29 zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy była rekordowa. Na rzecz laryngologii dziecięcej fundacja zebrała ponad 210 mln zł. - Cała kwota zasili publiczną służbę zdrowia. Będzie to mniej więcej tyle, ile wyparowało z systemu na respiratory - powiedział Jerzy Owsiak
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dokładna kwota, którą ogłosił w poniedziałek szef fundacji Jerzy Owsiak to 210 mln 813 tys. zł. W ub. roku było to prawie 176 mln zł. - Podczas pierwszego finału zebraliśmy 2 mln dolarów, dzisiaj to 54 mln dolarów - podsumował. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie laryngologii i otolaryngologii dziecięcej.

Już o północy, gdy 31 stycznia zakończyła się zbiórka, było wiadomo, że znów jest wielkim sukcesem. Zadeklarowana kwota na koncie WOŚP wyniosła ponad 127 mln zł - o 12 mln zł więcej niż rok wcześniej. A był to finał inny niż wszystkie wcześniejsze. WOŚP robiła go w ścisłym reżimie sanitarnym podyktowanym pandemią. 

Akcji WOŚP zawsze towarzyszyły koncerty, imprezy plenerowe, zawody sportowe, a ulice były pełne wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami dla darczyńców. W tym roku imprez masowych nie było, zamiast tego sztaby organizowały koncerty i spotkania z artystami online. 

Rewolucję przeszło również główne studio Finału, z którego Jerzy Owsiak dowodził zbiórką. Scenografowie i reżyserzy zadbali, by było kolorowo, głośno i dynamicznie, ale było tam znacznie mniej gości niż w poprzednich latach.

Każda akredytowana osoba przechodziła szybki test na obecność koronawirusa. Fundacja musiała zrezygnować z tradycji otwartego studia dla każdego, kto tego dnia chciał odwiedzić to miejsce. Bardzo mocno postawiła za to na działania w sieci - była obecna w mediach społecznościowych, zbiórki prowadzono na wielu serwisach. 

Jerzy Owsiak: Jak trwoga, to do fundacji

Orkiestra podliczyła, że w tym roku większość wpłat darczyńcy dokonali właśnie elektronicznie. Pieniądze wrzucone do tradycyjnych puszek stanowiły 35 proc. zebranej kwoty. - Potrzeby są coraz większe, dostajemy prośby o pomoc zewsząd. Jak trwoga, to do fundacji - powiedział Jerzy Owsiak. Zaznaczył, że wpłacone przez Polaków 210 mln zł odpowiadają mniej więcej kwocie, którą resort zdrowia wydał na respiratory od handlarza bronią [było to 200 mln zł]. - Cała kwota zasili publiczną służbę zdrowia. Będzie to mniej więcej tyle, ile wyparowało z systemu w związku z respiratorami. Rozliczcie te dwa tysiące respiratorów - zaapelował do rządzących. 

Jak zaznaczył Owsiak, fundacja dalej planuje skupiać się na wspieraniu medycyny dziecięcej. - Wyjątkowo działaliśmy też dla seniorów, kupiliśmy sprzęt dla oddziałów geriatrii za 100 mln zł. Jednak po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą zasady finansowania w szpitalach, na mocy której nie mieliśmy już pewności, że kupowany przez nas sprzęt zostanie na oddziałach geriatrycznych, zawiesiliśmy te działania - tłumaczył prezes WOŚP.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie fundacji wynika, że 86 proc. badanych popiera działania WOŚP, co stanowi wynik wyższy w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy poparcie deklarowało 79 proc. ankietowanych.

Ponad trzy czwarte ankietowanych uznaje WOŚP za najlepszą akcję charytatywną  w Polsce. - Jeszcze raz ogromny ukłon dla Polaków, którzy są po dobrej stronie mocy, którzy tworzą z nami społeczeństwo z uśmiechem, bez focha. Nikt nie zrobił takiej zbiórki w pandemii jak my w Polsce. Bądźmy z tego dumni - podkreślił.

W rozmowie z "Wyborczą" kilka dni przed finałem Jerzy Owsiak przyznawał jednak, że przez chwilę rozważał z zespołem, czy to odpowiedni czas na taką inicjatywę. - Zastanawiałem się, czy ludzie poczują finał w tak przygnębiającym czasie. Zespół błyskawicznie rozwiał moje wątpliwości. Usłyszałem, że bez względu na to, ile zbierzemy tym razem pieniędzy, to finał WOŚP jest jest tym czymś, czego szczególnie dziś ludziom potrzeba - mówił nam. 

Wyborcza zagrała z WOŚP

Finał fantastycznie wsparli również czytelnicy "Wyborczej". Na rzecz WOŚP w naszych licytacjach i eSkarbonce zebraliśmy ponad 340 tys. zł. 

Rekordowa aukcja: spacer z Adamem Wajrakiem osiągnęła kwotę 47 800 zł, spacer z Leszkiem Balcerowiczem - 27 850 zł,  prenumerata Wyborcza.pl na 100 lat i... o jeden dzień dłużej – 16 900 zł.

"Jedynki" naszych tygodników lokalnych zebrały w sumie 64 700 zł!

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kgd
  Jerzy Owsiak jest wyjątkowy na skalę światową. Mobilizując ludzi przekracza granice, pokazuje sens współpracy i działań dla wspólnego dobra.
  już oceniałe(a)ś
  41
  0
  ale kasa ???
  i pamiętajmy co Juras podkreśla - ta pomoc jest DLA WSZYSTKICH, dla każdego;
  (poprawiajcie każdego, kto gada coś innego, bo się myli - DLA KAŻDEGO! )
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  3 sasiny.
  @kaczorciech
  10% kurskich. Czy jakoś tak :((
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Super!
  To prawie tyle , ile dostała szumoski corporation z naszych podatków.
  Mocno wsparłem i jestem dumny.
  @bra-tanki
  Moim zdaniem WOŚP to jedyne przedsięwzięcie, które się w wolnej Polsce udało po 89-tym roku.
  Dzięki WOŚP - raz w roku nie myślę źle o obywatelach tego kraju (potem miłość bliźniego swego przechodzi mi na resztę roku).
  Wspierałam, wspieram i będę wspierać "póki żyję", a identyfikatory orkiestrowe moich dzieci - traktuję jak najcenniejszą pamiątkę rodzinną.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @asiatereska
  Ja też.
  To jest jedyny, teraz, mój łącznik z suwerenem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Episkopat już wyraża zaniepokojenie.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  BRAWO WY!!! BRAWO MY!!!
  ***** ***
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Jurku!Jesteś geniuszem w swojej normalności i za to Cię kocham całym swoim starym sercem!!!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  A TVP dostaje corocznie 10 razy więcej...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0