Jeśli dojdzie do publikacji "wyroku", Strajk Kobiet będzie gotowy do odpowiedzi w skuteczny, uliczny sposób, a panowie tego jak zwykle pożałują. Jednocześnie złożymy zawiadomienie do prokuratury - komentuje liderka Strajku Kobiet. Wieczorem manifestacja przed siedzibą Trybunału
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trybunał Konstytucyjny opublikował dziś po południu uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 r. w sprawie aborcji. Czytamy w nim m.in.:

"Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny".

Zdania odrębne do wyroku zgłosili sędzia Leon Kieres i sędzia Piotr Pszczółkowski.

Krok TK komentuje dla "Wyborczej" Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: 

Publikacja uzasadnienia "wyroku" na stronie internetowej TK nie oznacza, że wchodzi on w życie. Oznaczać może to jednak - i dlatego się mobilizujemy - przygotowanie do jego publikacji w Dzienniku Ustaw. Taką argumentacją posługiwał się rząd, kiedy tłumaczył, że czeka na pisemne uzasadnienie oświadczenia mgr Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji (błędnie nazywanego wyrokiem TK) by móc je opublikować.

Jeśli do tego dojdzie, Strajk Kobiet będzie gotowy do odpowiedzi w skuteczny, uliczny sposób, a panowie tego jak zwykle pożałują. Jednocześnie złożymy zawiadomienie do prokuratury z art. 231 kodeksu karnego - o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego, który zdecyduje o publikacji oświadczenia pani mgr Przyłębskiej w Dzienniku Ustaw, który jest państwowym publikatorem, a nie kolorowanką pana Kaczyńskiego.

Na godz. 18.30 Strajk Kobiet zwołuje przed siedzibę TK przy Al. Szucha w Warszawie.

Podczas konferencji prasowej OSK po godz. 17. Klementyna Suchanow mówiła:

- To może być ciężka noc. Wiemy, jak zachowuje się policja. Politycy powinni być dziś razem z protestującymi, by się temu przyglądać. 

Lempart spodziewa się bardzo dużej liczby policjantów na dzisiejszej demonstracji. -  Chcemy sprawdzić, ile zajmie czasu Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby ściągnąć do Warszawy tyle radiowozów, by się nas nie bać - powiedziała podczas konferencji.

Zwróciła się do osób, które zamierzają dzisiaj protestować: - Nasz sprzeciw jest legalny, policja musi mieć podstawę prawną i faktyczną, by was legitymować. Absolutnie nie przyjmujemy mandatów, policja działa nielegalnie. 

