Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powstają maski ochronne, płyny do dezynfekcji - firmy przestawiają produkcję na rzecz szpitali, łączą siły we wspólnych projektach. Przekazują pieniądze i produkty, solidarnie pomagają - tak zaczynał się poradnik nr 10 z kwietnia 2020.

A oto konkrety:

Zbiórka na respiratory

"Zanurzeni w miłości" to ogólnopolska inicjatywa charytatywna prowadzona przez Fundację SMS Z NIEBA we współpracy z diecezjalnymi Caritas. Zbierają pieniądze na doposażenie w respiratory szpitali zakaźnych i przekształconych w zakaźne. W ciągu dwóch tygodni udało im się zebrać fundusze dla piętnastu szpitali: w Koszalinie, Szczecinie, Wałbrzychu, Siedlcach, Lublinie, Bielsku Podlaskim, Opocznie, Radomiu, Wałczu, Białej Podlaskiej, Ostrołęce, Częstochowie, Łomży, Grudziądzu i Toruniu. Przed świętami trwała zbiórka na szesnasty respirator - dla szpitala w Przemyślu. Trwa to zazwyczaj jeden dzień.

OSHEE pomaga szpitalom zakaźnym

Pomoc o wartości 500 tysięcy złotych trafiła już do 41 spośród 50 placówek, którym OSHEE chce pomóc. Szpital zakaźny w Krakowie otrzymał dodatkowo 80 tysięcy złotych na kupno respiratora, urządzenie już służy pacjentom.

Firma prowadzi także akcję „Wspieramy bohaterów”, pamiętając o codziennych potrzebach personelu  medycznego szpitali. OSHEE, Kinga Pienińska i Sonko, należące do koncernu OSHEE, dostarczają im produktów spożywczych. Trafiły już do ponad 20 tysięcy lekarzy, pielęgniarek i innego personelu medycznego w przeszło 40 szpitalach w całej Polsce. Pozostałe placówki otrzymają wsparcie w najbliższych dniach.

Milion złotych od Unilever Polska

Taka jest wartość ponad 60 tys. produktów, które zostaną przekazane do prawie 60 polskich szpitali. Żywność, żele pod prysznic, kremy do rąk oraz płyny do czyszczenia trafiły prawie do połowy placówek. W najbliższym czasie dostanie je reszta placówek (33). Wsparcie otrzymali także ratownicy.

Firma zdecydowała się również pomóc Mazowieckiemu Oddziałowi Okręgowemu Polskiego Czerwonego Krzyża. Blisko 20 tys. produktów zostanie przekazane seniorom. Część z nich trafi do powstańców warszawskich i ich opiekunów.

Wadim Plast potrzebuje folii PET na przyłbice ochronne

Podwarszawska firma Wadim Plast (z siedzibą w Regułach), wykorzystując swoje możliwości produkcyjne, postanowiła wyprodukować dziesiątki tysięcy przyłbic ochronnych dla pracowników ochrony zdrowia. Każdej doby w podwarszawskim zakładzie produkcyjnym powstaje 10 000 elementów do przyłbic. Udało się wyprodukować 100 tys. elementów, z czego 75 tys. już zostało dostarczonych. Ale Wadim Plast nie jest w stanie wyprodukować u siebie folii PET, z której wykonana jest szyba ochronna w przyłbicy. Szuka partnerów chętnych do współpracy produkujących lub importujących folię PET, PYC lub PC.

Czeka także na zainteresowane szpitale. Bo jak twierdzi, każdego dnia może rozesłać kilka/ kilkanaście tysięcy przyłbic.

Reckitt Benckiser pomaga szpitalom

Firma produkująca i dystrybuująca środki higieny, wyroby medyczne i produkty lecznicze przekazała blisko 30 tysięcy masek ochronnych dla polskich oddziałów, klinik neonatologicznych i pediatrycznych. Trafiły one do ponad 80 oddziałów i klinik. Firma świadomie wybrała oddziały pediatryczne i neonatologiczne, chcąc w ten sposób wspomóc pracujący tam personel w opiece nad najmłodszymi pacjentami.

6 tys. przyłbic ochronnych dla służby zdrowia dzięki wsparciu Avivy

Aviva sfinansuje kupno 10 nowych drukarek 3D oraz materiałów umożliwiających produkcję 6 tys. przyłbic ochronnych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W najbliższych tygodniach przyłbice trafią do pracowników służby zdrowia. Wydział Fizyki UW rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych, wykorzystując drukarki 3D, dostępne w pracowni Makerspace@UW. Pracują przy tym wolontariusze – studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Fizyki. Wyprodukowali już 1 tys. przyłbic. Produkcję finansował do tej pory Wydział Fizyki i darczyńcy indywidualni. Przyłbice otrzymuje na bieżąco personel medyczny i ratownicy zajmujący się chorymi na COVID-19. Wydział Fizyki UW otrzymuje wsparcie za pośrednictwem Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego.

Robert i Anna Lewandowscy przekazują milion euro na walkę z koronawirusem

– Dziś wszyscy jesteśmy świadomi trudności sytuacji, jaka nas otacza. Wszyscy gramy w jednej drużynie. Bądźmy silni w tej walce i bądźmy jednomyślni. Jeśli możemy w sposób bezpieczny komuś pomóc, to róbmy to. Dobro wraca – komentują swój gest Lewandowscy.

Lewandowscy to kolejni znani Polacy, którzy przekazują znaczne środki z własnego majątku na walkę z koronawirusem. 20 mln zł na ten cel przeznaczyła Dominika Kulczyk. Milion złotych na pomoc pomorskim szpitalom dał Leszek Gierszewski, prezes bytowskiego Drutexu. Zaś fundacja Ludzki gest kapitana Wisły Kraków Jakuba Błaszczykowskiego ofiarowała 400 tys. zł.

Prawda, że brzmi to krzepiąco. No to jeszcze skrótowy przegląd tematów z innych poradników, będących tak naprawdę zapisem naszych lęków i nadziei z tamtego czasu.

W pierwszej części poradnika pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy, w drugiej – o wykładach online i niemal powszechnym ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego, w trzeciej – m.in. o pomocowej akcji PAH dla dzieci pozbawionych ciepłego posiłku z racji zamknięcia szkół, w czwartej – m.in. o bezpłatnej pomocy psychologicznej. W piątej o tym, jak młode małżeństwo z Zielonej Góry drukuje ochronne przyłbice na drukarce 3D. W szóstej – m.in. o inicjatywach ludzi kultury. W siódmej – o aplikacji, która ułatwia kontrolę stanu zdrowia.  W ósmej o wsparciu dla wolontariuszy, którzy pomagają powstańcom Warszawy. W dziewiątej – o zbiórce dla ratowników, którym ciągle brakuje ochronnego sprzętu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.