Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Do niedzielnego południa na koncie 29. Finału WOŚP było ponad 46 mln zł. Pieniądze na laryngologię dziecięcą, która dostanie wsparcie dzięki tegorocznej zbiórce, zbiera w Polsce i za granicą 120 tys. wolontariuszy, powstało ponad 1,3 tys. sztabów.

– Samo wymienianie miejsc, gdzie gramy, to moja ulubiona mantra – mówił dziś na konferencji prasowej Jerzy Owsiak. Jak wyliczył, do Orkiestry przyłączyli się w tym roku Polacy m.in. w Indonezji, Islandii, Wietnamie, Meksyku, Afganistanie, Danii, Wenezueli i Stanach Zjednoczonych. Finał zakończył się już w Australii, gdzie zebrano ponad 23 tys. dolarów australijskich.

Jerzy Owsiak od godz. 8.30 kieruje finałem ze studia zbudowanego na placu Defilad w Warszawie. Gdyby nie pandemia, byłyby w nim jak zawsze setki osób, tym razem to niemożliwe.

Gości jest mniej, a każdy przed wejściem ma robiony szybki tekst na koronawirusa. – Widzicie tę opaskę? – zwracał Jerzy Owsiak uwagę na swoją rękę. – Oznacza, że miałem dziś rano zrobiony tekst i wszystko jest w porządku – opowiadał. Podobną nosi każda osoba wpuszcza do studia.

Od sobotniego wieczora odbywają się tam koncerty, które oglądać można w internecie. WOŚP przygotowała też wystawę sprzętu medycznego, który kupuje dla szpitali. Są również w studiu lekarze. Opowiadają, w jaki sposób Orkiestra wspiera medycynę dziecięcą i co uda się zrobić dla laryngologii dzięki dzisiejszej zbiórce. 

Na godz. 22 zaplanowano licytację złotych serduszek i kart telefonicznych, które zawsze przyciągają najhojniejszych darczyńców. 

– Jest spokojnie, piękna pogoda w Polsce. Sprzyja bieganiu, spacerom. Bądźcie z nami – zaapelował Jurek Owsiak. Dziękował Strajkowi Kobiet za wsparcie i decyzję, by w dniu finału nie było protestów. 

Poza kwestami ulicznymi większą niż kiedykolwiek wcześniej rolę, również z powodu pandemii, odgrywają zbiórki elektroniczne. Powstało ponad 21. tys. eSkarbonek – w zeszłym roku było ich ok. tysiąca. 

Wielką popularnością cieszą się aukcje Allegro dla WOŚP. To ponad 270 tys. licytacji, które do niedzielnego południa osiągnęły ponad 18 mln zł. 

Wielką Orkiestrę tradycyjnie wspiera „Wyborcza". Jeszcze dzisiaj można wziąć udział w naszych licytacjach i dorzucić się do eSkarbonki (do południa było w niej dzisiaj prawie 29 tys. zł). 

– Bądźmy solidarni, oprócz szczepionki to coś, co nam w tym trudnym momencie pomoże. Dzisiaj chcemy dać wam wszystkich jak najwięcej wsparcia – podkreślił Owsiak. 

W zeszłym roku WOŚP zebrała ponad 186 mln zł. – Bez względu na to, ile zbierzemy tym razem pieniędzy, to finał WOŚP jest jest tym czymś, czego szczególnie dziś ludziom potrzeba – powiedział tuż przed tegoroczną zbiórką w wywiadzie dla „Wyborczej” Jerzy Owsiak. 

JAK MOŻNA WPŁACAĆ PIENIĄDZE PODCZAS 29. FINAŁU

Podczas 29. finału pieniądze do puszek będzie zbierać ponad 100 tys. wolontariuszy. Wpłat można dokonywać również przez:

<<< stronę Wplacam.wosp.org.pl, na której można zapłacić za pomocą szybkich przelewów internetowych (PayU, PayPal, Polcard);

<<< eSkarbonkę, czyli wirtualną puszkę wolontariusza, firmy, instytucji lub sztabu;

<<< aukcje Allegro dla WOŚP Aukcje.wosp.org.pl;

<<< Licytację Najbardziej Hojnych Darczyńców – otwartą dla wszystkich licytację złotych serduszek i kart telefonicznych dla osób fizycznych, firm oraz osób prawnych (szczegóły na stronie Licytacja.wosp.org.pl);

<<< SMS o treści SERCE na numer 75565;

<<< zbiórki na Facebooku – na stronach sztabowych, zbiórki urodzinowe sympatyków orkiestry, każdy, kto ma konto na Facebooku, może skorzystać z tej formy;

<<< w ramach 29. finału po raz ósmy będziemy tworzyć Wirtualne Serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Wspieram.to;

<<< zbiórka na Zrzutka.pl;

<<< darowizna przez stronę Siepomaga.pl/WOSP.

Na Siepomaga.pl można też samemu założyć własną skarbonkę i być wolontariuszem WOŚP online, kwestując z rodziną lub przyjaciółmi.

 ***

„Wyborcza” gra z WOŚP. Nasze licytacje na 29. finał:

1. Jedynki tygodników lokalnych.

Możesz stać się bohaterką/bohaterem pierwszej strony jednego z 20 tygodników lokalnych, piątkowego dodatku do „Wyborczej”.

2. Spacer po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem, autorem książek, dziennikarzem „Wyborczej” i obrońcą puszczy.

3. Prenumerata Wyborcza.pl na 100 lat (i jeden dzień dłużej) na wszystkich nośnikach.

4. Fotografie reporterów krakowskiej „Wyborczej” z 2020 r.

5. Spacer po Wrocławiu z Leszkiem Balcerowiczem. Przewodniczką będzie Beata Maciejewska, dziennikarka „Wyborczej” i autorka wrocławskich „Spacerowników”.

6. Książka Bartłomieja Kurasia + weekend w Tatrach.

7. Morsowanie i ice swimming w Krakowie.

8. Wyjątkowy bilet Kolei Śląskich.

Szczegóły aukcji: „Wyborcza” gra z WOŚP.

Zachęcamy do wpłat do naszej e-puszki dla WOŚP. Aby to zrobić, kliknij w eSkarbonkę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.