Do Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia dzwoniłam 1024 razy, odebrali 14 razy i ostatni telefon zakończył się stwierdzeniem, że w tej chwili nie planują priorytetowych szczepień dla osób z cukrzycą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Narodowy Program Szczepień, który wystartował 27 grudnia, jest podzielony na cztery etapy. Według pierwotnych założeń w etapie 0 mieli zostać zaszczepieni pracownicy służby zdrowia. W II fazie osoby poniżej 60 lat mające choroby przewlekłe.

Obowiązująca jeszcze w styczniu lista uwzględniała 17 przewlekłych schorzeń, które zwiększają ryzyko ciężkiego przechorowania COVID-19.

20 stycznia plan uległ zmianie. Osoby z chorobami przewlekłymi trafiły do I etapu, jednak lista schorzeń została poważnie ograniczona. Znajdują się na niej obecnie "osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów".

Choruję na autoimmunologiczny zespół niedoczynności, choruję też na cukrzycę i od roku właściwie nie opuszczam domu, bo zdaję sobie sprawę, że nawet 30 proc. cukrzyków zakażonych COVID-19 umiera. Na szczęście mogę pracować zdalnie, ale pojęcia nie mam, jak długo to jeszcze potrwa.

Z powodu mojego stanu zdrowia dziecko nie chodzi do przedszkola, nie widzi dziadków, którzy nadal pracują. Żyjemy w wykańczającym stanie permanentnej izolacji.

Po niezliczonej ilości telefonów na infolinię 989, GIS, NFZ, KPRM i do Ministerstwa Zdrowia ustaliłam, że za kolejność szczepień odpowiada Departament Innowacji Ministerstwa Zdrowia. Dzwoniłam do nich 1024 razy, odebrali 14 razy i ostatni telefon zakończył się poinformowaniem mnie, że nie planują w tej chwili priorytetowych szczepień dla osób z cukrzycą.

Osoby z cukrzycą są szczepione priorytetowo w USA i większości krajów UE. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc z lobbowaniem ministerstwa. Mnie zaczyna już brakować sił.

czytelniczka

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
To jest trudne, ale wszyscy nie mogą być pierwsi. Po prostu się nie da. A ta władza jest wyjątkowo durna. Nic na to nie poradzimy, ktoś na nich głosował.
już oceniałe(a)ś
32
4
Hej, Mamo z cukrzycą, trzymaj się tam. Pewnie upłynie Ci w tej izolacji jeszcze kilka miesięcy, ale dziecko będzie Ci potem wdzięczne przez kolejne 100 lat, że mu nie umarłaś (gwarantowane.) Nam jest łatwiej, bo mamy dwójkę przedszkolaków w domu, więc siłą rzeczy mają towarzystwo, ale potrafimy sobie wyobrazić w jakich realiach się znalazłaś. Człowiek wyobrażałby sobie, że w socialmediach powinno być łatwo znaleźć wsparcie osób w równoległych sytuacjach, ale z jakiejś przyczyny tak nie jest (za to niespodziewanie łatwo o zostanie obszczekaną przez wiedzących lepiej, co jest dobre dla Ciebie i Twojego dziecka.) Pozdrawiam ciepło i trzymam za Was kciuki.
@motherly
Empatyczny wpis. Rzadkość. Pozdrawiam, trzymajcie się.
już oceniałe(a)ś
4
0
@motherly
Motherly, dobrze, że piszesz takie słowa! Ja też pozdrawiam Mamę z cukrzycą! Trzymaj się Kobieto, zapewne już tej izolacji mniej niż więcej. Mnóstwo zdrówka!!!
już oceniałe(a)ś
0
0
Nie ma słowa WYKAŃCZAJĄCE. Od kończyć/wykończyć jest WYKOŃCZAJĄCE!!!!!!!!
@M.K.Zet
Oj jakże mnie to wykończa.
już oceniałe(a)ś
3
0
@M.K.Zet
Słownik ortograficzny PWN uznaje "wykańczać" za formę poprawną.
już oceniałe(a)ś
1
0
Może zamiast izolować dziecko od świata, trzeba odizolować się od dziecka? Dla dwulatka mama jest całym światem, czterolatek potrzebuje już rówieśników.
@witoldo
To prawda, ale może nie ma warunków/ NIe ma tu mowy o ojcu, więc jeśli autorka listu jest samodzielną matką, to nieprędko coś się zmieni.
już oceniałe(a)ś
3
0
@witoldo
W sensie oddać komuś małe dziecko na rok albo dłużej?
już oceniałe(a)ś
4
1
Kobieto,weź dziecko na spacer i wyjdź z domu.
Wejdź też do poradni zdrowia psychicznego.
WYBORCZA, przestań publikować takie debilne listy.
@dhc
Debilne jest raczej proponowanie osobie mającej 30% szans na śmierć, żeby się tym nie przejmowała i nie starała się chronić.
już oceniałe(a)ś
5
2
@_sparrow_
Każdy ma taką szanse na zachorowanie, każdy. Izolacja w domu pogłębia stan chorobowy, trzeba być nienormalnym żeby dziecku coś takiego urządzić. Psychiatra potrzebny.
już oceniałe(a)ś
1
1
cukrzyca typu I -tak -do szczepień. Cukrzyca typu II- to choroba cywilizacyjna- przyczyny doskonale znane i zależne TYLKO I WYŁĄCZNIE od postępowania człowieka- zmiana nawyków to najlepsza droga do wyzdrowienia. A zatem przyspieszenie szczepień-bezpodstawne
@hrabiacosel
Gorzkie ale prawdziwe. Pół godziny ruchu dziennie pozwala pozbyć się cukrzycy, ale trzeba się zmobilizować zamiast nad sobą użalać.
już oceniałe(a)ś
5
9
@exxxx2015
bzdura
już oceniałe(a)ś
6
1
@hrabiacosel
Ale ona nie napisała,że ma typ 2
już oceniałe(a)ś
7
0
@hrabiacosel
Co za piramidalna bzdura! I oczywiscie napisal cos takiego lekarz diabetolog z wieloletnim doswiadczeniem?! A nie, zaraz, to tylko zwykly polski troll. Ile srebnikow wpadlo tym razem od miłościwie nam panujących?
już oceniałe(a)ś
4
1
@polak__pl
toteż nie było DO NIEJ tylko co do zasady
już oceniałe(a)ś
1
1
@dhc
co do czego bzdura? żeby szczepić ludzi z cukrzycą typu I ?
już oceniałe(a)ś
0
1
@aniapl
czy bzdurą jest by szczepić chorych z cukrzycą typu I ? Pytanie za 1 grosz..
już oceniałe(a)ś
0
1
@dhc
Prawda, niewygodna dla leniwych pacjentów
już oceniałe(a)ś
1
1