Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List otwarty do

Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro

Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego

W styczniu 2021r. Tadeusz Jakrzewski i Paweł Kasprzak, uczestnicy naszego ruchu, odbyli kary pozbawienia wolności orzeczone jako kary zastępcze wobec odmowy zapłaty kar grzywny wymierzonych prawomocnymi wyrokami nakazowymi. Wyroki te zapadły w sprawach dotyczących rzekomych wykroczeń związanych z ich udziałem w pokojowych zgromadzeniach publicznych.

Mamy podstawy, by twierdzić, że konsekwencją nasilenia policyjnych represji wobec uczestników pokojowych zgromadzeń publicznych będą coraz częściej przypadki wyroków wydawanych wobec ludzi stających w obronie praw podstawowych. Konsekwencją takich wyroków, dotychczas wymierzających kary grzywny, będą – po odmowie ich zapłaty – zastępcze kary pozbawienia wolności.

Zgodnie z treścią art. 107 Kodeksu karnego wykonawczego, skazani za przestępstwo popełnione z motywacji politycznej lub przekonań ideowych, które nie zostało popełnione z użyciem przemocy, odbywają karę w oddzieleniu od skazanych za inne przestępstwa. Mają prawo do korzystania z własnej odzieży, bielizny i obuwia oraz nie podlegają obowiązkowi pracy.

W wypadku Tadeusza Jakrzewskiego i Pawła Kasprzaka państwo, które uznało za konieczne wysłanie ich do więzienia, nie wywiązało się z tego obowiązku.

Obywatele RP żądają od Państwa Polskiego stosowania wobec skazanych na karę pozbawienia wolności i skazanych, wobec których orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za czyny popełnione z motywacji politycznej lub przekonań ideowych i nie popełnione z użyciem przemocy, reguł dotyczących więźniów sumienia, przewidzianych w art. 107 Kodeksu karnego wykonawczego – niezależnie od tego, czy skazanie to dotyczyło przestępstwa czy wykroczenia.

  • Odbywanie kary w oddzieleniu od skazanych za inne przestępstwa.
  • Prawo do korzystania z własnej odzieży, bielizny i obuwia.
  • Praca dobrowolna, nie przymusowa.

Jeżeli chcecie zamykać nas w więzieniach, macie obowiązek nam to zapewnić.

Jeśli będzie trzeba, znajdziemy sposób, by to na was wymusić.

Obywatele RP

Czekamy na listy, opinie, komentarze. Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.