Od kilku tygodni co czwartek Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet przedstawia propozycje reform w kolejnych obszarach działania państwa. Do tej pory poznaliśmy postulaty dotyczące dostępu do aborcji, przywracania praworządności po rządach PiS oraz ochrony praw społeczności LGBT+.
Dzisiaj Rada Konsultacyjna przedstawia podczas konferencji prasowej propozycje związane ze świeckim państwem. W zespole, który pracował nad postulatami (to połączenie haseł z protestów ulicznych, propozycji nadsyłanych mailem oraz sugestii ekspertów), znaleźli się: Bożena Przyłuska, Dorota Wójcik, Agata Diduszko-Zyglewska, dr hab. Joanna Hańderek, dr Barbara Labuda, Hanna Zabielska i Max Bojarski.
"Wyborcza" poznała postulaty wcześniej. Opisujemy je poniżej.
1. Narodowa apostazja
Pierwszy z nich opatrzono hasłem "Narodowa apostazja". Rada Konsultacyjna apeluje do osób formalnie przynależących do Kościoła katolickiego, które nie czują się z różnych powodów członkami Kościoła, o przeprowadzenie aktu apostazji oraz o to, by nie chrzcić dzieci. Proponuje również wprowadzenie państwowej, dostępnej online procedury wystąpienia z Kościoła.
- Inaugurujemy dziś kampanię "Same plusy.info", która jest adresowana do wszystkich zbulwersowanych postępowaniem Kościoła katolickiego i nie identyfikujących się z nim - mówiła podczas konferencji Bożena Przyłuska, koordynatorka prac zespołu.
- Świeckie państwo ma same plusy. Prosimy, żeby nie mówić, że Polska jest państwem katolickim. Jesteśmy demokracją, a konstytucja gwarantuje równość poglądów, mamy prawo żyć zgodnie z własnymi wyborami - dodawała Hanna Zabielska.
Jak tłumaczą inicjatorzy kampanii Same Plusy, ma ona służyć popularyzacji wiedzy na temat związku, jaki istnieje między indywidualnymi wyborami i postawami ludzi a pozycją polityczną Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, oraz zachęcie do odseparowania się od Kościoła we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego.
W internecie i na billboardach pojawiają się grafiki towarzyszące kampanii. Wśród nich m.in. taka:
plakat kampanii Same plusy mat. kampanii
Projekt powstał we współpracy zespołu Świeckie Państwo ze stowarzyszeniem Kongres Świeckości i został sfinansowany ze środków fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet.
2. Świecka szkoła
Zdaniem zespołu
"obecność religii w szkole jest złamaniem konstytucyjnej zasady bezstronności wyznaniowej państwa, wiąże się z dyskryminacją, konfliktowaniem społeczności uczniowskiej, przemocą symboliczną, szczuciem na grupy społeczne i osoby, agitacją polityczną i indoktrynacją."
Dlatego Rada Konsultacyjna proponuje usunięcie religii ze szkół państwowych, choć przyznaje, że będzie to możliwe po "radykalnej zmianie rozkładu sił politycznych". Do tego czasu zaleca starania o zmiany minimalizujące dotkliwość obecności lekcji religii w szkole. To m.in.:
- lekcje etyki i religii jako zajęcia dodatkowe i nieobowiązkowe powinny odbywać się wyłącznie na pierwszej lub ostatniej godzinie. Jedna godzina religii w tygodniu w miejsce dwóch umożliwi odpowiednie ułożenie planów zajęć.
- Osoby, które ukończyły 15 lat, powinny same decydować o udziale w lekcjach religii.
- Religia dla dzieci w wieku przedszkolnym poza podstawą programową wychowania przedszkolnego.
- Katecheci nie mogą być zatrudniani przez szkoły i finansowani z budżetu państwa, nie mogą być członkami Rad Pedagogicznych.
- Brak oceny z religii na świadectwie szkolnym; ocena z religii nie może być wliczana do średniej ocen. Oddzielne świadectwa z religii.
- Rekolekcje i udział uczniów w mszach poza systemem edukacji.
- Oddzielne pomieszczenia do nauki religii. Symbole religijne wyłącznie w tych pomieszczeniach. Sfera symboliczna szkoły, tj. wybór patrona, godła, hymnu itp. neutralne religijnie. Modlitwa wyłącznie na katechezie.
- Wprowadzenie państwowej kontroli nad programami nauczania religii oraz nad odpowiednimi podręcznikami.
3. Stop klerykalizacji
Według zespołu ceremoniał państwowy jest w Polsce przesycony symboliką religijną.
Przejawia się to m.in. w tym, że msze towarzyszą coraz większej liczbie uroczystości świeckich, duchowni pojawiają się na wydarzeniach organizowanych przez władze samorządowe, osoby sprawujące władzę zabierają głos w kościołach.
