Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zespół Świeckie Państwo Rady Konsultacyjnej przy OSK na początku marca zainicjował kampanię „Same Plusy.Info”. Jej autorzy piszą na stronie Sameplusy.info: 

„Dość już bierności. Pora wziąć sprawy w swoje ręce. Kościół, jaki jest, każdy widzi i nie warto poświęcać mu więcej uwagi.

Skupmy ją na życiu zgodnym z własnymi przekonaniami, uczciwie wobec siebie i świata. Każdy krok się liczy: apostazja, wypisanie dziecka z religii, czy ślub cywilny zamiast kościelnego.

To nasze postawy i wybory zmienią Polskę w świeckie państwo. Świeckie, czyli dla wszystkich, niezależnie od wiary, poglądów, płci, orientacji seksualnej i każdej innej cechy. Takie, w którym wszyscy będziemy mogli wreszcie czuć się u siebie”.

– W 32 miejscowościach w Polsce są już nasze billboardy i mobilne reklamy promujące kampanię. Mówimy w niej do ludzi, którzy nie zgadzają się z tym, co robi Kościół – relacjonowała podczas czwartkowej konferencji Bożena Przyłuska, koordynatorka zespołu Świeckie Państwo. 

– Nie chodzi nam o przekonywanie prawdziwych katolików, by odstępowali od katolicyzmu, każdemu przecież przysługuje wolność wyznania. Tak samo jak nie chcemy zwalczać Kościoła. Naszym celem jest pokazanie, w jaki sposób osoby, które do tego dojrzały, mogą odseparować się od tej instytucji – powiedział Max Bojarski z Kongresu Świeckości. 

– Chodzi nam o osoby, które z przyzwyczajenia są w Kościele, ale się z nim nie identyfikują. Związek z Kościołem katolickim jest dziś sprawą polityczną, ponieważ jest on zblatowany ze Zjednoczoną Prawicą i autoryzuje takie organizacje jak ONR. Mówimy do osób, które nie chcą tego autoryzować – dodał.

Przyłuska zaapelowała, by ochrzczone osoby, które nie identyfikują się z Kościołem, podczas spisu powszechnego nie deklarowały wyznania katolickiego. – To poważne pytanie, na które trzeba odpowiedzieć zgodnie z przekonaniem – podkreślała. 

Warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska, która też brała udział w pracach zespołu Świeckiego Państwa, komentowała specjalne prawa, jakie w czasie pandemii dostaje od rządu Kościół.

– Jest to jedyna instytucja, której się nie zamyka w obliczu rekordowej liczby zakażeń i z którą władze negocjują, na jakie ograniczenia ta może się zgodzić – zwróciła uwagę. 

Mimo że od soboty będzie obowiązywał ostrzejszy lockdown – zamknięte zostaną m.in. salony fryzjerskie, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz żłobki i przedszkola, kościoły pozostaną otwarte. Jedyna zmiana dotyczy liczby osób uczestniczących w mszy: może to być jedna osoba na 20 m kw., a nie jak do tej pory na 15 m kw.

Program na świeckie państwo

„Wyborcza” opisywała jako pierwsza postulaty Rady Konsultacyjnej przy OSK dotyczące świeckiego państwa. To m.in.:

  • Rada Konsultacyjna apeluje do osób formalnie przynależących do Kościoła katolickiego, które nie czują się z różnych powodów członkami Kościoła, o przeprowadzenie aktu apostazji oraz o to, by nie chrzcić dzieci;
  • usunięcie religii ze szkół państwowych;
  • zakaz wprowadzania elementów obrządku religijnego do ceremoniału państwowego i zakaz umieszczania symboli religijnych w państwowych urzędach i instytucjach;
  • wypowiedzenie konkordatu;
  • powołanie niezależnej komisji do spraw wyjaśnienia, rozliczenia zbrodni pedofilii w Kościele oraz likwidacji przedawnień w kontekście przestępstw seksualnych wobec dzieci, a także tuszowania przestępstw seksualnych wobec dzieci;
  • likwidację klauzuli sumienia stosowanej przez osoby pełniące zawody medyczne i o ustawowy zakaz zatrudniania etatowych kapelanów w państwowych placówkach opieki zdrowotnej oraz nakaz zapewnienia pacjentom opieki psychologicznej;
  • opodatkowanie tacy.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.