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No to teraz się zacznie, początek końca PIS, zrobili to z wyrachowaniem czekając aż się zrobi zimno, wprowadzając po cichu różne przepisy i doprowadzając cześć ludzi do ruiny, wróże im naprawdę marny koniec, będą ofiary i to sporo. Niestety to świadczy tylko o tym jaki poziom inteligencji ma obecna władza, liczy się tylko tu i teraz, a że za chwile mogą tego sromotnie żałować się nie liczy, czeka nas scenariusz rumuński, nieuchronnie, nie ma odwrotu, tak to widzę
  @Franek2435
  Jeśli to będą ofiary PiSowskie, to ja się bardzo cieszę.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @TAKiNIE_012021
  @TAKiNIE_012021
  Proszę tępić użyszkodnika TAKiNIE_012021. Kosz. Bez dyskusji, bez oceniania.
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  @Franek.Dolas
  Zrobione! Ten pisowski degenerat na nic innego nie zasługuje.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @Franek2435
  Jak z rzucaniem palenia, kolejny początek końca PIS ...
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @Franek2435
  No to teraz się zacznie, początek końca ... rozumu ...
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @Franek2435
  To kaczka dostanie w d_pe ROZPOWSZECHNIAJCIE LINK
  thefad.pl/aktualnosci/maz-kaczynskiego-oficer-wsi-w-liscie-do-zbigniewa-stonogi/
  PREZES PIS GEJEM ?
  EMAILE SMS TWEETY FACEBOOK
  zamieszczajcie gdzie sie tylko da , Jarosław BALBINA chciał zrobić zadyme to ja dostanie
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @wojtuniadjv
  Jak za 500 fajek nie będą mogli kupić to może w końcu się wkurza
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Franek2435
  Niestety, ale nic się nie zacznie.
  Jak ludzie wyjdą na ulicę, to PIS naślę na tych ludzi sanepid. Nie zbyt dużo osób ma 30 tyś wolnych środków na karę administracyjną.
  I nie ma tu znaczenia, że kiedyś za kilka lat sądy uznają że kara była nie legalna, a za kolejne kilka sanepid zwróci pieniądze.
  To jest ten czas, gdy sędziowie powinni też stanąć na wysokości zadania i doprowadzić do tego, aby procesy w sprawie odwołań od mandatów, kar nakładanych przez sanepid odbywały się natychmiast. Tak szybko jak tylko pozwala na to procedura, tak aby kary nakładane przez sanepid były anulowane przed ich rzeczywistym wyegzekwowaniem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @TAKiNIE_012021
  Kosz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Franek2435
  Żadnych ofiar nie będzie. Za jakiś czas nowy Michnik nazwie pisowców ludźmi honoru :D
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Idziemy na ulicy! Przylebska musi wypierdakac i wyjebieny całą te bandę
  @premie-nam-sie-naleza
  A ta bladź nie speerdala do Nemiec jak jej się koło tyłka pali?
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Koles_ziom_new
  Niech speerdala. Tam ją dojadą nasze dziewuchy :)
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @TAKiNIE_012021
  Proszę tępić użyszkodnika TAKiNIE_012021. Kosz. Bez dyskusji, bez oceniania.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  Teraz kaczka dostanie w d_pe ROZPOWSZECHNIAJCIE LINK
  thefad.pl/aktualnosci/maz-kaczynskiego-oficer-wsi-w-liscie-do-zbigniewa-stonogi/
  PREZES PIS GEJEM ?
  EMAILE SMS TWEETY FACEBOOK
  zamieszczajcie gdzie sie tylko da , Jarosław BALBINA chciał zrobić zadyme to ja dostanie
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  czas na rewolucje i obalenie ścierw parszywej ducho-dajki vel nmp
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Polska cywilizacja ciemnoty. Cywilzacja pogardy wobec ponad polowy spoleczenstwa.
  Cywilizacja ziadersow i mizoginow nieszanujacych Polek, ich praw, praw podstawowych, praw czlowieka.
  Prawa kobiet, rowniez lub zwlaszcza te reprodukcyjne to jest kwintesencja podmiotowosci, wolnego wyboru i wolnej woli.
  Prawa reprodukcyjne zawsze sa wymiarem ucywilizowania spoleczenstwa. Zaden dziaders nie jest skazany na pieklo jedynie z racji plci.
  Tylko w Polsce niestety, udało się wmówić kobietom, że aborcja na żądanie jest radykalnym rozwiązaniem. Nie ma kraju w Europie, gdzie temat aborcji budzi tak emocjonalne kontrowersje, poniewaz tylko Polacy maja tak malo wiedzy na jej temat.
  Spoleczne przekonanie, ze aborcja jest zlem wmowil spoleczenstwu kosciol z braku jakichkolwiek argumentow. Swiatopogladu narzucic nikomu nie mozna, a sumienie jest indywidualne, na jednostce sie zaczyna i na jednostce konczy. Wszystkie argumenty sa po stronie kobiet, w szczegolnosci te medyczne i naukowe.
  Aborcja jest prostym zabiegiem medycznym, np prozniowa trwa w warunkach klinicznych 2 minuty, farmakologiczna w warunkach domowych nasladuje nature, bo 40% ciaz w pierwszym trzymestrze konczy sie samoistnym poronieniem. Zygota, embrion, plod do 22. tygodnia ciazy jest niezdolny do samodzielnego zycia, wiec nie spelnia warunow czegos nienarodzonego. Czlowiek, dziecko zaczyna sie w momencie narodzin.
  Ze wzgledu na prostote zabiegu aborcji brak jest jakichkolwiek kontrargumentow, wiec koscil narzuca swoja narracje myslenia i zniewala mozgi, upowszechnia stan niewiedzy, wprowadza jezyk fundamentalistyczny do publicznej debaty.
  Nazywanie najbardziej restrykcyjnej, po absolutnym zakazie, ustawy zakazujacej aborcji kompromisem swiadczy nie tylko o absolutnej ignorancji, takze o absolutnej hipokryzji. Jak to bylo... zaklamany jak katolik.
  W większości państw na świecie, rowniez chrzescijanskich i katolickich przerywanie ciaży jest dopuszczalne, legalne i bezpieczne. Aborcja na żądanie do 12. tygodnia to europejski standard!

