Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Propozycja programowa PiS-u - „nowy ład” w bardzo zwięzły sposób podsumowuje negatywnie ponadpięcioletnie rządy tej partii. Nowy ład buduje się bowiem wtedy, gdy obecny nie nadaje się do naprawy czy też do przebudowy. Czy „nowy ład” to nowy sposób działania? Rezygnacja z półprawd i kłamstw w polityce, a może one jeszcze bardziej przybiorą na sile? W kontekście proponowanego przez PiS "nowego ładu" nurtuje nas problem reformy emerytalnej i kwestia likwidacji OFE. Rodakom należy się w tej sprawie solidna i prawdziwa informacja.

W programie „nowy ład” proponuje Pan emerytury bez podatku, a mimo to skierował Pan do Sejmu ustawę dotyczącą likwidacji OFE w niezmienionej wersji. Według tej propozycji chce Pan potrącić rodakom 15-proc. daninę z ich środków zgromadzonych na koncie w OFE, jeżeli zrezygnują z przeniesienia tych pieniędzy do ZUS-u. W kontekście „nowego ładu” i wspomnianej ustawy dotyczącej likwidacji OFE powinien Pan odpowiedzieć na zapisane poniżej proste pytania.

Czy ten mechanizm według Pana jest na pewno uczciwy? Czy 15-proc. prowizja za dokonanie przelewu na konto płatnika to też wyjątkowo uczciwa propozycja? Czy informacje przekazywane rodakom w sprawie reformy emerytalnej poprzez likwidacji OFE są rzetelne? Czy przyszli emeryci, którzy zdecydują się na przekazanie środków na prywatne konto emerytalne, to znowu Polki i Polacy drugiego sortu, którym należy „przywalić domiar”?

Panie Premierze, może najwyższy już czas skończyć z tymi kłamstwami i półprawdami. Najwyższa pora zaprzestać „dojenia” rodaków tylko po to, by przed kolejną kampanią wyborczą jakiś pisowski działacz mógł organizować swoje „wyborcze Jarkowe”.

Unia Pracy w Opolu

Listy @wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.