Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet o prawach osób LGBT+: W wielu miejscach w Polsce w imię ochrony tradycyjnych wartości depcze się godność drugiego człowieka
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet przedstawiła kolejną część swojego programu. Po tym, jak w ubiegłych tygodniach zaprezentowała postulaty dotyczące prawa do aborcji oraz przywracania praworządności, teraz skupiła się na postulatach dotyczących przestrzegania praw osób LGBT+ w Polsce. Program opisany jest w sześciu postulatach i został przedstawiony podczas konferencji prasowej w siedzibie Strajku Kobiet.

W spotkaniu z mediami udział wzięły członkinie Zespołu ds. Praw Osób LGBT+: Mirosława Makuchowska (Kampania przeciw Homofobii), Teo Łagowska i Zofia Skowrońska (osoby współmoderujące prace zespołu) oraz gościnnie Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa), Marta Lempart w imieniu OSK. [zapis wideo konferencji pod tekstem]

1. Likwidacja tzw. stref wolnych od LGBT

Rada Konsultacyjna zatytułowała ten postulat: "Wyp...ć ze »strefami wolnymi od LGBT«!".

- To nie jest mój język, a jednak w przypadku uchwał przyjmowanych przez kolejne samorządy właśnie to jedno słowo ciśnie mi się na usta. "Strefy wolne od LGBT" są niezgodne  z konstytucją, nie mają prawa istnieć w Polsce. Tłumaczenie samorządów, że robią to, aby chronić tradycyjne wartości, nie ma nic wspólnego z ochroną wartości, ale jest deptaniem godności drugiego człowieka. To przemoc systemowa, dlatego wzywamy sądy administracyjne do stosowania konstytucji i uznawania skarg rzecznika praw obywatelskich i uchylania homofobicznych uchwał - mówiła Zofia Skowrońska, członkini Rady Konsultacyjnej. 

Wśród postulatów znalazła się również edukacja obywateli zamieszkujących te tzw. strefy, aby oddolnie wpływali na władze samorządowe, domagając się wycofania uchwał. 

Rada proponuje powołanie pełnomocników ds. równego traktowania przy burmistrzach i prezydentach oraz stosowanie przez instytucje samorządowe klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami.

2. Zmiany legislacyjne związane z uzgodnieniem płci

Rada postuluje uchwalenie ustawy o uzgodnieniu płci przewidującą szybką, przejrzystą i przystępną procedurę administracyjną, umożliwiającą uzgodnienie płci, opartą na zasadzie samostanowienia, z przepisami dopuszczającymi procedurę dla osób od 16. roku życia, których tożsamość płciowa jest niezgodna z ich płcią metrykalną. 

Proponuje też łatwiejsze procedury zmiany imienia i nazwiska bez prawnego uzgodnienia płci. "Chcemy przyjaznego państwa i przyjaznych urzędów oraz usunięcia oznaczenia płci z dokumentów" - czytamy w dokumencie Rady Konsultacyjnej.

3. Zakaz praktyk konwersyjnych w obszarze zdrowia

Rada domaga się zakazania nieuzasadnionych ze zdrowotnego punktu widzenia interwencji medycznych na osobach interpłciowych, które nie mogą wyrazić na nie zgody ze względu na wiek.

- Tożsamość nieheteronormatywna nie jest chorobą. Wszystkie organizacje zajmujące się zdrowiem od lat jednoznacznie mówią, że nie można wpływać na orientację seksualną. Mimo to doświadcza tego wiele młodych osób, które po tym, jak powiedzą rodzicom o swojej orientacji, są pod presją, by np. z pomocą psychologa zmienili swoją tożsamość - mówiła Mirosława Makuchowska z Kampanii przeciw Homofobii. 