Rada krytykuje również fakt utrzymywania na państwowych etatach w urzędach, instytucjach, szpitalach i wojsku kapelanów.
W związku z tym proponuje:
- zakaz wprowadzania elementów obrządku religijnego do ceremoniału państwowego,
- zakaz umieszczania symboli religijnych w państwowych urzędach i instytucjach,
- zakaz łączenia wydarzeń organizowanych przez władze samorządowe lub instytucje im podległe z ceremoniami religijnymi.
4. Wypowiedzenie konkordatu
Zdaniem Rady to konieczne, ponieważ:
konkordat zawiera zapisy stanowiące uszczerbek dla suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, stawiając Kościół rzymskokatolicki ponad polskim prawem i w pozycji uprzywilejowanej względem innych związków wyznaniowych i organizacji światopoglądowych.
Zespół ds. Świeckiego Państwa proponuje:
- wypowiedzenie konkordatu i wprowadzenie przepisu regulującego działanie kościołów i związków wyznaniowych na mocy ustawy,
- likwidację Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP i powołanie w jej miejsce urzędu centralnego, który jako jedyny uprawniony będzie do prowadzenia spraw dotyczących kościołów i związków wyznaniowych,
- zrównanie pozycji prawnej Kościoła rzymskokatolickiego z pozycją innych związków wyznaniowych,
- ustawowe zrównanie pozycji prawnej organizacji światopoglądowych, np. ateistycznych, z pozycją kościołów i związków wyznaniowych.
Rada domaga się również likwidacji przywilejów finansowych Kościoła poprzez likwidację Funduszu Kościelnego oraz opodatkowanie tacy i innych datków przekazywanych duchownym.
- Wypowiedzenie konkordatu pojawiało się wśród postulatów najczęściej. To konieczne, bo ta umowa stawia Kościół ponad prawem świeckim - mówiła Przyłuska.
5. Koniec z bezkarnością kleru
Rada Konsultacyjna wymienia przykłady bezkarności kleru. To m.in.: ukrywanie pedofilii przez hierarchów, odmawianie współpracy z organami ścigania, przenoszenie księży pedofili do innych parafii, wykorzystywanie autorytetu instytucji Kościoła do unikania odpowiedzialności za przestępstwa, szczucie na grupy społeczne i osoby, agitacja wyborcza w kościołach, korupcja kościelno-urzędnicza.
Proponuje następujące rozwiązania:
W imię konstytucyjnej zasady równości wobec prawa konieczne jest doprecyzowanie art. 25 ust. 3 Konstytucji RP w drodze ustawy, która:
- określi zakres niezależności i autonomii kościołów i związków wyznaniowych, zawężając je wyłącznie do sfery religijnej,
- doprecyzuje, czym jest działalność religijna, i wyłączy z niej m.in. obrót nieruchomościami i prowadzenie inwestycji (obecnie zdefiniowana w art. 19 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania),
- usankcjonuje objęcie działalności pozareligijnej kościołów i związków wyznaniowych przepisami na zasadach ogólnych,
- umożliwi prowadzenie czynności przez organy ścigania bez konieczności uzyskania zgody strony kościelnej,
- umożliwi objęcie kościelnych osób prawnych obowiązkiem prowadzenia rachunkowości także w ramach ich niegospodarczej działalności statutowej,
- umożliwi wgląd w stan majątkowy kościołów i związków wyznaniowych,
- wprowadzi zakaz egzorcyzmów wobec osób niepełnoletnich,
- wprowadzi zakazu agitacji wyborczej w kościołach.
Domaga się powołania niezależnej komisji do spraw wyjaśnienia, rozliczenia zbrodni pedofilii w Kościele oraz likwidacji przedawnień w kontekście przestępstw seksualnych wobec dzieci, a także tuszowania przestępstw seksualnych wobec dzieci.
Pozostałe postulaty
Autorzy postulatów wnioskują m.in. o likwidację klauzuli sumienia stosowanej przez osoby pełniące zawody medyczne i o ustawowy zakaz zatrudniania etatowych kapelanów w państwowych placówkach opieki zdrowotnej oraz nakaz zapewnienia pacjentom opieki psychologicznej.
Wśród propozycji Rady Konsultacyjnej znalazły się również:
- zakaz piastowania urzędów państwowych i stanowisk w administracji państwowej przez osoby duchowne, zakonne (w tym świeckie), członków sekt oraz osoby pełniące funkcje w organizacjach wyznaniowych,
- powołanie niezależnej komisji, która zidentyfikuje lobbingową działalność organizacji parareligijnych, sekt i innych identyfikowanych jako niebezpieczne dla życia publicznego oraz wypracuje rozwiązania, które tę działalność zablokują lub poddadzą ścisłej kontroli społecznej.
