Powstał obywatelski projekt ustawy, który zakłada darmową aborcję z woli pacjentki do 12. tygodnia ciąży. - Ten projekt nie jest radykalny. Po prostu powoduje, że prawo nadąża za rzeczywistością - mówią jego inicjatorki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Darmowa aborcja (finansowana przez NFZ) z woli pacjentki do 12. tygodnia ciąży - to najważniejszy zapis obywatelskiego projektu ustawy, który przed siedzibą Sejmu zaprezentowały w środę aktywistki z organizacji kobiecych i posłanki Lewicy. 

Nową inicjatywę ułatwiającą dostęp do legalnej aborcji zapowiedziano tuż po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że niezgodna z konstytucją jest aborcja z powodu ciężkiej lub śmiertelnej wady płodu.

Tydzień po publikacji tego wyroku w Dzienniku Ustaw (27 stycznia) komitet "Legalna aborcja bez kompromisów" zaprezentował szczegóły projektu i zapowiedział, że przystępuje do zbiórki tysiąca podpisów pod rejestracją komitetu.

Komitet utworzyły m.in.: OSK, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Aborcyjny Dream Team, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Centrum Praw Kobiet oraz posłanki Lewicy: Wanda Nowicka, Monika Falej, Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Senyszyn, Magdalena Biejat, Marcelina Zawisza, Katarzyna Kotula.

Poza darmową aborcją do 12. tygodnia bez podania przez kobietę przyczyny projekt zakłada:

 • finansowaną z NFZ aborcję po 12. tygodniu ciąży w przypadku wykrycia wad rozwojowych płodu, zagrożenia zdrowia i życia kobiety oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu;


 • uchylenie przepisów karnych za wykonanie i pomoc w aborcji (dziś to 3 lata więzienia);


 • szpital, który odmówi aborcji w przewidzianym w przepisach terminie, będzie podlegał sankcji zerwania umowy z NFZ; dyrektor szpitala, który odmawia zabiegu, będzie miał obowiązek skutecznego wskazania innego świadczeniodawcy, który wykona zabieg;


 • jeśli szpital odmówi aborcji, to odwołanie pacjentki od tej decyzji będzie musiał rozpatrzeć w 24 godziny (obecnie zajmuje to nawet kilka miesięcy, gdy kobieta w tym czasie np. poddaje się aborcji za granicą);


Karolina Ferenc, prawniczka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która przedstawiła ustawę, powiedziała: - Ten projekt nie jest radykalny. To standard, normalność, to bezpieczeństwo. Nikomu nie narzuca, co kto ma myśleć na temat aborcji, ale powoduje, że prawo nadąża za rzeczywistością.  

Czytaj również: Krystyna Kacpura: "Jeśli przez zakaz aborcji umrze chociaż jedna z nas, nie wybaczymy tego polskiemu państwu nigdy".

Ferenc podkreślała, że dostęp do darmowej legalnej aborcji przeciwdziała nierównościom społecznym. - Ci, którzy doprowadzili dziś do zakazu aborcji w Polsce, również z niej korzystają. Ale w odróżnieniu od wielu kobiet ich stać, by sfinansować zabieg w drogiej zagranicznej klinice, a nawet polecieć tam prywatnym samolotem, gdyby granice były zamknięte.

Kto poprze projekt

Lewica złożyła już jeden projekt liberalizujący aborcję w kwietniu zeszłego roku, ale do dzisiaj jest w sejmowej zamrażarce, nie dostał nawet numeru druku. Projekt "Ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności" zakłada finansowaną z budżetu państwa aborcję na życzenie do końca 12. tygodnia ciąży. Do przerwania ciąży będzie mieć prawo każda kobieta, która ukończyła 15 lat. 

Marta Lempart ze Strajku Kobiet zaapelowała do opozycji, by głosowała za najnowszym projektem. - Pamiętamy, że poprzedni projekt liberalizujący prawo "Ratujmy kobiety" przepadł w pierwszym czytaniu przez to, jak głosowała ówczesna opozycja. Mam nadzieję, że obecne protesty uświadomiły opozycji, co się z nią stanie, jeśli ponownie do tego dojdzie - powiedziała. 

