Trudno się dziwić, że ogromna część seniorów jeszcze w nocy ustawiła się w kolejkach przed drzwiami swoich przychodni. Tu przynajmniej reguły gry są jasne - widać choćby, kto za kim stoi. Ale zanim oczekujący wejdą do środka, większość wolnych miejsc będzie już zajęta przez zarejestrowanych online i szczęśliwców, którym udało się dodzwonić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z moim smutnym przewidywaniem zapisy seniorów 70+ na szczepienia to kolejny popis żenującej amatorszczyzny Ministerstwa Zdrowia.

Nikt nie przewidział, że wśród kilku milionów seniorów tylko bardzo nieliczni skorzystają z drogi elektronicznej. Nie pomyślano, żeby skrócić komunikat "powitalny" na infolinii - przecież można było sobie darować klauzule RODO. Po co dzwoniący na infolinię musi usłyszeć, że może się zapisać na szczepienie przez stronę? Przecież gdyby mógł, to nie próbowałby dzwonić.

Jeśli już się dodzwonimy, automat mówi do nas przez niemal 3 minuty i dopiero potem podejmuje próbę połączenia nas z konsultantem. W tym czasie blokujemy połączenie innym i obciążamy łącze. A przecież w newralgicznym momencie, gdy równocześnie dzwoni bardzo wiele osób, można od razu kierować połączenia do obsługi infolinii.

Pomijam fakt, że w piątek 22.01 jeszcze kilka minut po 6 rano automat informował błędnie, że obecnie przyjmowane są wyłącznie zgłoszenia osób z grupy 80+.

Trudno się zatem dziwić, że tak ogromna cześć seniorów jeszcze w nocy ustawiła się w kolejkach przed drzwiami swoich przychodni. Tu przynajmniej reguły gry są jasne - widać choćby, kto za kim stoi. Ta misja skazana jest jednak na porażkę - zanim oczekujący wejdą do środka, większość wolnych miejsc będzie już zajęta przez zarejestrowanych online i tych szczęśliwców, którym udało się dodzwonić.

Zamiast to wszystko dobrze i mądrze przygotować, rząd postanowił doprowadzić seniorów do upodlenia - tak to przynajmniej wygląda, gdy patrzy się, jak odchodzą z przychodni z kwitkiem - zziębnięci i sfrustrowani.

Krzysztof Wiśniewski

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Przepraszam, ale to właśnie seniorzy w przytłaczającej większości ochoczo podreptali na wybory aby poprzeć pis i dudę, bo im parę stówek z "trzynastki" zapachniało. Dla swojej wątpliwej korzyści (opozycja proponowała zwolnienie emerytur z podatku dochodowego, co byłoby z większą korzyścią dla emerytów, ale oni woleli połakomić się na kilka szeleszczących banknotów) walnie przyczynili się do wciągnięcia całego kraju w czarną dupę pisofaszyzmu. Inny dziadek płacze na tych łamach, że nie dostał emerytury stażowej, którą mu obiecał duda.
No sorry, jak sobie pościelesz tak się wyśpisz.
Kiedyś starość kojarzono z mądrością i doświadczeniem; teraz objawia się na masową skalę bezmyślnością i pazernością.
@Lasentinelle
To Wy, młodzi, popierając Kukiza i jego faszystów, głosując na Konfederacje, chcący rewolucji bo nudno było, za 500+ zaglosowaliscie na PIS. Odczepcie się wreszcie od emerytów.
już oceniałe(a)ś
28
14
@Lasenti
Z łatwościa obrażasz ludzi posługując się bardzo prymitywnym rozumkiem.
już oceniałe(a)ś
12
15
@Lasentinelle
To jest generalizacja. 1) Nie wiem, kto konkretnie głosował na PiS i czy akurat teraz cierpi z powodu kłopotów związanych z rejestracją na szczepienia, 2) Głosowanie na PiS nie wyklucza z prawa do porządnego państwa, to PiS jest winny temu, jak wykorzystuje swoich wyborców.
już oceniałe(a)ś
13
4
@Lasentinelle
no i co z tego?