Rada postuluje wprowadzenie rzetelnej opieki zdrowotnej (w tym psychologicznej i psychiatrycznej) dla osób interpłciowych i transpłciowych oraz finansowanie ze środków publicznych zabiegów medycznych związanych z korektą płci. - Ta pomoc jest konieczna. Wśród osób LGBT ponad 28 proc. choruje na depresję, w całym społeczeństwie to 5 proc. - dodała Zofia Skowrońska.

4. Przeciw dyskryminacji

Wśród postulatów Rady znalazł się również apel o zapewnienie ustawowej ochrony osób dyskryminowanych przez wzgląd na konkretną cechę (orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową lub cechy płciowe).

5. Równość małżeńska

Rada domaga się równości małżeńskiej wraz z adopcją dzieci.

Według autorów postulatów równolegle do instytucji małżeństwa musi zacząć funkcjonować instytucja związku partnerskiego dostępnego dla par tej samej i różnej płci. Związek partnerski ma regulować prawa i obowiązki osób w nim pozostających, w tym zwłaszcza sytuację majątkową, alimenty i dziedziczenie.

Jak czytamy w dokumentach Rady, prawa dzieci z rodzin nieheteronormatywnych powinny być rozpoznane przez polskie prawo. Dzieci urodzone za granicą powinny mieć nadany numer PESEL i mieć możliwość pełnej transkrypcji swojego aktu urodzenia, a także możliwość uwspólnienia nazwiska.

- Żądamy równości małżeńskiej nie dlatego, że z kimś sypiamy, ale dlatego, że z kimś dzielimy życie i o kogoś się troszczymy. Każdy powinien mieć do tego prawo - mówiła podczas konferencji Anna Adamowicz, która od lat tworzy rodzinę z kobietą, a związek małżeński zawarły w Kopenhadze. 

6. Edukacja antydyskryminacyjna i edukacja seksualna w szkołach

Według Rady Konsultacyjnej konieczne jest zachęcanie przez organizacje pozarządowe nauczycieli, by wybierali materiały zawierające treści równościowe, różnorodne, bez dyskryminacji i propagandy. Postuluje też edukację seksualną i antydyskryminacyjną jako dodatkowe zajęcia w szkołach dla chętnych oraz zajęcia prowadzone przez dobrze przeszkolone osoby.

Rada proponuje również szkolenia dla rodziców — moduły z zakresu edukacji antyprzemocowej, antydyskryminacyjnej, edukacji seksualnej, bezpieczeństwa cyfrowego.

Szczegółowe omówienie postulatów wraz z możliwością wypowiedzenia się na ich temat znajdują się pod tym adresem: www.loomio.org/osk-lgbt.

Na konferencji zaprezentowano również poradnik "Jak mówić i pisać o osobach LGBT+", który znajduje się na stronie www.jakmowicolgbt.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Słuszne postulaty, oby doczekały się realizacji. Obecnie żyjemy w opresyjnym państwie, które nie szanuje własnych obywateli.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Wyrażenie klucz" finansowanie ze środków publicznych" . Jesteście żałośni, za przykrywką antydyskryminacyjna chcecie zrobić ordynarny skok na kasę. Dlatego Korwin ma rację, państwo z konkretnymi zadaniami i konkretnym ich finansowaniem, reszta zostaje u ludzi, którzy lepiej wiedzą czego potrzebują i chcą kupić za zarobione przez siebie pieniądze. Skończy się możliwość żerowania na budżecie, skończy się jazda z LGBT.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Polska nie musi się wstydzić za strefy wolne od LGBT, ponieważ takich stref w naszym kraju nie ma. A fake news o strefach wolnych od LGBT jest tworzony przez aktywistę środowisk LGBT, co świetnie pokazuje niebywały poziom zakłamania środowisk LGBT.
  @arawin321
  Andrzeju Wojtyczko - łżesz!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Lewactwo organizuje konferencję prasową. Demokracja jest zagrożona.
  @weber
  Wypie...j
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @weber
  Prawak weber znowu zanieczyszcza wirtualne szpalty GW. Środowisko jest zagrożone.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1