Uzyskał dwa razy więcej głosów niż kolejna kandydatka i ponad trzy razy więcej niż przedstawiciel listy "Silna adwokatura". Prezeską sądu dyscyplinarnego została mec. Agnieszka Helsztyńska, zaangażowana w niesienie pomocy prawnej demonstrantom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory odbywały się w sposób zdalny - obrady trwały dwa dni. 

W ostatnich tygodniach wiele osób zastanawiało się, czy dojdzie do zmiany władz warszawskiej adwokatury, a przede wszystkim, czy przegra ubiegający się o kolejną kadencję dziekan Mikołaj Pietrzak. 

Dla wielu prawników i zwykłych obywateli jego reelekcja jest gwarancją walki o utrzymanie niezależności adwokatury, w tym tajemnicy adwokackiej oraz determinacji w ochronie praw człowieka.  

– Jako samorząd wspieramy inicjatywy adwokackie w sprawie zatrzymanych podczas protestów w obronie Margot, Strajku Kobiet czy Marszu Niepodległości – wtedy też był dyżur adwokatów. Nasze środowisko, zróżnicowane w poglądach, łączy gotowość wspierania praw i wolności każdego człowieka - podkreślał Pietrzak w rozmowie z "Wyborczą"

Wczoraj Mikołaj Pietrzak dostał 2121 głosów, kolejna kandydatka o połowę mniej (1117), a przedstawiciel „Silnej adwokatury” niecałe trzy razy mniej (807).

Do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie dostało się bardzo dużo prawników zaangażowanych w niesienie pomocy demonstrantom, a jedna z takich prawniczek - mec. Agnieszka Helsztyńska - została prezeską sądu dyscyplinarnego. 

W marcu odbędzie się krajowy zjazd adwokatury, na którym zostaną wybrane władze Naczelnej Rady Adwokackiej. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dobra wiadomość :)
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  gratulacje
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  Gratulacje! I ani kroku w tył przed pisowską bezpieką i siepaczami z prokuratury na smyczy Ziobro.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Super! Poplecznicy kaczystów ponieśli klęskę!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Niezwykle pozytywna postać. Znam z dawnych lat. Człowiek o horyzontach wykraczających poza swoistą mentalność adwokacką.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Co to za zwrot "ponad 2121 głosów"? Albo ponad 2120, albo 2121 głosów - tak mi się wydaje, bo chyba nie zaprzestano liczyć głosów...
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  Co na to tatuś?
  @npko
  Tatusiowi się nie udało zatruć umysłu pana mecenasa. Na szczęście.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ciekawe. Na 10 dni przed wyborami Wyborcza przeprowadziła wywiad z kandydatem. Żadnych trudnych pytań, pokazał się od szlachetnej strony. Ostatnie zdanie następujące: "Skoro Adam Michnik potrafił wybaczyć swoim oprawcom, to może się nam uda".
  Innym kandydatom Wyborcza nie dała szansy. Myślę więc, że uzasadnione są gratulacje dla Wyborczej, że jeszcze daje radę przepychać swoich ludzi na rozmaite stanowiska. Proponuję na łamach akcję obsadzania samorządów uczniowskich.
  @pcc
  To by miało znaczenie w otwartym plebiscycie. Jakoś wątpię, żeby samorząd zawodowy adwokatów sugerował się tekstem w gazecie
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @pcc
  TVP za to obiektywnie zaprezentowała Wszyskich kandydatów?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @quintus.pl
  Być może. Ale czy redakcja Wyborczej tak uważa? Zważywszy, że ma swoje feministki, lewicę, liberałów kontra niesłusznym feministkom, lewicy, liberałom wszystko jest możliwe, skoro nawet wpływu na przyznanie nagród literackich nie Wyborcza nie potrafi sobie odpuścić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @pcc
  Nie chodzi o to, co uważa Wyborcza, ale co uważa samorząd. Jakieś takie to żółcią pisane.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @pcc
  Ci inni mogli się np. zareklamować w telewizji RT.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @pcc
  Cieszymy się, że Wyborcza ma taki wpływ na umysły i serca Polaków.:-))))
  już oceniałe(a)ś
  0
  0