Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Narodowy Program Szczepień, który wystartował 27 grudnia, jest podzielony na cztery etapy. Według pierwotnych założeń w etapie 0 mieli zostać zaszczepieni pracownicy służby zdrowia. W II fazie osoby poniżej 60 lat mające choroby przewlekłe.

Obowiązująca jeszcze w styczniu lista uwzględniała 17 przewlekłych schorzeń, które zwiększają ryzyko ciężkiego przechorowania COVID-19.

20 stycznia plan uległ zmianie. Osoby z chorobami przewlekłymi trafiły do I etapu, jednak lista schorzeń została poważnie ograniczona. Znajdują się na niej obecnie "osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów".

Choruję na autoimmunologiczny zespół niedoczynności, choruję też na cukrzycę i od roku właściwie nie opuszczam domu, bo zdaję sobie sprawę, że nawet 30 proc. cukrzyków zakażonych COVID-19 umiera. Na szczęście mogę pracować zdalnie, ale pojęcia nie mam, jak długo to jeszcze potrwa.

Z powodu mojego stanu zdrowia dziecko nie chodzi do przedszkola, nie widzi dziadków, którzy nadal pracują. Żyjemy w wykańczającym stanie permanentnej izolacji.

Po niezliczonej ilości telefonów na infolinię 989, GIS, NFZ, KPRM i do Ministerstwa Zdrowia ustaliłam, że za kolejność szczepień odpowiada Departament Innowacji Ministerstwa Zdrowia. Dzwoniłam do nich 1024 razy, odebrali 14 razy i ostatni telefon zakończył się poinformowaniem mnie, że nie planują w tej chwili priorytetowych szczepień dla osób z cukrzycą.

Osoby z cukrzycą są szczepione priorytetowo w USA i większości krajów UE. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc z lobbowaniem ministerstwa. Mnie zaczyna już brakować sił.

czytelniczka

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.