Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chciałabym, aby prof Maria Janion żyła i uczyła nas szerokości spojrzenia, perspektywy, otwartości i sensu.

Chciałabym żyć w kraju, w którym obywatele mają szacunek do władzy, do policji, do siebie nawzajem. By do siebie mówili, a nie warczeli.

Chciałabym poruszać się w świecie, którym nie dyskutuje się nad ludzką intymnością, wyznawaną wiarą czy byciem ateistą.

Nie ma świata idealnego, a próby jego tworzenia kończą się jak w słynnym opowiadaniu Lema. Ale trzeba dążyć do świata praworządnego i opartego na jasnych regułach.

Żyjemy w kraju zwyczajnym (kapitalnie o nim traktuje książka „Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii”, polecam wywiad z jej autorem Brianem Porterem Schucs), ale też pogrążonym w obsesjach. A one są jak szumiąca autostrada, której nie da się całkowicie wyciszyć ekranami dźwiękoszczelnymi.Trzeba je więc traktować jako jednostkę chorobową.

Polski mesjanizm przeplatany martyrologią, traktowanie kobiet jak półgłówków (dobrze wyczerpuje to określenie mansplaining), nieustanne publiczne omawianie ludzkiej intymności, karygodne maskowanie zbrodni pedofilskich w Kościele (proponowałabym autorom billboardów z wizerunkiem dziecka w macicy, by zmienili kampanię na równie szlachetną - rozliczmy każdy przypadek pedofilii w Kościele; w końcu sprawa dotyczy dzieci!).

Do tego wszystkiego coraz głośniej brzmi bardzo fałszywie grająca orkiestra z kolejną obsesją - narodowościowych haseł.

I kolejne „gwiazdy” jak choćby prezes Orlenu, okrzyknięty przez innego prezesa nadzieją Polski (rezygnuję dobrowolnie z takiej nadziei i proszę mnie do niej nie zmuszać).

Czas porzucić obsesje, czas się otrząsnąć i wykonać pracę na rzecz normalności.

Joanna Krawczyk

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.