Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sz. P.

Adam Niedzielski

Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Konsultant Krajowy ds. diabetologii oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwracają się z prośbą o wyjaśnienie, jak wygląda status szczepień przeciw COVID-19 osób z cukrzycą w wieku poniżej 60. roku życia.

Dnia 30.03 br. podczas porannego wystąpienia w Radiu Zet pan minister Michał Dworczyk powiedział, że „[Do grupy 1b] dojdzie jeszcze jedna kategoria osób, czyli cukrzycy, też z

rekomendacji Rady Medycznej, i te osoby będą szczepione w kwietniu”. Jednakże podczas konferencji prasowej tego samego dnia o godzinie 15:00 pana ministra oraz pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana ministra Michała Dworczyka komunikat ten nie został potwierdzony, co sugeruje, że osoby z cukrzycą będą szczepione razem z resztą populacji, zgodnie ze swoim rokiem urodzenia.

W związku z tymi, jak się wydaje, sprzecznymi komunikatami, osoby z cukrzycą czują się zagubione i niedoinformowane.

Uprzejmie prosimy o klaryfikację statusu chorych na cukrzycę w kolejce do szczepień, jednocześnie po raz kolejny wnioskując, aby osoby te mogły zostać zaszczepione jak najszybciej ze względu na wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu infekcji COVID-19, jakie u nich występuje.

Z poważaniem,

Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy ds. diabetologii

Mgr Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.