Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Najbliższe dwa tygodnie poświęcimy na start funduszu, który powstał przede wszystkim dzięki "Gazecie Wyborczej", która przeprowadziła akcję wśród swoich prenumeratorek i prenumeratorów - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej OSK Marta Lempart. 

W listopadzie nasza redakcja zainicjowała wśród czytelników akcję wsparcia dla protestujących. W ciągu tygodnia ze sprzedaży prenumerat "Wyborczej" zebraliśmy ponad 700 tys. zł, które przekazaliśmy OSK. 

- Startujemy z programem grantowym dla osób, które mają pomysły na działania. Naszym obowiązkiem jest przekazanie tych pieniędzy ludziom, którzy działają w 600 miejscowościach w Polsce. Mimo pandemii wciąż można dużo robić - mówiła Lempart.

Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie aktywistów, którzy dołączyli do OSK po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, oraz osób, które są związane ze Strajkiem od lat. 

W puli funduszu jest 250 tys. zł. Nabór wniosków rozpocznie się w czwartek 25 marca. OSK podzielił granty na trzy programy:

- fundusz na start - dla osób, które debiutują w roli aktywistów, przewidziano wsparcie do 1 tys. zł;

- dla aktywistów współpracujących od dłuższego czasu z OSK - grant do 5 tys. zł;

- fundusz Pogotowie - wsparcie finansowe w nagłej sytuacji, nie ma określonego limitu.

- Działamy na zasadzie zaufania. Chcemy, żeby z funduszu skorzystały osoby, grupy lokalne, stowarzyszenia mające pomysł na walkę o prawa kobiet i prawa człowieka. Nie będziemy wymagać ani szczegółowych wniosków, ani raportów, bo cały OSK opiera się na wzajemnym zaufaniu - podkreśliła Lempart.

Biuro OSK zamknięte na dwa tygodnie

Ze względu na pandemię OSK zamyka na dwa tygodnie swoje biuro w Warszawie, będzie w tym czasie pracować zdalnie. Liderki Strajku zapowiedziały również, że przez ten czas nie będą organizować manifestacji. - Zostańmy w domach, zdrowie wszystkich jest najważniejsze - zaapelowały podczas konferencji prasowej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.