Lempart powołuje się na przykład Argentynek, które 15 lat walczyły o dostęp do aborcji. - Udało się im dopiero za dziewiątym razem. Nasz projekt to piąta próba. Podejmiemy ich tak wiele, jak będzie trzeba, by osiągnąć cel. Słyszmy w Polsce zniechęcanie, ale nie tracimy nadziei mimo tego okropnego momentu, w którym się znajdujemy - mówiła. 

Polacy o aborcji

W Polsce od lat jest wysokie poparcie dla prawa do aborcji w przypadku zagrożenia życia (86 proc., dane za CBOS z października 2016 r.) lub zdrowia matki (77 proc.), przestępstwa (79 proc.) i uszkodzenia płodu (60 proc.).

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku aborcji na życzenie. Z roku na rok poparcie spadało, w marcu 2016 r. wyniosło 14 proc. Nastroje odmieniły się jesienią 2016 r., po „czarnych protestach”, kiedy PiS próbował zaostrzyć przepisy. Wtedy wedle sondaży CBOS akceptacja dla prawa do aborcji ze względu na sytuację kobiety wzrosła do 20 proc. I rosła nadal.

Podczas konferencji Natalia Broniarczyk z inicjatywy Aborcyjny Dream Team podała, że z pomocy ADT i inicjatywy Aborcja bez Granic od 22 października skorzystało 130 kobiet, które miały wykonaną aborcję za granicą. Ponad 4 tys. kobiet w Polsce miało w tym czasie aborcję farmakologiczną w domu. 

Szacuje się, że co roku w Polsce aborcję ma 80-120 tys. kobiet. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Po odsunięciu od władzy tego agresywnego, średniowiecznego reżimu nie będzie mowy o powrocie do tzw. kompromisu, który w istocie był kompromisem pomiędzy dziadami na klęczkach i klerem.

  Tylko dostęp do aborcji i wszystkich nowoczesnych form antykoncepcji jak w krajach cywilizowanych.
  już oceniałe(a)ś
  66
  1
  Jeśli jesteś przeciwna aborcji - nie rób jej sobie. Aborcja na żądanie to jedyna sytuacja, w której kobieta jest traktowana jak osoba i obywatel. Każdy inny model - "kompromis" - oznacza zmuszanie kobiet do żebrania, udowadniania, proszenia. Nie chcesz - nie rób. Tyle.
  już oceniałe(a)ś
  59
  1
  Najnowsze haslo na protestach SK - ?ochrzcij i pochowaj se fiuta? - lepiej zwalczac przyczyne niz skutek!
  Pisi matrix, kaczynski matrix. Wszystko przed pisem od 1993r, jest nie do wybaczenia - wszystkim - Suchockiej - wszystkim tym, ktorzy glosowali wtedy (Komorowski, J.Kaczynski, Ibisz etc) za zakazem aborcji, przeciwko poprawce Wojciechowskiego o wskazaniu spolecznym. Nie do wybaczenia Zollowi, ktory uznal za niekonstytucyjne wskazanie spoleczne wprowadzone przez SLD (Lewica) w 1997r.
  Ale PiS chce torurowac i udawac, ze to opieka, a nie tortury! Polska cywilizacja pogardy wobec kobiet. Cywilizacja ciemnoty. Cywilzacja pogardy wobec ponad polowy spoleczenstwa.
  Cywilizacja dziadersow i mizoginow nieszanujacych Polek, ich praw, praw podstawowych, praw czlowieka.
  Prawa kobiet, rowniez lub zwlaszcza te reprodukcyjne to jest kwintesencja podmiotowosci, wolnego wyboru i wolnej woli.
  Prawa reprodukcyjne zawsze sa wymiarem ucywilizowania spoleczenstwa.
  Tylko w Polsce niestety, udało się wmówić kobietom, że aborcja na żądanie jest radykalnym rozwiązaniem. Nie ma kraju w Europie, gdzie temat aborcji budzi tak emocjonalne kontrowersje, poniewaz tylko Polacy maja tak malo wiedzy na jej temat.
  Spoleczne przekonanie, ze aborcja jest zlem wmowil spoleczenstwu kosciol z braku jakichkolwiek argumentow. Swiatopogladu narzucic nikomu nie mozna, a sumienie jest indywidualne, na jednostce sie zaczyna i na jednostce konczy. Wszystkie argumenty sa po stronie kobiet, w szczegolnosci te medyczne i naukowe.
  Aborcja jest prostym zabiegiem medycznym, np prozniowa trwa w warunkach klinicznych 2 minuty, farmakologiczna w warunkach domowych nasladuje nature, bo 40% ciaz w pierwszym trzymestrze konczy sie samoistnym poronieniem. Zygota, embrion, plod do 22. tygodnia ciazy jest niezdolny do samodzielnego zycia, wiec nie spelnia warunow czegos nienarodzonego. Czlowiek, dziecko zaczyna sie w momencie narodzin.
  Ze wzgledu na prostote zabiegu aborcji brak jest jakichkolwiek kontrargumentow, wiec koscil narzuca swoja narracje myslenia i zniewala mozgi, upowszechnia stan niewiedzy, wprowadza jezyk fundamentalistyczny do publicznej debaty.
  Nazywanie najbardziej restrykcyjnej, po absolutnym zakazie, ustawy zakazujacej aborcji kompromisem swiadczy nie tylko o absolutnej ignorancji, takze o absolutnej hipokryzji. Jak to bylo... zaklamany jak katolik.
  W większości państw na świecie, rowniez chrzescijanskich i katolickich przerywanie ciaży jest dopuszczalne, legalne i bezpieczne. Aborcja na żądanie do 12. tygodnia to europejski standard!

