Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet przygotowała propozycje przywrócenia praworządności po zmianie władzy. - Społeczeństwo doskonale zdaje sobie sprawę ze stanu państwa i wie, co należy zrobić - mówi prof. Monika Płatek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- To głos nie tylko protestów odbywających się od czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ale też wszystkich manifestacji od 2015 r., kiedy zaczęła być rozmontowywana demokracja w Polsce - tłumaczyła liderka OSK Marta Lempart podczas konferencji prasowej. Działająca przy Strajku Rada Konsultacyjna przedstawiła w czwartek  postulaty obywateli i opinie prawników na temat przywracania praworządności. 

- Od pierwszego dnia tych rządów mamy do czynienia z wydrążaniem treści konstytucji, a tym samym z dążeniem do tego, by narzucić nam dyktaturę. Zebrane tu propozycje pokazują, że społeczeństwo doskonale zdaje sobie sprawę ze stanu państwa i wie, co należy zrobić - podkreśliła prof. Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przywrócić niezależny Trybunał Konstytucyjny

Droga do praworządności według Rady Konsultacyjnej zaczyna się od przywrócenia niezależności prokuratury oraz prawidłowego obsadzenia Trybunału Konstytucyjnego, w którym obecnie część składu to  sędziowie dublerzy.

- Trybunał ma nas chronić przed naruszeniem przez rządzących prawa, a nawet przed ich szaleństwem. Teraz Trybunał został wydrenowany z tych kompetencji - mówił mec. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy, który brał udział w opracowaniu propozycji RK.

Prof. Monika Płatek dodała:

- Trybunał mgr Przyłębskiej służy do wykonywania poleceń z Nowogrodzkiej i zaklepywania decyzji niszczących ustrój państwa.

Rada uważa, że gdy tylko będzie to możliwe, należy usunąć dublerów i dopuścić do orzekania prawidłowo wybranych sędziów TK, którzy wciąż czekają na zaprzysiężenie przez prezydenta. - Te osoby [dublerzy] nie mają statusu sędziego, zasiadają w Trybunale nielegalnie, podobnie nielegalnie na urząd prezesa TK została powołana pani Julia Przyłębska. Prezesa Trybunału trzeba więc powołać od nowa - tłumaczył adwokat.

Odpolitycznienie prokuratury i sądownictwa

Rada podkreśla, że niezbędne jest odpolitycznienie prokuratury. Pierwszy krok to rozdzielenie funkcji prokuratora i ministra sprawiedliwości poprzez uchylenie ustawy łączącej te stanowiska.

- Niezależna prokuratura jest kluczem do funkcjonowania demokratycznego państwa prawa w przyszłości oraz pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy dokonali demontażu praworządności. Obecnie prawo o prokuraturze z 2016 r. służy całkowitemu podporządkowaniu prokuratury władzy. Każdego miesiąca widzimy represje wobec niezależnych prokuratorów, którzy działają zgodnie z prawem, a nie poleceniami politycznymi. Dlatego uważamy, że prokuratura powinna być zbudowana właściwie od nowa - mówił mec. Wawrykiewicz.

Kolejne działania to odpolitycznienie sądów i likwidacja nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Bez prawdziwie niezależnego sądownictwa nie ma możliwości realizacji innych postulatów. Ostatnie miesiące pokazują, że ochrona w postaci niezależnych sądów jest obywatelom bardzo potrzebna - podkreślał mec. Wawrykiewicz.

Jak stwierdził, neo-KRS zasysa do systemu sędziów, którzy za apanaże obiecują być podlegli władzy. - Z drugiej strony Rada wyrzuca z wymiaru sprawiedliwości sędziów niepotrzebnych, bo orzekających niezawiśle i odważnie mówiących o zamachu na praworządność. Nawet za czasów reżimu komunistycznego sędziowie nie byli karani za wydanie wyroku, a dziś to się dzieje - mówił prawnik.

Aby przywrócić wolne sądy, zdaniem Rady Konsultacyjnej konieczna jest natychmiastowa likwidacja neo-KRS i skonstruowanie jej w sposób zgodny z konstytucją.

Jednocześnie należy uznać wszystkie nielegalne powołania do Sądu Najwyższego (z udziałem neo-KRS) za niebyłe. - Dziś dotyczy to ok. 50 osób - podkreślał adwokat.

Wśród propozycji znalazł się też postulat cofnięcia powołań i awansów wszystkich sędziów sądów powszechnych dokonanych z udziałem neo-KRS, ponowne konkursy na sędziów przed prawidłową KRS.

Jednocześnie orzeczenia wydane przez wadliwie powołanych sędziów pozostają w obiegu w myśl zasady zaufania do państwa i bezpieczeństwa obrotu prawnego, jednak strony mają prawo do skorzystania ze środków procesowych, by podważyć orzeczenie, podnosząc argument niewłaściwej obsady sądu.

Odsunięcie od orzekania nominatów neo-KRS

Prof. Płatek przekonuje, że odsunięcie nominatów neo-KRS jest konieczne. - Wiem, że te propozycje są trudne, dotyczą wielu osób, które dostały nominacje od neo-KRS. Ale te osoby wiedzą, że biorą udział w działaniach niezgodnych z konstytucją - mówiła. - Tym bardziej że po drugiej stronie mamy dziś sędziów sprawiedliwych, niezawisłych i odpowiedzialnych, którzy ryzykują karierą, zdrowiem i życiem osobistym, by utrzymać nas na powierzchni. Musimy im oddać sprawiedliwość - dodała.