idiotyczny argument;
już oceniałe(a)ś
0
6
@Lasentinelle
w punkt
już oceniałe(a)ś
5
1
@1meritum
punkt 2) jest przezabawny , jak to z kretynizmami bywa!
już oceniałe(a)ś
3
0
@Lasentinelle
Jestem seniorem i nigdy nie głosowałam na PiS. Od lat jednak czekam na podwyższenie kwoty wolnej od podatku, która od ćwierć wieku wynosi 3000 zł i jest jedną z najniższych w Europie, o ile nie najniższą. Podwyższenie tej kwoty do cywilizowanej wysokości, choćby 8000 zł dałoby taki sam efekt finansowy, co spektakularna 13. Jednak nie byłoby co oglaszać co roku. Moi znajomi też nie głosiwali na PiS, skąd takie wnioski?
już oceniałe(a)ś
5
2
@Lasentinelle
Ja jestem 70+ i znam parę osób z tej grupy. Nikt z nas nie głosował na PiS. Bo my pamiętamy dyktaturę komuny, zomo SB i tym podobne wynalazki. To nasza grupa wiekowa stanowiła trzon KOD-u, to my braliśmy udział w obronie wolnych sądów, młodszych było jak na lekarstwo nomen omen. Oni (młodzi) głosowali na PiS, albo na Konfę. Oczywiście geriatria także, stąd nie generalizujmy.
już oceniałe(a)ś
5
1
@1meritum
Głosowanie na kogokolwiek "nie wyklucza z prawa do porządnego państwa". Ale głosowanie na PiS wyklucza absolutnie, że państwo będzie porządne.
już oceniałe(a)ś
3
0
@1meritum
Niestety, głosowanie na PiS WYKLUCZA prawo do porządnego państwa. PiS nie po to wziął władzę by budować państwoale po to by zamienić je w partyjny folwark. I takie są tego skutki.
już oceniałe(a)ś
3
0
@Annaa
Pani Anno, są statystyki. Emeryci masowo głosowali na PiS i Dudę. Moi znajomi też nie głosowali na PiS i Dudę a jednak wygrali. Cudem jakimś?
już oceniałe(a)ś
1
0
Dworczyk to genialny organizator chaosu w organizacji szczepień. Karierowicz i bufon be kwalifikacji jak większość sprawujących władzę. Myślę, że przeciętny student studiów informatycznych czy matematycznych a ogólnie technicznych z ubiegłego wieku potrafiłby przy dzisiejszych środkach technicznych na bazie danych o n-rach PESEL i deklaracjach szczepienia prze obywateli utworzyć ogólnopolski rejestr-kolejkę, która zapewniłaby sprawiedliwy regionalnie uporządkowany harmonogram szczepień z przypisaniem chętnych obywateli do poszczególnych punktów szczepień. Dzisiejsze pseudowykształcjuchy pełniące ważne funkcje w organizacji życia państwa i społeczeństwa nie potrafią nic poza autoprezentacją i grabieniem kasy, nieswojej do siebie. Niestety ale jest to głównie zasługa społeczeństwa postsolidarnościowego, które w opozycji do nazwy troszczy się wyłącznie o siebie. Solidarność, tą normalną z małej litery ma głęboko w dudzie czego dowodem widocznym są m.innymi nasze władze państwowe wszelkiej rangi. Ale mamy to na co sobie zasłużyliśmy.
@obywatelkamania
Informatycy potrafiliby zrobić taką kolejkę, gdyby dostali od swoich przełożonych tego rodzaju wymagania. Niestety założenia do systemu dawalły osoby z bardzo małym doświadczeniem zyciowym i zawodowym.
już oceniałe(a)ś
6
0
@obywatelkamania
10 lat temu Dworczyk był aktywnym harcerzykiem w ustawianiu krzyża na Krakowskim Przedmieściu - już wtedy pracowali nad chaosem i dojściem do władzy, wtedy zasiewali ziarna nienawiści, dzielili społeczeństwo. Te podziały dojrzały i mamy co mamy a ci co wszczynali awantury i nakręcali ludzie wtedy, z premedytacją wsadzili krzyż-kij w mrowisko, potem doszli do władzy..
Tematem zajął się Grzegorz Rzeczkowski w książce "Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę", bardzo ciekawe spostrzeżenia.
już oceniałe(a)ś
8
0
@obywatelkamania
Coraz częściej przychylam się do tego, co opisano tu w ostatnim zdaniu.Mamy to na co zasługujemy. Na całej połaci.
już oceniałe(a)ś
5
0
@obywatelkamania
Wypraszam sobie. Ja nigdy takiej Polski sobie nie życzyłem i nigdy nie głosowałem na tych drani.
już oceniałe(a)ś
3
0
@obywatelkamania
Przepraszam ale jakim cudem Dworczyk z wykształcenia historyk może być dobrym logistykiem skoro o logistyce nie ma zielonego pojęcia. W polskim rządzie większość to historycy którzy zajmują się rzeczami całkowicie dla nich obcymi.
już oceniałe(a)ś
1
0
@maranta
I o bardzo małym rozumku.
już oceniałe(a)ś
0
0
Mieszkam w Warszawie. Oboje z mężem jesteśmy 70+. Zapisaliśmy się na szczepienie w mieście odległym od naszego miejsca zamieszkania o 130 km. Za miesiąc jedziemy na wycieczkę - w obie strony 260 km. A potem na druga dawkę ponownie. O zgrozo, uważamy, ze mieliśmy szczęście.
@kto-ja
To prawda mają Państwo szczęście ale gratuluję też zaradności.Przed nami nowe warianty koronawirusa i myślę, że dodatkowe obostrzenia. Powodzenia
już oceniałe(a)ś
11
1
@kto-ja
Zrobiliśmy z mężem to samo. Wybraliśmy miasto odległe o 100 km. O 6.15 nie było wolnych terminów W Warszawie. Niestety uwierzyliśmy, ze system wystartuje o 6.00. Był dostępny przed 1.00. Podobno zostało 150 tys. wolnych miejsc. Tylko niech p. Dworczyk powie, jak w prosty i szybki sposób znaleźć te miejsca. Nie ma specjalnej wyszukiwarki.
już oceniałe(a)ś
15
0
@kto-ja
poczytajce o powikłaniach
już oceniałe(a)ś
1
22
@wer2322
Ty już masz powikłania.
już oceniałe(a)ś
10
0
@kto-ja
Znaczy się: umiecie się urządzić w czarnej dudzie. I - o zgrozo! - uważacie, że macie szczęście.

