Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) oświadcza, iż w pełni popiera społeczne akcje protestu #OtwieraMY gastronomię polską i hotelarstwo polskie, w szczególności tych przedsiębiorców, którzy zostali wykluczeni albo pominięci w programach pomocowych Tarcza PFR 1.0, Tarcza Branżowa 6.0 i Tarcza PFR 2.0.

Myślimy tutaj o firmach, które uruchomiły działalność gospodarczą po 01.11.2019 r. , albo otworzyły nowe lokale gastronomiczne po tej dacie i tym samym nie otrzymały żadnego wsparcia finansowego w epidemii, ani z Tarczy PFR 1.0 ani z Tarczy PFR 2.0, ani z Tarczy Branżowej 6.0.

Z kolei tysiące podmiotów pominiętych w programach Tarcza PFR 2.0, Tarcza Branżowa 6.0 przez manipulacje z kodami PKD, nie mają obecnie możliwości otrzymania jakiegokolwiek wsparcia finansowego z Tarczy Branżowej 6.0 czy Tarczy PFR 2.0. Te grupy przedsiębiorców nie mają żadnych szans przetrwania, pomimo zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina, że żaden przedsiębiorca zamknięty podczas drugiej fali COVID-19 w epidemii nie zostanie bez pomocy.

Otóż te dwie grupy mają pełne prawo nieposłuszeństwa publicznego, mają prawo i społeczny obowiązek bronić miejsc pracy swoich pracowników i ich rodzin, przeciwstawiać się chaotycznym decyzjom Rządu RP.

Obecne protesty są oznaką braku zaufania do Rządu RP z powodu niekonstytucyjnego  ograniczania swobody działalności gospodarczej pięciu branż zamkniętych, tj. gastronomii, turystyki, hotelarstwa, eventów oraz fitness.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej troszczy się o branżę i jej rozwój, dlatego poprzez pozew zbiorowy gastronomii polskiej będzie dochodziła odszkodowań finansowych dla pokrzywdzonych i pozostawionych bez środków do życia pracowników i przedsiębiorców gastronomów.

Jako rzecznik Interesu gastronomów IGGP deklarujemy wsparcie, także prawne i pomoc przedsiębiorcom dochodzącym swoich konstytucyjnych praw. Naturalnym następstwem ignorowania naszych petycji składanych do Rządu RP, które można odnaleźć na stronie IGGP będzie akcja społeczna integracji pracowników i przedsiębiorców w Polsce, nie tylko gastronomii.

Polska przedsiębiorczość musi mieć swój merytoryczny i apolityczny głos w budowie przyjaznego podatkowo państwa polskiego, które będzie stymulowało rozwój gospodarki, a nie komplikowało nowymi regulacjami, podatkami, przymusowymi mandatami swobodę działalności gospodarczej.

Jacek Czaudema, prezes zarządu

Jarosław Walczyk, wiceprezes

Sławomir Grzyb, sekretarz generalny

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.