Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Parlament Europejski przyznaje Europejską Nagrodę Obywatelską od 2008 r. Nagroda jest wyróżnieniem za szczególne dokonania w kilku obszarach, m.in. za działania odzwierciedlające wartości zapisane w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej. 

Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego ma prawo do nominowania jednego kandydata. Nagrodę przyznaje kapituła złożona z posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących różne grupy polityczne.

O nagrodzie za 2020 r. przyznanej Inicjatywie "Wolne Sądy" poinformował europoseł Łukasz Kohut. 

"Wolne Sądy laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2020. Duma i gratulacje – jako juror w tym konkursie z ramienia Parlamentu Europejskiego, ale przede wszystkim jako obywatel?" – napisał w mediach społecznościowych. 

Inicjatywa "Wolne Sądy" powstała w lipcu 2017 r. podczas protestów w obronie niezawisłego sądownictwa.

Zaczęło się od profilu na Facebooku. Tak na stronie Adwokatury Polskiej o początkach "Wolnych Sądów" pisała jedna z inicjatorek projektu, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram":

"Strona "Wolne Sądy" powstała z potrzeby serca i obywatelskiego obowiązku grupy prawników. My potrafimy wyobrazić sobie, jakie skutki będzie miało upolitycznienie niezależnych sądów. Spędzamy w sądach wiele godzin, walczymy o prawa uczestników postępowań sądowych, bo to nasza praca, misja i obowiązek. Widzieliśmy różne przypadki, od prostych spraw do tych precedensowych. Ale przecież nikt niezwiązany zawodowo z prawem nie zastanawia się na co dzień nad tym, co by było, gdybyśmy z jakiegoś powodu musieli przed sądem stanąć.

Dziś musimy myśleć właśnie tak: co się stanie, jeśli w Polsce zlikwidowane zostaną wolne sądy i znikną niezawiśli sędziowie?

Żeby to pokazać w przystępny i zrozumiały sposób, nagrywamy krótkie filmy, opowiadamy fikcyjne historie – na razie fikcyjne. Chcemy, żeby wszyscy mieli szansę zrozumieć, do czego może nas doprowadzić proponowana reforma sądownictwa i jak zagraża naszym obywatelskim wolnościom".

Wraz z mec. Gregorczyk-Abram "Wolne Sądy" tworzą: mec. Michał Wawrykiewicz, mec. Paulina Kieszkowska-Knapik i Maria Ejchart-Dubois.

Prawnicy konsekwentnie angażują się w obronę praworządności, podejmują się pomocy prawnej dyskryminowanym obywatelom, wspierają szykanowanych sędziów i prokuratorów. 

Nagrywają też spoty z przesłaniem politycznym. Np. w lipcu zeszłego roku było to wideo zachęcające do pójścia na wybory prezydenckie, w którym przypomnieli o tym, jak w ostatnich latach łamana była konstytucja. Nawiązali w nim do jednej ze scen filmu "To właśnie miłość".

W ostatnie święta Bożego Narodzenia przygotowali życzenia świąteczne z apelem do Polaków: "Połóżmy kres brutalności policji, kolejkom do szpitali, oszukańczym wyborom w pandemii, kłamliwej propagandzie i niszczeniu wolnych sądów."

W 2018 r. "Wolne Sądy" otrzymały Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” i Nagrodę im. Teresy Torańskiej przyznawanej przez "Newsweek".

W tym samym roku Europejską Nagrodę Obywatelską otrzymała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.