Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytelnicy komentują dotychczasowy harmonogram szczepień i jego realizację.

Żadnych zasad i żadnego planu

Maresilesia: Szczepienie nauczycieli akademickich, a już na pewno tak szeroko, bez względu na wiek, jest chyba obecnie bez sensu, bo i tak zajęcia do końca semestru letniego będą się odbywać zdalnie.

Joli.Bord: Największym absurdem jest właśnie to, że nauczyciele akademiccy (w tym młodzi doktoranci) są teraz szczepieni masowo, a osoby faktycznie zagrożone (w tym przewlekle chorzy) na żadne szczepienie nie mają szans.

maryla:Jak zawsze ministerstwo z wiedzą jest w polu. Zdecydują w nocy, a rano ogłoszą postanowienia.

ewa54: Przewlekle chorych najlepiej szczepić wodą święconą i liczyć na kolejny cud.

logiczny: W ciągu tygodnia po raz czwarty mają się zmienić zasady szczepień. Inaczej było w zeszły wtorek, inaczej w czwartek, inaczej jest dziś, a od jutra ma być jeszcze inaczej. Czyli nie ma żadnych zasad i żadnego planu, jest łatanina bez uwzględnienia opinii fachowców.

I co to znaczy, że "Z informacji, jakie resort zdrowia opublikował w mediach społecznościowych wynika, że rejestrację na szczepienia osób w wieku 65-69 lat zamierza rozpocząć w drugim lub trzecim tygodniu marca."? Jaką rejestrację? Przecież ta grupa zgłaszała chęć szczepienia i pacjenci mieli dostać e-skierowania. Coś się zmieniło? Znów planowany jest wyścig internetowo-telefoniczno-kolejkowo-zeszytowy?

p-899902: Absurdem jest to, że mam 30 lat, jestem doktorantem prowadzącym zajęcia online (przynajmniej do czerwca '21) i w przyszłym tygodniu mam szczepienie. Dodatkowo, jestem ozdrowieńcem, bo w grudniu przeszedłem koronawirusa. W tym samym czasie moi rodzice 65+ poczekają pewnie z kilka miesięcy.

Są pule szczepień niezależne od siebie

winf: Jeśli dobrze rozumiem, to osoby 70+ mają być szczepione Pfizerem/Moderną, a "grupy zawodowe" (poza medykami) AZ. Więc abstrahując od sensowności różnych rzeczy, to są przecież pule niezależne od siebie.

takaja123456: Po pierwsze: AZ nie jest zalecana dla osób 70+. Po drugie: polecam Rozporządzenie ministra od nauki z dn. 25.02. Uczelnie pracują w trybie hybrydowym. To, że część uczelni przechodzi na nauczanie całkowicie zdalne, to do nich z pretensjami. Na uczelniach technicznych czy medycznych część zajęć jest stacjonarnych od dawna. Stacjonarnie odbywają się głównie zajęcia praktyczne, które prowadzą doktoranci lub młodzi doktorzy. Już pominę, że plan szczepienia nauczycieli akademickich zakładał zaszczepienie ich w styczniu, żeby semestr letni był w pełni stacjonarny.

jakos: Pragnę zauważyć, że nauczyciele chcieliby mieć obiecywany wybór szczepionki, a poza tym nauczyciele nabędą 50-proc. odporność po drugim szczepieniu, czyli za ok. 3 miesiące.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.