Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nauczyła się zbierać pieniądze przez internet długo przed pandemią. Dzięki temu teraz może zorganizować finał w ścisłym lockdownie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy niezmiennie od 1993 r. organizowane były na początku stycznia. Jak wspomina Jerzy Owsiak, ten termin to wynik przypadku. Kiedy poprosił Telewizję Publiczną o czas antenowy na pierwszą zbiórkę, wolne studio na Woronicza było tylko w mroźnym styczniu.

Nikt w gmachu telewizji nie wierzył w sukces akcji charytatywnej o tej porze roku, ale WOŚP przyjęła propozycję i do dziś żywe jest hasło towarzyszące zbiórce: „Letnia zadyma w środku zimy”.

W tym roku po raz pierwszy w 29-letniej historii zbiórek termin finału został niemal w ostatniej chwili przesunięty. Zmianę wymusiła narodowa kwarantanna, czyli niemal całkowity lockdown obowiązujący od końca grudnia. Planowana na 10 stycznia 2021 r. zbiórka dla laryngologii dziecięcej odbędzie się więc w najbliższą niedzielę, 31 stycznia.

Zbiórka na laryngologię dziecięcą

Orkiestra zdecydowała się na ponowne wsparcie laryngologii dziecięcej. Temat wrócił po 13 latach. W 2008 r. za 32 mln zł zebrane podczas finału fundacja wyposażyła szpitale w zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok i inny specjalistyczny sprzęt, który przez lata się zużył.

- W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy, jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych - tłumaczy cel tegorocznej zbiórki Lidia Owsiak, dyrektor ds. medycznych fundacji WOŚP.

Orkiestra organizuje finał po 10 miesiącach intensywnego wspierania szpitali skonfrontowanych z pandemią. Zwykle czas między zbiórkami fundacja przeznaczała na zakupy sprzętu dla kolejnych gałęzi medycyny dziecięcej. W tym roku dołożyła do tego zakupy maseczek, respiratorów, stanowisk intensywnej terapii i innego sprzętu potrzebnego do leczenia chorych na COVID-19. Przeznaczyła na to ponad 60 mln zł.

29. finał w maseczkach i z szybkimi testami na koronawirusa

Jerzy Owsiak nie wyklucza, że część pieniędzy z tego finału fundacja przeznaczy również na walkę z koronawirusem, jeśli będzie taka potrzeba. Na razie fundacja sama mierzy się z wyzwaniami, jakie stawia przed nią pandemia.

Finałom zawsze towarzyszyły koncerty, imprezy plenerowe, zawody sportowe, a ulice były pełne wolontariuszy z puszkami WOŚP i czerwonymi serduszkami dla darczyńców.

W tym roku imprez masowych nie będzie. - Wszystkie koncerty, spotkania z artystami robimy tylko online - mówi Rafał Hejna, szef sztabu Strefa Kultury Wrocław. Na scenie w Starym Klasztorze wystąpi m.in. Budka Suflera i Baranovski, będzie też rozmowa z Olgą Tokarczuk. Podobnie jest w całej Polsce.

Sztab Łódź Manufaktura przymierzał się do zorganizowania pokazów ochotniczej straży pożarnej, pojedynku rycerzu i kilku innych atrakcji. - Lockdown wymusił zmianę planów. Nagrywamy więc koncerty do emisji online - mówi szef sztabu Krzysztof Lepiarz. Na żywo udało się ocalić w Łodzi towarzyszący finałowi kiermasz z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Na placu Defilad w Warszawie wybudowano już studio, z którego Jerzy Owsiak poprowadzi finał. Scenografowie i reżyserzy zadbają, by było jak zawsze kolorowo, głośno i dynamicznie. Odbędą się tam koncerty, ale w tym roku w finałowym studiu WOŚP pojawi się znacznie mniej gości niż zwykle.

- Nie będziemy zapraszać pod Pałac Kultury, ale przed ekrany - mówi Anna Orzech, rzeczniczka fundacji. - Ale światełko do nieba będzie. Bez fajerwerków - dodaje.

Tradycją finałów było to, że każdy mógł odwiedzić studio. Chętni ustawiali się w długich kolejkach. W tym roku z powodu pandemii to również nie będzie możliwe.

Lista gości będzie ograniczona, a każda z osób odwiedzających namiot, w tym również stali pracownicy fundacji WOŚP, członkowie Pokojowego Patrolu oraz obsługa techniczna wydarzenia, będą musieli wypełnić ankietę medyczną, poddawać się pomiarowi temperatury i szybkiemu testowi na obecność koronawirusa.

Zbiórka na ulicy i w sieci

Finały WOŚP robiły się w ostatnich latach coraz bardziej cyfrowe. Bezpośrednią zbiórkę na ulicach niezmiennie co roku prowadziło ponad 100 tys. wolontariuszy, ale Orkiestra wprowadzała coraz więcej sposób wspierało finał przez internet.

W zeszłym roku było to ponad 195 tys. aukcji charytatywnych na Allegro (wylicytowane przedmioty osiągnęły wartość ponad 15 mln zł), powstało ponad 1,5 tys. eSkarbonek, przez które przekazano na WOŚP ponad 600 tys. zł.

