Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

#Wolne Sądy do adwokatów  Nawalnego

                                                                                                                          Olga Michajłowa

                                                                                                                           Wadim Kobziew

Chylimy czoło przed Państwa odwagą i wytrwałością w obronie Aleksieja Nawalnego i Julii Nawalnej, a także innych demonstrantów masowo zatrzymywanych w Rosji w ciągu ostatnich tygodni. Wasza postawa napawa nas dumą i wzruszeniem. Zdajemy sobie sprawę, że za wykonywanie zawodu adwokata w otaczającej Was rzeczywistości ponosicie wysoką cenę.

Z podziwem i uznaniem obserwujemy także setki adwokatów i obrońców praw człowieka, którzy każdego dnia wkładają wiele trudu i wysiłku w to, aby zagwarantować tysiącom zatrzymanym podstawowe gwarancje rzetelnego procesu. Pełniąc rolę prawdziwych strażników praw obywatelskich nierzadko narażają na niebezpieczeństwo siebie i swoje rodziny.

List do adwokatów NawalnegoList do adwokatów Nawalnego dokument

Chcielibyśmy podkreślić, że zgodnie z Podstawowymi Zasadami ONZ dotyczącymi roli prawników rządy muszą zapewnić, aby prawnicy mogli wykonywać wszystkie swoje funkcje zawodowe bez zastraszania, utrudniania, nękania lub niewłaściwej ingerencji. Prawa człowieka nie mają barwy politycznej, są te same dla wszystkich, pod każdą szerokością geograficzną.

Społeczność prawna musi mówić jednym, donośnym głosem, domagając się, by gwarancje procesowe były respektowane, a umowy międzynarodowe przestrzegane. Dlatego na Wasze ręce składamy podziękowania za Waszą heroiczną postawę, determinacje i odwagę. Nie jesteście sami, możecie liczyć na nasze wsparcie.

z pozdrowieniami:

Sylwia Gregorczyk-Abram

Paulina Kieszkowska-Knapik

Maria Ejchart-Dubois

Michał Wawrykiewicz

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.