Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedstawiony przez ministra Michała Dworczyka nowy harmonogram szczepień wzburzył czytelników. Skłonił ich do postawienia konkretnych pytań.

Przypomnijmy w skrócie:  Do 7 marca mają się zakończyć szczepienia nauczycieli. Na początku marca wznowione zostaną szczepienia w grupie 0, czyli wśród pracowników szpitali i przychodni. Od 22 marca mają się zacząć szczepienia służb mundurowych oraz seniorów między 60. a 65. rokiem życia. Wszystkie trzy grupy otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca. Grupa 1b, czyli osoby po przeszczepie wentylowane mechanicznie, dializowane i w trakcie leczenia raka, mają być szczepione od 15 do 20 marca. Otrzymają szczepionkę firmy Pfizer lub Moderna.

Czytelnicy pytają:

W jaki sposób powstaną listy przewlekle chorych

dziadzia: Pomijam fakt, że nowy harmonogram ma się nijak do wcześniejszych planów, ale zastanowiło mnie jedno zdanie. Powiedziano, że od 15 marca zaczną się szczepienia chorych [wskazanych w grupie 1b-red.] z chorobami przewlekłymi. Mam pytanie: w jaki sposób chcecie zrobić listę tych potencjalnych pacjentów? Przy internetowym zgłaszaniu się do szczepienia można było podać tylko podstawowe dane. Nie było nic na temat utrwalonych chorób. Są państwa, w których takie informacje mają fundusze, kasy chorych, bo one zwracają, refundują wydatki na lekarstwa i zabiegi. Jednak przypuszczam, że jest to niemożliwe w Polsce, bo nikt tego nie uwzględnił przy tworzeniu systemu informatycznego. Mam więc pytanie: kto, kiedy i jak stworzy listy przewlekle chorych? 15 marca już blisko, czy znowu będzie akcja ogłoszona 13-14., by ludzie zwlekli się z łóżek i stanęli w jakiejś kolejce?

rafakos22: Żadnej logiki w Narodowym (a jakże) Programie Szczepień nie widać. Ciekawe jak "system" rozpozna chorych w trakcie leczenia onkologicznego? Obdzwoniłem wszystkie możliwe instancje - od infolinii, przez POZ, Instytut Onkologii i nikt nie potrafił nic konkretnego powiedzieć.

Dlaczego ciągle zmienia się terminy?

samica: Nowy? A ja, 70+ jeszcze niezarejestrowana, podejrzewam, że jako gorszy sort jestem poza systemem aż do śmierci. Ciekawe, kto tym razem robi biznes na szczepionkach?

Tnnengebirge: Jest 20 lutego, zakończenie szczepień dla nauczycieli 7 marca? Moi rodzice to nauczyciele po sześćdziesiątce, nawet pierwszego terminu nie mają... Siostra jest psychologiem szkolnym, 3 dni w tygodniu spędza w szkole, ma mnóstwo kontaktów z rodzicami (i lekarzami, kuratorami, policją) - nawet się jeszcze nie mogła rejestrować. Wszyscy pracują w dużych miastach. Ja się rejestrowałam na uniwersytecie przedwczoraj... ale jeśli dostanę termin przed moimi rodzicami, to chyba napiszę jakąś skargę do/na NFZ, zamiast pójść się szczepić.

wcurwionyobate: Nie ma żadnego harmonogramu, a jeśli jakiś jest, to wciąż się zmienia i nie jest realizowany!  Przykład: moja matka, 76 lat, rejestrowała się w styczniu i nie ma nawet wyznaczonego terminu pierwszego szczepienia... (Wrocław)

wp1978: Mam nadzieję, że niebawem UE wprowadzi równolegle możliwość komercyjnych szczepień. 20€ i po sprawie. Nie będę musiał czytać o elastycznej logistyce.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.