Żurawina i Kajtuś już mają nowe domy. Nero znalazł wirtualnych opiekunów. Taką moc ma "Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2021"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To nie wszystko – sprzedano już kilkaset egzemplarzy, co przyniosło ponad 20 tys. złotych.

To już druga edycja wydawnictwa łączącego bezdomne psy i poetów. W 2020 roku ze sprzedaży psiego kalendarza literackiego udało się uzyskać dla Przytuliska w Rytlowie 56 000 zł. Cała ta kwota przeznaczona zostanie na jego rozbudowę. A przede wszystkim na utworzenie specjalnej strefy dla psich seniorów. W Rytlowie, pod opieką Magdy Stojek i jej współpracowników, znajduje się około 80 psów, z tego 30 to seniorzy.

„Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2021” to wspólna inicjatywa Teatru Nowego Proxima w Krakowie i Fundacji Miasto Literatury. 

W kalendarzu znajduje się 16 psich portretów autorstwa Marcina Olivy Soto, a także 12 „psich” wierszy, które przekazali: Jacek Podsiadło, Tomasz Różycki, Marta Podgórnik, Justyna Bargielska, Edward Pasewicz, Urszula Zajączkowska, Jerzy Jarniewicz, Małgorzata Lebda, Sebastian Brejnak, Ilona Witkowska, Jakub Kornhauser i Ewa Lipska.

Kiedy przygotowywaliśmy „Psi kalendarz literacki” na 2020 rok, liczyliśmy na to, że uda nam się zebrać dziesięć, może piętnaście tysięcy złotych, dzięki którym zdołamy postawić trzy nowe boksy dla psich staruszków. Dzięki waszemu wsparciu do Rytlowa trafiło ponad 77 tys. zł, z czego 56 tys. zł ze sprzedaży kalendarza i 21 tys. zł z 1% z waszych podatków! – mówił krakowskiej „Wyborczej” Tomasz Kireńczuk, dyrektor artystyczny Teatru Nowego „Proxima” i dobry duch całego przedsięwzięcia.

Przytulisko dla bezdomnych zwierząt Psy Pani Magdy w Rytlowie to miejsce, w którym żadnemu psu nie odmawia się opieki. Założyła je Magda Stojek, kiedyś właścicielka dobrze prosperującej krakowskiej drukarni, która po zamknięciu firmy poświęciła się ratowaniu psów. Do Rytlowa trafiają psiaki z interwencji i znajdy, psiaki błąkające się po polach, lasach i ukrywające się w przydrożnych rowach. W Przytulisku znajdują opiekę i spotykają ludzi, którzy dając im miłość, przygotowują je do adopcji i opartych na zaufaniu nowych relacji z ludźmi. Magda Stojek powtarza, że w schronisku „najważniejsze są adopcje. Nie ma w pracy schroniska nic ważniejszego od udanej adopcji. Nie ma w schronisku nic smutniejszego od śmierci psiego przyjaciela, który nie doczekał się swojego człowieka”.

Tym bardziej cieszy więc, że dwa psy z nowej edycji kalendarza: Żurawina i Kajtuś (to już prawie senior, bo liczy ponad 10 lat) mają domy, a Nero – wirtualnych opiekunów.  

Psi kalendarz Psy Pani Magdy. Pies Nero.
Psi kalendarz Psy Pani Magdy. Pies Nero.  fot. materiały prasowe

Wśród psów, którymi opiekuje się pani Magda, są porzucone i te, które nigdy nie miały opiekunów, psy schorowane i te, które doświadczały przemocy, są tam szczeniaki znajdywane w przydrożnych rowach i psi seniorzy, którzy na starość wyrzucani są z domów. Najstarsi z nich to dziadkowie Szogun, Franek, Chrumek i Aport. Niewiele od nich młodsi są Kostek, Promilek, Reksio, Pimpek, Oko, Antek, Wojtuś, Stodoła, Lisek i Stadionek, choć biorąc pod uwagę przejścia, jakie mają za sobą, trudno dokładnie określić wiek. Do Rytlowa trafili z dziurawych bud, z łańcuchów, do których przypięci byli przez lata, żywiąc się resztkami. Bez opieki weterynaryjnej. Bez miłości. Psi seniorzy rzadko są adoptowani, a ich domem najczęściej staje się schronisko.

– Dlatego teraz przede wszystkim chcemy się zająć się seniorami, tak by miały duże wygodne wybiegi i wspólną przestrzeń. Wstępny projekt schroniska ze specjalną przestrzenią dla seniorów już jest – latem przystępujemy do realizacji – zapowiada Kireńczuk.

Warto podkreślić, że wszystkie osoby zaangażowane w tworzenie kalendarza swoją pracę wykonały z potrzeby serca.

Jak zamówić kalendarz

Aby zamówić „Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2021”, trzeba wpłacić kwotę nie mniejszą niż 33,33 zł na konto Stowarzyszenia Nadzieja na Dom: 56 1600 1462 1019 8821 7000 0002, z dopiskiem „Darowizna dla Rytlowa 2021”, a następnie przesłać potwierdzenie płatności
psikalendarz2021@gmail.com wraz z adresem, na który ma zostać wysłany kalendarz.

Psi kalendarz Psy Pani Magdy.
Psi kalendarz Psy Pani Magdy.  fot. materiały prasowe

Wiersze z kalendarza

WRZESIEŃ

Sebastian Brejnak

VII

Szczeniak szybko staje się dorosłym psem

Mały człowiek dorasta długo i mozolnie

Duży pies je i wie dużo

Człowiek dużo je

Psy umierają wcześnie pozostawiając poczucie niedosytu

Żyją tyle ile im potrzeba

Ludzie żyją ponad miarę nie znając poczucia

dobrego smaku

Zdychają z nudów

z tomu „Filo”, Wydawnictwo Literackie 2020

Czerwiec

Urszula Zajączkowska

Boże Ciała

siedzimy

przed domem

kot pies mucha i ja.

daleko dzwonią trzy kościoły i

procesje przechodzą nabożne,

a my, cztery poczciwe ciała

tylko wygrzewamy się, będąc w stanie

powszechnej, wspólnej grawitacji i jednej,

niebiańskiej współrzędnej, dzięki której

ten skrawek chmury, teraz jest tylko nasz.

wiem, że zaraz się rozejdziemy do własnych spraw,

o wszystkim zupełnie zapominając, ale jakoś ciężko, szczególnie

gdy teraz ten prywatny pęczek promieni

w nas się rozprasza,

całkiem nas rozleniwia,

więc jeszcze siedzimy.

strasznie ciężko.

z tomu „Minimum”, Wydawnictwo Warstwy, 2017

Strona internetowa Przytuliska

Profil Przytuliska na Facebooku

Kontakt w sprawie adopcji, tel. 535 815 820

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeszcze Bursa by się do tego nadał. "Na szept mój wielki łeb się poruszył..." siedzi mi jakoś w sercu już ponad połowę życia.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  wspaniala inicjatywa, wzruszajaca...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0