Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wolność słowa w Polsce jest znów zagrożona. Projekt dodatkowego opodatkowania mediów jest kolejnym oczywistym krokiem w tym kierunku. Celem jest zdominowanie rynku medialnego, jednostronne wpływanie na wyborców, ograniczenie krytyki rządzących i utrzymanie się za każdą cenę przy władzy.

Nigdy dotąd, nawet w najgorszych reżymach, nie udało się, a tym bardziej nie uda się współcześnie, zlikwidować całkowicie obiegu niezależnych informacji, zamknąć obywatelom ust, zdławić wolności słowa. Najwyraźniej trzeba to rządzącym obecnie w Polsce przypomnieć i uświadomić.

Polacy mają bogate doświadczenia i być może szczególne zdolności w organizowaniu niezależnego obiegu informacji, by wspomnieć choćby ogromny rynek tzw. wtedy trzeciego obiegu w czasach komunistycznych. Poradzą sobie i teraz, nie będzie Polski bez wyboru. Zapewne polskie społeczeństwo nie pozostanie też bez pomocy z zewnątrz, tak jak kiedyś, gdy nadawały do Polski Radio Wolna Europa, Głos Ameryki, BBC, Radio France International.

Od zeszłego roku Radio Wolna Europa wznowiło po kilkudziesięciu latach nadawanie do Bułgarii, Rumunii i Węgier. Działalność niezależnych mediów została bowiem w tych krajach poważnie ograniczona. Czy rządzący obecnie w Polsce zmierzają do tego, by amerykańska rozgłośnia znów zaczęła nadawać także do Polski? Nie jest to wykluczone, a oznaczałoby nie tylko zwiększenie konkurencji na rynku mediów, ale i kompromitację dla rządzących.

My, dawni dziennikarze Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, przyłączamy się do protestów przeciw dalszym krokom ku krępowaniu niezależnych mediów. Domagamy się także przywrócenia pełnej wolności słowa w Polsce w duchu artykułu 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który był dewizą Radia Wolna Europa/Radia Swoboda.

Andrzej Borzym,

Janusz Marchwiński,

Krystyna Miłotworska-Hilary,

Barbara Nawratowicz-Stuart,

Jeremi Sadowski,

Aleksander Świeykowski

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.