Ile w tej chwili wart jest jeden respirator dostarczony przez firm E&K - zastanawia si czytelnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W różnych mediach pojawiają się materiały dotyczące skandalicznej transakcji Ministerstwa Zdrowia z panem Izdebskim z firmy E&K. Autorzy zwykle podają sumaryczną wartość tego „kontraktu”, a kwoty są różne, bywa 160 milionów ( jak w artykule Wojciecha Czuchnowskiego ), ale czytałem też o sumach wyższych, nawet przekraczających 200 milionów. Niezmieniona pozostaje kwota, której firma nie zwróciła pomimo niewywiązania się z umowy na dostarczenie 1241 sztuk respiratorów. Dostarczyła jedynie 200, które okazały się martwymi pudłami bez gwarancji serwisowej, odpowiednich przewodów przyłączeniowych, gwarancji producenckich.

W żadnym z artykułów nie znalazłem prostego wyliczenia, ile wart był jeden „martwy” respirator, który został dostarczony. A kwota jest oszałamiająca.

Przyjmując, że Ministerstwo Zdrowia przelało awansem na konto E&K 160 milionów złotych (jak podaje to Pan Wojciech Czuchnowski w artykule w GW z 1 lutego 2021 roku), a czeka na zwrot 70 milionów, podczas gdy otrzymało od E&K 200 sztuk złomu o nazwie „respirator”, oznacza to (160 mln minus 70 mln = 90 mln), że za owe 200 sztuk zapłacono 90 000 000 zł, co oznacza, że za jeden respirator firma E&K policzyła sobie, a Ministerstwo Zdrowia (czyli my, podatnicy) zapłaciło uwaga - 450 000 zł (czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych).

Adam M. Janicki

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Przecie w tym dealu nie o respiratory chodzi這, a o wyprowadzenie pieni璠zy podatnik闚.
@Lasentinelle
W豉軼icieli kont, na kt鏎e pieni康ze trafi造, 豉two ustali...
ju ocenia貫(a)
9
1
@agmag11
W pa雟twie PiS nie jest 豉two ustali kto za co wzi掖 dzi瘯i tzw. tarczom.
ju ocenia貫(a)
4
0
@Lasentinelle
Niech by tak ma造 przedsi瑿iorca bez uk豉d闚 towarzyskich z pis-uarami nie zap豉ci jakiejkolwiek daniny w urz璠zie skarbowym b康 ZUS-u to komornik ju dawno zlicytowa by ca造 maj徠ek a d逝積ik wyl康owa w uzdrowisku z zakratowanymi oknami jako z這dziej okradaj帷y pa雟two pis.
ju ocenia貫(a)
0
0
Ale zainteresowani swoj dzia趾 zgarn瘭i, a dzi瘯i Tarczy dla swoich zagrabione pieni康ze s bezpieczne. Przecie wiadome by這, 瞠 w normalnym pa雟twie wystosowano by zapytania do producent闚, podpisano umowy i odebrano sprawny sprz皻 za ustalone pieni康ze, z serwisem, cz窷ciami zamiennymi i zu篡walnymi. Tylko wtedy nikt by nie zarobi. A tak...
ju ocenia貫(a)
38
0
reasumuj帷 -nie dostarczono nic,skoro co nie dzia豉 to nazywa si nic,nie ma tego.A swoj drog gdyby kogo do takiego urz康zenia pod陰czono -to strach.Wniosek dla chorych sprawdzajcie do czego was pod陰czono ,to si nazywa zaufanie do pa雟twa.No a Obajtek kupuje gazety bo "big data"-absolwent prywatnej uczelni (ochrona 鈔odowiska),Jarek go kocha bo...efekt pierwszego wra瞠nia-Obajtek wszytko mo瞠-Tusk nie pom鏬 plantatorom papryki a Obajtek przywi騜 im foli ,ale budowlan ,a wi璚 do niczego im niepotrzebn( a jak tam ksi璕owo嗆 firmy odnotowa豉 t darowizn Obajtka w podatkach).Ale tego nikt potem chyba Jarkowi nie powiedzia ,no to czym si zachwyca ?G逝pot Obajtka czy Jarka.Uwa瘸jcie wyborcy kogo wybieracie! No i polecam Karier Nikodema Dyzmy do obejrzenia.Zamie鎍ie Nikodem na Daniel,serial nabierze realizmu,uwsp馧cze郾i si.
ju ocenia貫(a)
34
0
PIS mafia jest bezkarna. Miejmy nadziej, 瞠 chwilowo.
ju ocenia貫(a)
25
0
ZΜDZIEJE!
ju ocenia貫(a)
17
0
砰cie ludzkie nie ma ceny i dobrobyt wybra鎍闚 Wolak闚
ju ocenia貫(a)
15
0
Pieni康ze skradli wsp鏊nie CBA, Str騜ny, ubek Izdebski, Szumowski, Cieszy雟ki, Morawiecki i Kaczy雟ki, kt鏎y ich os豉nia.
ju ocenia貫(a)
13
0
Ile dosta豉 sp馧ka na Srebrnej ?
@janinaurszula
Nic. Ona wzi窸a sobie sama, tak z przezorno軼i, aby jej kolesie nie wydymali.
ju ocenia貫(a)
0
0