Szczegóły dotyczące postulatów można znaleźć (i przyłączyć się do dyskusji) na stronie: www.loomio.org/osk
Czekamy na Wasze komentarze. Piszcie:listy@wyborcza.pl
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.
Zjawiska to mogą być paranormalne, a nie pedofilskie.
A to niby dlaczego?
Jakimś dekretem trzeba to zagwarantować ale póki co postuluj aby składy osobowa policji powiększać bo w kraju jest sporo poników JPII, które za chwile będzie trzeba pilnować.
Możesz się modlić ile chcesz, ale w kościele, domu a od szkoły , pracy wara.
Żadne pozostać. Czarna zaraza do Watykanu. My nie łazimy po ich terytorium.
Jeśli nie nastąpią zmiany, to poczytaj jak wyglądała Rewolucja Francuska i co spotykało kler!!
won do kruchty !!
...bo?
A jakie są ku temu powody. KK jest najwiekszym (i był) posiadaczem ziemskim w Polsce. Nie kupił tych gruntów, dostał za darmo lub bezcen. I nikt się nie pytał Polaków czy chcą sie pozbywać swojej własności. Zawsze decydowały przykoscielne włazidupy będące przy władzy.
Czy to jest oficjalne stanowisko bezruchu Holowni(ka)?
Buda onuco!!!! Z okupantem sie nie dyskutuje!!!
Objawy wskazują że Ty też pozostaniesz niezmieniony,no cóż medycyna zna przypadki chorób nie dających się wyleczyć.
Kościół niech się lepiej zajmie czarami zamiast mieszać się do życia normalnych ludzi.
Dlaczego chore? Religii w ogóle nie powinno być w szkole. Gdy ja chodziłam do podstawówki, religia odbywała się przy parafii, po lekcjach! I takie lekcje wspominam najlepiej
W internecie jesteś odważny wypisując te bzdury, spróbuj w realu "bohaterze".
Mają pozostać niezmienione bo ty tak chcesz??? Czasy się zmieniają, wszystko się zmienia, nic nie jest trwałe, nawet ?rola i miejsce KK? w PL.
Chore to jest wciskanie się religii wszędzie gdzie się da i gdzie się nie da.
KK ma wypie...c z udziału w rabunku państwa
KK ma wypie...c
Program Lewicy ma te postulaty i inne od lat.
a czy Suchocka nie byla z tej bardziej "lewej" strony?
Nie, panna Suchocka to typowa prawicowość
Jest jeszcze jeden postulat - moze nie koniecznie zwiazany z kk.
Zamknac TVP i otworzyc na nowo - eliminujac pisiurko-podobnych.
Suchocka to agentka Watykanu. Zgadnij, króliczku, gdzie wylądowała nasza Hania w 2001 roku?
gdybym mogła, to i trzecią bym się podparła.
Zamiast trzeciej ręki, na początek, na rozruch za trzecią rękę posłuży portfel
I to jest najlepszy sposób na utemperowanie tego watykańskiego najeźdźcy
kosciol w Polsce NIGDY się na to nie zgodzi. przecież ich wierni to głównie biedni emeryci, z czego oni podatek religijny zapłacą.
Lewica to ma i więcej i ruszyła dawno temu :)
Nie będzie rzadnej wojny. O ile w ogóle do czegokolwiek dojdzie (przypomnę, że są to postulaty Lewicy od lat i nic) to ludzie szybko zajmą się innymi tematami na plotku czy innym pudelku.
Przede wszystkim należy sprawdzić czy ten konkordat został zawarty zgodnie z prawem i czy został prawidłowo zaakceptowany przez sejm!!!
Odpowiedź brzmi NIE!Każda umowa międzynarodowa nakładająca jarzmo finansowe na całe społeczeństwo powinna być przyjęta w drodze referendum !
Lewica powiadasz ?Przecież konkordat zaczęto negocjować za czasów Rakowskiego!Z ramienia lewicy negocjował Miller a potem podpisał "lewicowy" prezydent Kwaśniewski :( omijając obowiązujące procedury przy umowie międzynarodowej nakładającej jarzmo finansowe na całe społeczeństwo !
Program Lewicy ma te postulaty i inne od lat.
Prawda, taki program ma RAZEM ale już SLD nie jest tak radykalny, choć powinien. Gdyby tylko RAZEM nie było aż tak socjalizujące...
Ale - pisałem już wcześniej - jeżeli znów przyjdzie mi głosować na mniejsze zło, to wolę Zandberga od błońskiej kidawy.
Potrzebna jest partia LIBERALNA : społecznie , religijnie i gospodarczo. Lewica spełnia tylko drugi postulat. Społecznie trochę jej brakuje bo ma zapędy komunistyczno-robotnicze a gospodarczo to porażka. Wielokrotny wzrost podatków, socjal wiekszy niż pisowski najlepiej dla nierobów i małorolnych i kierunek : szybka wenezuela .