Pieniądze wpłacano również przez SMS-y, aplikacje i przekazywanie odpowiednich hasztagów na Twitterze. To wszystko pomogło w pobiciu rekordu - WOŚP zebrała w zeszłym roku 186 mln zł, z czego niespełna 117 mln zł pochodziło ze zbiórki publicznej, a prawie 69 mln zł zostało przekazane drogą elektroniczną.

Do kwesty zgłosiło się 120 tys. wolontariuszy, ale tegoroczna zbiórka będzie jeszcze bardziej internetowa niż w poprzednich latach.

Działają zbiórki na Facebooku, prowadzone są licytacje charytatywne, powstają tysiące eSkarbonek. Do wtorku 26 stycznia było już w nich prawie 4 mln zł.

Wyborcza gra z WOŚP. Wpłać pieniądze dla Orkiestry do eSkarbonki "Wyborczej".

E-puszki zakładają sympatycy WOŚP w kraju i za granicą ("Wyborcza" również) oraz wolontariusze, którzy oprócz ulicznej kwesty chcą w ten sposób zwiększyć zasięg zbiórki.

- E-puszka jest w tym roku bardzo popularna w naszym sztabie, ale to nie znaczy, że odpuszczamy tradycyjną kwestę. Mamy maseczki, płyny i rękawiczki, rozpiskę, kto i o której może przyjść do sztabu - opowiada Irena Parzych, szefowa sztabu przy w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Warszawie, w którym działa ok. 130 wolontariuszy.

Wszystkim sztabom fundacja zapewniła materiały ochronne, m.in. 250 tys. maseczek FFP2 i płyny do dezynfekcji.

Pomoże też Booksy, aplikacja służąca do rezerwacji wizyt, np. w salonach fryzjerskich. Za jej pomocą wolontariusze będą się mogli umówić na spotkanie ze sztabem, by nie gromadzić się w oczekiwaniu na swoją kolejkę.

Również w internecie do finału codziennie zagrzewa Jurek Owsiak w programie "Domowa Orkiestra". Nadawany od początku pandemii program, początkowo pomyślany jako rozrywka dla dzieci na czas lockdownu, stał się podstawowym kanałem komunikacji WOŚP z ogarniętą pandemią Polską.

Tak będzie też na samym finale. Swoją transmisję online WOŚP rozpocznie się już w sobotę, 30 stycznia, o godz. 21 i potrwa ona nieprzerwanie 27 godzin.

***

JAK MOŻNA WPŁACAĆ PIENIĄDZE PODCZAS 29. FINAŁU

Podczas 29. finału pieniądze do puszek będzie zbierać ponad 100 tys. wolontariuszy. Wpłat można dokonywać również przez:

<<< stronę Wplacam.wosp.org.pl, na której można zapłacić za pomocą szybkich przelewów internetowych (PayU, PayPal, Polcard);

<<< eSkarbonkę, czyli wirtualną puszkę wolontariusza, firmy, instytucji lub sztabu;

<<< aukcje Allegro dla WOŚP Aukcje.wosp.org.pl;

<<< Licytację Najbardziej Hojnych Darczyńców - otwartą dla wszystkich licytację złotych serduszek i kart telefonicznych dla osób fizycznych, firm oraz osób prawnych (szczegóły na stronie Licytacja.wosp.org.pl);

<<< SMS o treści SERCE na numer 75565;

<<< zbiórki na Facebooku - na stronach sztabowych, zbiórki urodzinowe sympatyków orkiestry, każdy, kto ma konto na Facebooku, może skorzystać z tej formy;

<<< w ramach 29. finału po raz ósmy będziemy tworzyć Wirtualne Serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Wspieram.to;

<<< zbiórka na Zrzutka.pl;

<<< darowizna przez stronę Siepomaga.pl/WOSP;

Na Siepomaga.pl można też samemu założyć własną skarbonkę i być wolontariuszem WOŚP online, kwestując z rodziną lub przyjaciółmi.

 ***

"Wyborcza" gra z WOŚP. Nasze licytacje na 29. finał:

1. Jedynki tygodników lokalnych.

Możesz stać się bohaterką/bohaterem pierwszej strony jednego z 20 tygodników lokalnych, piątkowego dodatku do "Wyborczej".

2. Spacer po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem, autorem książek, dziennikarzem "Wyborczej" i obrońcą puszczy.

3. Prenumerata Wyborcza.pl na 100 lat (i jeden dzień dłużej) na wszystkich nośnikach.

4. Fotografie reporterów krakowskiej "Wyborczej" z 2020 r.

5. Spacer po Wrocławiu z Leszkiem Balcerowiczem. Przewodniczką będzie Beata Maciejewska, dziennikarka "Wyborczej" i autorka wrocławskich “Spacerowników”.

6. Książka Bartłomieja Kurasia + weekend w Tatrach.

7. Morsowanie i ice swimming w Krakowie.

8. Wyjątkowy bilet Kolei Śląskich.

Szczegóły aukcji: "Wyborcza" gra z WOŚP.

Wszystkie aukcje na stronie: Aukcje.wosp.org.pl.

Zachęcamy do wpłat do naszej e-puszki dla WOŚP. Aby to zrobić, kliknij w eSkarbonkę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem