doprowadzony do prokuratury celem postawienia mu zarzutów karnych.

Dla przypomnienia: sędzia Igor Tuleya rozpatrywał zażalenie od postanowienia prokuratury umarzającego postępowanie w sprawie uniemożliwienia posłom opozycji wykonywania mandatu poselskiego po przeniesieniu w 2016 r. posiedzenia Sejmu do Sali Kolumnowej. Sędzia Igor Tuleya uchylił postanowienie prokuratury i przekazał jej sprawę do dalszego prowadzenia. Co więcej, sędzia zdecydował, ażeby posiedzenie odbyło się z udziałem publiczności, zaś uzasadnienie postanowienia odbyło się publicznie.

Miał do tego prawo, gdyż przepisy postępowania karnego upoważniają konkretnych sędziów rozpoznających sprawę do zarządzenia, by posiedzenie odbywało się jawnie. Pomimo że sędzia działał w ramach swoich ustawowych uprawnień, prokuratura zdecydowała się wystąpić z wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej o uchylenie mu immunitetu sędziowskiego.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą połączonych Izb Sądu Najwyższego oraz postanowieniem Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości z 8 kwietnia 2020 r. Izba Dyscyplinarna nie mogła w tej sprawie orzekać, ponieważ jako pozbawiona cech niezależności i niezawisłości nie może być uznana za sąd. Nie bacząc na to, Izba Dyscyplinarna podjęła decyzję w sprawie sędziego Igora Tulei, uchylając mu immunitet.

W konsekwencji wezwano sędziego do prokuratury celem postawienia mu zarzutów. Igor Tuleya nie stawił się w prokuraturze, wychodząc z prostego założenia, że Izba Dyscyplinarna, nie będąc sądem, nie mogła go pozbawić immunitetu, a zatem immunitet ten obowiązuje dalej. Uważa tak zresztą także Sąd Apelacyjny w Warszawie, który w uzasadnieniu postanowienia z 24 lutego 2021 r. stwierdził, że „Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego RP z przypisanym do tego urzędu immunitetem”.

Prokuratura zdecydowała się wystąpić do Izby Dyscyplinarnej o zgodę na zatrzymanie i doprowadzenie sędziego do prokuratury. Do prowadzenia tej sprawy w Izbie Dyscyplinarnej wyznaczony został Adam Roch, były prokurator z otoczenia Zbigniewa Ziobry, wsławiony przeprowadzeniem przesłuchania ciężarnej kobiety na sali porodowej. Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej w tej sprawie ma odbyć się w dniu 21 kwietnia br. o godzinie 12 w gmachu Sądu Najwyższego.

Bezprecedensowe działania podjęte przeciw sędziemu, mające na celu pozbawienie go wolności, trudno traktować inaczej niż jako polityczną zemstę za wykazaną przez niego niezawisłość. Izba Dyscyplinarna podjęła decyzję, że posiedzenie ma odbyć się z wyłączeniem jawności.

Historia uczy, że większość egzekucji odbywa się w ciszy. Jako adwokaci sędziego Igora Tulei nie chcemy, by tak było również tym razem.

Chcemy, by istnieli świadkowie tego, co odbędzie się w dniu 21 kwietnia w budynku Sądu Najwyższego. Procedura karna przewiduje instytucję obserwatora, którym może być organizacja społeczna (art. 90 oraz 91 k.p.k.).

Zachęcamy, by z możliwości tej skorzystały organizacje społeczne, którym na sercu leżą prawa i wolności obywatelskie, i zdecydowały się wysłać tego dnia do Izby Dyscyplinarnej swoich obserwatorów.

Dla zainteresowanych załączamy wzór wniosku, jaki w takim wypadku należałoby skierować do Izby Dyscyplinarnej [poniżej].

Jacek Dubois, adwokat

dr Michał Zacharski, adwokat

____ 

wzór wniosku dla organizacji społecznych
wzór wniosku dla organizacji społecznych  mec. Jacek Dubois

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Murem za Igorem - bardzo mocno z Panem Tuleja.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Dobry pomysł. Dzięki organizacjom, które zgłoszą udział.
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  Wolne Sądy!
  już oceniałe(a)ś
  4
  1