W cywilizowanych krajach ludzie... A!, szkoda gadać.
już oceniałe(a)ś
5
2
@Ciotka-Donatylda
To nie jest "urządzanie się w czarnej dudzie", o nie! To jest zwykła zaradność i odpowiedzialność.
już oceniałe(a)ś
2
0
@Ciotka-Donatylda
Przecież mają szczęście!
już oceniałe(a)ś
2
0
@wer2322
jakich niby? znam sporo zaszczepionych i sama jestem zaszczepiona (nie mieszkam w Polsce). Nikt nie narzekał na nic innego niż przejściowe gorsze samopoczucie (jak gdy nas "zbiera") przez 1 dzień po drugiej dawce
już oceniałe(a)ś
0
0
Zgadzam się w pełni! Państwo cały czas pokazuje, że nie zamierza wspierać najsłabszych w społeczeństwie. Dlaczego jest tak, że ja będąc biegły w sprawach informatycznych, przygotowany, zorientowany w tym, jak działają usługi EPUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), mający siłę i czas na siedzenie w nocy mogłem pomóc zarejestrować moich krewnych, a inni seniorzy, którzy nie mieli takiego wsparcia odchodzą z kwitkiem lub z odległymi terminami? Dlaczego nie zrobiono tak, że seniorzy są rejestrowani bez tego wszystkiego? Chłystek Dworczyk pewnie jeszcze nie wie, że sam będzie kiedyś stary, bezradny i zależny... Przy okazji: za moją radą krewni dokonali logowania do systemu rejestracji jeszcze przed 00:00, bo wiedziałem, że w ten sposób nawiążą połączenie z EPUAP przed nawałą; bonusem była nieoczekiwana możliwość zarejestrowania się. Tak to działało.
już oceniałe(a)ś
47
0
Przykro patrzeć.

