Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

15 stycznia prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zdecydował o przeniesieniu dziesięciu prokuratorów na inne stanowiska służbowe. Wśród nich jest sześciu prokuratorów należących do niezależnego stowarzyszenia Lex Super Omnia. Od 20 stycznia na półroczną delegację zostali skierowani kilkaset km od domu.

Czwórka prokuratorów z Warszawy 20 stycznia ma stawić się do pracy w Prokuraturze Rejonowej w: Golubniu-Dobrzyniu (prok. Katarzyna Kwiatkowska), w Śremie (prok. Ewa Wrzosek), Lidzbarku Warmińskim (prof. Jarosław Onyszczuk) i Jarosławiu (prok. Katarzyna Szeska). 

O godz. 14.30 głos w sprawie przenoszonych niezależnych prokuratorów zajmie Komitet Obrony Sprawiedliwości.

"Działania te odbieramy jako represje za dotychczasową działalność prokuratorów oraz niezłomną postawę i odwagę w obronie państwa prawnego. Prokurator krajowy i jego zwierzchnik Zbigniew Ziobro w ten sposób wywierają presję na niezależnych prokuratorów oraz chcą osiągnąć efekt mrożący wobec innych przedstawicieli tego zawodu" - czytamy w oświadczeniu KOS.

Transmisja z konferencji będzie dostępna na Wyborcza.pl i Facebooku "Wyborczej".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.