Rada Konsultacyjna postuluje też pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej, karnej, dyscyplinarnej i cywilnej, czyli finansowej, za dokonane naruszenia przedstawicieli władzy, którzy złamali prawo i dokonali zamachu na praworządność.

Szczegóły propozycji znajdują się pod tym linkiem: https://www.loomio.org/osk-praworzadnosc/

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Trybunał Przyłębskiej ? Opcja "Zero" (nie mylić z Ziobrą); zaorać, wyrównać i stworzyć od nowa, po nowej rekrutacji.
  KRS ? Opcja "Zero". Jak wyżej.
  Policja ? Opcja "Zero".
  Prokuratura Ziobry ? Opcja... Wy już wiecie, jaka... Taka, jak jej szef...
  @emilfiscal
  Przecież bodajże 11 członków TK zostało prawidłowo wybranych. Na jakiej podstawie chcesz ich odwołać? Bo ci się nie podobają?
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @biutir
  Może i podobają (a może nie), lecz to nie ma znaczenia, KTO mi się podoba.
  Opcja "Zero" oznacza zwolnienie wszystkich i przyjęcie na nowo tych, którzy się nadają - także tych, którzy się nie splamili. Rodzaj procesowego oczyszczenia.

  Uroki opcji "zero". Ma wielu zwolenników w moim środowisku i nie oznacza to, że nie podobają nam się wszyscy.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @biutir
  I jeszcze jedno:
  Sam na innym forum, specjalistycznym (mniejsza, jakim, bo można mnie zidentyfikować tutaj, a tego nie chcę) jestem wśród tej większości, która mówi iż może poddać się Opcji "Zero".
  Mam czyste sumienie.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @emilfiscal
  Jeśli jesteś prawnikiem, to wiesz dobrze, że nie ma czegoś takiego jak opcja "Zero". Ta zarezerwowana jest jedynie dla rewolucji i przewrotów. I na zakończenie - jako wykwalifikowany i egzaminowany produkt szkolenia sędziowskiego mam o tym środowisku jak najgorsze zdanie. A najbardziej chce mi się śmiać, gdy słyszę o niezawisłości sędziowskiej (zwłaszcza wśród sędziów przed awansem).
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @emilfiscal
  Reset (jedno, radykalne cięcie) wydaje się jedynym, słusznym rozwiązaniem, bo PiS stworzył prawdziwy węzeł gordyjski...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @biutir
  Piękne, zwolennik Dojnej Zmiany ma o sobie jak najgorsze zdanie. Zasłużyłeś sobie zatem solennie na opinie łajdaka, jako niedoszły(?) sędzia!!!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @biutir
  Na podstawie jednego z przepisów o niegodnym zachowaniu . Np podpisywanie uzasadnienia orzeczenia w sprawie aborcji które wzięło się nie wiadomo skąd .
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @korab1
  Nikt cię o zdanie nie pytał. Przeniosłem się do innego zawodu prawniczego. Poza tym piszę książki, artykuły i inne takie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @biutir
  "I inne takie" zwłaszcza:)))))))))))
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ja mysle, ze po PiSie bedzie ktos kto ich rozliczy i tylko na taka partie zaglosuje
  @Tony9
  Już widzę PO w akcji:):):)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Podano, ze 5.5 miliarda zl kosztowala reklama spolek skarbu panstwa w pisich mediach. Ja tylko pytam, czy czyste to pranie? Jednoczesnie zabraklo tylko 5 milionow na to, aby produkowac wlasne szczepionki
  już oceniałe(a)ś
  47
  0
  To jest kierunek marzenie. Trzeba nie tylko wierzyć w realizację ale wykonać wszystkie jego punkty. Ku przestrodze.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  I jeszcze zwrot nienależnie pobieranych wynagrodzeń.
  Czy oddadzą Ci którzy powoływali czy Ci którzy zostali powołani to bez różnicy. Bilans ma wyjść na zero.
  W razie czego to Morawieckiego, niech z żoną pogada albo do Jarka, ten zapewne śpi na kasie tylko biedaka zgrywa.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  I to natychmiast, bez pie...nia o procedurach i prawie do odwołania.
  To uzurpatorzy i złodzieje pensji. Słudzy okupanta.
  Wypie...ć.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  zlikwidować sitwy lokalne ,,twory mafijne ,bezprawne ,edukować urzędasów potworów ,iż mają służyć obywatelowi ,,nie kolesiom ,wzmocnić instytucje państwowe które są bezsilne wobec kodeksu układu ,itd ,,,,przeorać całe państwo ..bo wszystko jest martwe ,zgniłe ,skorumpowane ,wykastrowane ,
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Po pięciu latach się obudzili ? Nic nowego. To chyba oczywisty postulat całej opozycji. Ale łatwo powiedzieć. Trudniej zrobić. Ale dobre i to.
  Zawsze uważałam, że brak niezależnego TK jak i sądownictwa to jest najważniejszy i największy powód do protestów.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0