Społeczność prawna musi mówić jednym, donośnym głosem, domagając się, by gwarancje procesowe były respektowane, a umowy międzynarodowe przestrzegane.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

#Wolne Sądy do adwokatów  Nawalnego

                                                                                                                          Olga Michajłowa

                                                                                                                           Wadim Kobziew

Chylimy czoło przed Państwa odwagą i wytrwałością w obronie Aleksieja Nawalnego i Julii Nawalnej, a także innych demonstrantów masowo zatrzymywanych w Rosji w ciągu ostatnich tygodni. Wasza postawa napawa nas dumą i wzruszeniem. Zdajemy sobie sprawę, że za wykonywanie zawodu adwokata w otaczającej Was rzeczywistości ponosicie wysoką cenę.

Z podziwem i uznaniem obserwujemy także setki adwokatów i obrońców praw człowieka, którzy każdego dnia wkładają wiele trudu i wysiłku w to, aby zagwarantować tysiącom zatrzymanym podstawowe gwarancje rzetelnego procesu. Pełniąc rolę prawdziwych strażników praw obywatelskich nierzadko narażają na niebezpieczeństwo siebie i swoje rodziny.

List do adwokatów Nawalnego
List do adwokatów Nawalnego  dokument

Chcielibyśmy podkreślić, że zgodnie z Podstawowymi Zasadami ONZ dotyczącymi roli prawników rządy muszą zapewnić, aby prawnicy mogli wykonywać wszystkie swoje funkcje zawodowe bez zastraszania, utrudniania, nękania lub niewłaściwej ingerencji. Prawa człowieka nie mają barwy politycznej, są te same dla wszystkich, pod każdą szerokością geograficzną.

Społeczność prawna musi mówić jednym, donośnym głosem, domagając się, by gwarancje procesowe były respektowane, a umowy międzynarodowe przestrzegane. Dlatego na Wasze ręce składamy podziękowania za Waszą heroiczną postawę, determinacje i odwagę. Nie jesteście sami, możecie liczyć na nasze wsparcie.

z pozdrowieniami:

Sylwia Gregorczyk-Abram

Paulina Kieszkowska-Knapik

Maria Ejchart-Dubois

Michał Wawrykiewicz

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dzięki za reakcję - to bardzo ważne!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0