Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowny Panie Ministrze,

w imieniu Stowarzyszenia Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej "Jednym tchem!" zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o realny dostęp do szczepionek dla grupy 1B, które według prognoz powinny być zakończone w ciągu tygodnia.

Do stowarzyszenia zgłaszają się pacjenci, których wizyty są przesuwane nawet o kilka miesięcy. W naszym gronie są osoby po wypadkach komunikacyjnych, ze stwardnieniem rozsianym, zanikiem mięśni, deformacjami klatki piersiowej oraz chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Nasi pacjenci na co dzień w warunkach domowych korzystają z respiratorów i wspomagania oddechu. Dziękujemy za uwzględnienie pacjentów wentylowanych mechanicznie w grupie 1B, bardzo się cieszymy z tej zmiany, jednak jako Stowarzyszenie pacjentów otrzymujemy liczne sygnały o braku możliwości wykonania szczepienia.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że pacjenci, którzy pozostają pod opieką naszego stowarzyszenia, to często osoby, które nie mogą się samodzielnie przemieszczać i potrzebują wsparcia w zapewnieniu również odpowiedniej logistyki przewidzianych dla nich szczepień.

Dochodzą do nas sygnały od pacjentów, że po rejestracji w terminie przychodnie, które zostały przydzielone do szczepień, odwlekają terminy szczepień nawet do 2 miesięcy, co jest bardzo niepokojące dla pacjentów, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia.

Co więcej, chorzy niemobilni po zgłoszeniu się do swojego lekarza POZ mieli mieć możliwość skorzystania ze szczepienia podczas wizyty domowej i z informacji, jakie dostajemy od pacjentów, nawet po kilkukrotnym zgłoszeniu się szczepienia te się nie odbywają.

Lekarze rodzinni, którzy według wytycznych Ministerstwa Zdrowia mieli kwalifikować pacjentów wentylowanych mechanicznie do szczepień, nic nie wiedzą na ten temat.

Wśród osób wentylowanych mechanicznie są również dzieci, które nie mają możliwości zaszczepienia się. Liczylibyśmy więc, aby przynajmniej w tej grupie pacjentów była możliwość zaszczepienia ich opiekunów, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań u dzieci z przewlekłymi chorobami, które mają zaburzenia oddechowe lub chorują na neuroendokrynną hiperplazję (NEHI).

W związku z powyższym apelujemy do Pana Ministra o zapewnienie dostępu do szczepień przeciw COVID-19 dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, szczególnie dla pacjentów niemobilnych, aby mogli w najszybszy i najbezpieczniejszy dla nich sposób skorzystać ze szczepienia.

Z wyrazami szacunku

Ryszard Rusnarczyk

Prezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.