A jeszcze bardziej przykro stać w takiej kolejce na SOR. Tak, w bielańskim w Warszawie kolejka na SOR stoi na zewnątrz, na mrozie, deszczu, śniegu, co tam akurat wypada, ławka jest, ale mokra, z kałużą, bo akurat padało. Np. Ciężko chora pani z pilnym skierowaniem kardio stoi już 3 godziny na tym dworze, w środku przed nią 18 osób i kilka na zewnąrz. Przez godzinę kolejka nie drgnęła nawet o 1 osobę.

To jest wszystko do zaorania i zbudowania na nowo. Już trudno i prywatnie się umówić w nagłej sprawie, bo lekarze przyjmują np. 2 godziny w tygodniu w danej placówce. Skoro lekarze pracują w 5 miejscach, po parę godzin, to pół dnia tracą na dojazdy, a że mało przyjmują w każdym z miejsc, to terminy są odległe, nawet za kasę, prywatnie. Kto w końcu wymyśli sensowny system? Tak żeby lekarz choć na pół etatu byl w 1 miejscu, a nie 2h na tydzień. To jest granda i farsa. Skierowanie PILNE - wizyta za miesiąc, a jak nie może pacjent tyle czekać, to na SOR kierują. A na SORze to co wyżej.
@Owl
Taki system jest np w Niemczech , prosta zasada albo pracujesz prywatnie albo państwowo.U nas problem jest niestety głębszy i wynika z niedofinansowania opieki zdrowotnej .Musiał by sie znależć odwazny rząd ktory by tej części nie placącej nic do systemu a korzystającej powiedzial prawdę .Myśle tu o rolnikach , ktorzy nie placa danin spolecznych a korzystaja , taki rodzaj pasozytowania .
już oceniałe(a)ś
2
1
Miller poinformował Super Express, że w szpitalach na ul. Szaserów i MSWiA w Warszawie na masową skalę szczepią się poza kolejnością członkowie rządu. Może Gazeto się temu przyjrzysz. A zapisani obywatele 80+ sms-em są informowani, że właśnie wypadli z kolejki. I nie mają szans się zapisać, bo terminów do końca marca nie ma.
@mona.dwa.dwa
Jestem w grupie 0 i tez nie zostalem zaszczepiony , juz drugi raz przesunieto termin , nominaci z wiadomej partii pewnie juz są zaszczepieni , jest duza rozbierznośc w dawkach , ponoc brakuje drugiej dawki dla wcześniej zaszczepionych a miala czekac.
już oceniałe(a)ś
3
0
@mona.dwa.dwa
Podobno 'zaginęło' 29 tys. szczepionek Moderny. Ciekawe, gdzie i kto się nimi zaszczepi
już oceniałe(a)ś
4
0
@waldekkacz
Rozbieżność, ortografia!
już oceniałe(a)ś
1
0
Smutny to widok. Elektorat PiS poniewierany przez ich wybrańców.
@Jozef_K
Za chwilę puszczę pawia!Odwalcie się wreszcie od seniorów! Im 13 pensja na konto wpływa, czy tego chcą czy nie.Dajecie sobą manipulować jak dzieci. Prezio sobie zażyczył by naród jeszcze bardziej skłócić i teraz z radością zaciera tłuste łapki bo coraz więcej rodaków skacze sobie do gardeł.Nienawidzicie pisu?Zróbcie im na złość i nie nienawidźcie siebie nawzajem.
już oceniałe(a)ś
4
1
@spaghetto
Co się czepiasz! To jest W WIĘKSZOŚCI elektorat PiSu. I tego nie zmienisz, pisząc zirytowane i irytujące komentarze.
już oceniałe(a)ś
1
0
@spaghetto
Nareszcie sensowny komentarz
już oceniałe(a)ś
0
0
Naturalnie, że nie zdołałam się zarejestrować ani przez internet,ani na infolinię ani SMS-em.Rząd zorganizował emerytom Covid-party w kolejkach pod drzwiami przychodni.Może część umrze, bo w tym roku nie mają co liczyć na szczepionki.
już oceniałe(a)ś
19
0