  PS JEDNA Z NIEWIELU WOLNOSCI PRL-u, przynajmniej od 1956r byla LEGALNOSC ABORCJI!!!
  już oceniałe(a)ś
  107
  3
  Marta sercem i duszą jesteśmy z Tobą.Cytując klasyka "tak trzymać i nie popuszczać" ***** *** i katoli.
  @TAKiNIE_012021
  @TAKiNIE_012021
  Proszę tępić użyszkodnika TAKiNIE_012021. Kosz. Bez dyskusji, bez oceniania...
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  A autorka p. Anita Karwowska zaczyna artykuł: "Trybunał Konstytucyjny opublikował dziś... ". No ręce opadają. Pani mgr Przyłębska ogłosiła, a nie żaden Trybunał. Wszystko zaczyna się w języku.
  już oceniałe(a)ś
  76
  3
  Ostra mobilizacja ale wszystkich!!!
  Siła obalić zlodziei!!!!
  Odzyskać Polskę
  @SALAMANDER
  dziadekzbielan: Siłą obalić? A co zrobisz z większością, która na pis głosuje? Pozbawisz praw obywatelskich? Ostatnie liczenie głosów było w lipcu, rezultat jest znany.
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @babciazbielan
  "A co zrobisz z większością, która na pis głosuje?"

  Nie bzdurz, PiS nigdy nie miał głosów większości.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @babciazbielan
  Trzeba przemówić do rozumu,edukować.nie można pozwolić na dalszą destrukcję kraju.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Naprawdę nie rozumiem co ten kaczy sku...syn chce osiągnąć, notowania pisu lecą w dół, powoli ale lecą, przecież po tym polecą jeszcze bardziej, czy poparcie kieckowych staruchów, mocherstwa i nazistów jest aż tak duże że zniweluje niezadowolenie społeczne?
  @aswesdz
  To oczywiste. Chce mieć krew na ulicach.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Zjednoczona Prawica ma dziś circa 30% poparcia. Widać, że to dla nich jeszcze jest zbyt dużo. Ale z tego chyba powinniśmy się cieszyć. Chwilowo będą gorsze warunki, ale po zmianie władzy dojdzie do referendum aborcyjnego i zmiany Konstytucji na jego mocy, co na zawsze przetnie ten temat.
  @TAKiNIE_012021
  Proszę tępić użyszkodnika TAKiNIE_012021. Kosz. Bez dyskusji i bez oceniania.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @TAKiNIE_012021
  Przykro mi, moi wujkowie głosujący na PiS też mają ostatnio nerwówę, bo te 30% jednak przemawia nawet jeśli nie do rozumu, to do serca. Chwyta za nie lodowatą łapą strachu. I dobrze. JEBAĆ PIS! :)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Tylko_KOALICJA
  Konstytucji nie zmienia się na podstawie referendum ! Po co pisac takie głupoty ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0