  PS JEDNA Z NIEWIELU WOLNOSCI PRL-u, przynajmniej od 1956r byla LEGALNOSC ABORCJI!!!
  PPS dopuszczalnosc aborcji w PRL-u zostala ustanowiona jedynie ze wzgledow zdrowia kobiet - tylko w 1955r do szpitali przyjeto 80tys kobiet ze wzgledu na trwajace poronienie wywolane przez ?znachorki?, 2tys zmarlo z tego powodu
  już oceniałe(a)ś
  28
  2
  Trzeba próbować do skutku cieszy duża koalicja ruchów kobiecych i obywatelskich. Marzy mi się udział polityczek z różnych partii nie tylko Lewicy. Gdzie są Zieloni i Nowoczesna? Czekacie na wynik debaty komitetu Kidawy Blonskiej? Będę wspierał ten komitet podpisze projekt ustawy
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Poparcie dla aborcji do 12 tygodnia, zależy od tego JAKIE ZADANO PYTANIE !!! Po drugie jest to bez znaczenia - bo legalizacja daje tylko możliwość - nie obowiązek. Po trzecie - art. 47 konstytucji stanowi o prawie do DECYDOWANIA O SWOIM ŻYCIU OSOBISTYM!!! /nie twoim, nie cudzym/.
  @brokrak
  Wersja TV PiS:
  "Czy jesteś za brutalnym rozkawałkowywaniem bezbronnych dzieciątek?"
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  no i zobaczymy teraz jak glosuje opozycja

  kto jest za, kto przeciw

  bez pie...nia ze sa za dopuszczeniem aborcji, ale specjalisci powinni okreslic od kiedy
  @qwer_asd_zxc
  Oczywiście, są za dopuszczeniem aborcji, ale "Polacy nie są jeszcze gotowi", prawda, działacze Plebanii Obywatelskiej?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A do tego czasu spoleczenstwo musi zadbac o to aby ZADNA Polka nie zostala bez pomocy. Dlatego wplacajmy na aborcyjny dream team: zrzutka.pl/55g5gx . Sami musimy zbudowac silne instytucje pomagajace Polka tak znienawidzonym przez smutnych panow z pis i kleru
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Aborcja - Bezpłatna, bezpieczna, łatwo dostępna i baaardzo rzadka. Poza tym - Edukacja seksualna w oparciu o fakty, dane i naukę! Chojny system wsparcia dla samotnych rodziców!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0