Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Próbowałem się dowiedzieć, czy test antygenowy tak samo zwalnia z kwarantanny po przyjeździe do Polski jak test PCR. Było dużo zabawniej, niż się spodziewałem.

Krok 1. Wchodzisz na stronę koronawirus w domenie gov.pl. Szczegółowych informacji brak. Konsultant na czacie odsyła do straży granicznej.

Krok 2. Straż graniczna mówi, że podróżnych z krajów UE w ogóle nie kontroluje, a tym bardziej nie weryfikuje ich testów na koronawirusa, więc nie wie, jakie testy zwalniają z kwarantanny. Odsyła do przewoźnika.

Krok 3. Na wszelki wypadek jednak sprawdzasz sam w rozporządzeniu – tam jak byk stoi, że jednak straż graniczna ma weryfikować.

Krok 4. Przewoźnik nic nie wie na pewno, ale słyszał, że podobno antygenowe testy też mają być honorowane, ale tak na pewno to nie wie, bo oni tylko zbierają karty lokalizacji pasażera i przekazują je dalej do sanepidu. Na pytanie, w jakiej formie ma być wynik testu (pisemny/elektroniczny), okazuje się, że nie wiadomo, czy wynik testu w ogóle będzie przekazywany do sanepidu razem z kartą lokalizacji pasażera. Z dalszymi pytaniami przewoźnik odsyła do sanepidu w Warszawie.

Krok 5. Na stronie sanepidu jest numer do jakiejś ogólnej koronainfolinii, tam nic nie wiedzą, przekierowują cię do specjalnej infolinii wspierającej sanepidy.

Krok 6. Tam miły pan tłumaczy, że za zbieranie i weryfikację negatywnych testów na lotnisku odpowiada straż graniczna (co stoi w rozporządzeniu). Na twój komentarz, że straż graniczna twierdzi, że jednak nie, miły pan z infolinii milknie na chwilę, ciężko wzdycha i mówi: "Ech.. no co ja mam panu powiedzieć".

Krok 7. Koniec końców pan z infolinii wsparcia sanepidu proponuje, że kiedy wylądujesz, to wyślą cię na kwarantannę, potem zadzwonisz do nich na specjalny numer, wyślesz wynik testu, a oni zdejmą ci kwarantannę.

Antoni Napieralski

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.