Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Działając w imieniu stowarzyszenia “Energia Miast” zwracamy się z gorącą prośbą i apelem o podjęcie pilnych działań w kierunku nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, określającego m.in. kolejność szczepień ochronnych przeciwko COVID-19.

Zgodnie z treścią przedmiotowego rozporządzenia (znowelizowanego kilka dni temu rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 stycznia poz. 91), w ramach etapu “I” ze szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 mogą skorzystać w szczególności nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz osoby, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Natomiast osoby z innych grup zawodowych, pracujące również w jednostkach edukacji i oświaty, zostały w tym katalogu pominięte.

Na pewno zgodzi się Pan Minister, że społeczność szkoły, czy każdej innej placówki edukacyjnej, tworzą nie tylko nauczyciele wraz uczniami, ale także osoby wykonujące zawody woźnych, kucharek i kucharzy, konserwatorów przestrzeni szkolnych oraz cały pozostały personel pomocniczy i obsługi. Uczniowie również mają z tymi osobami codzienny, bezpośredni kontakt.

Nie widzimy żadnych powodów, aby wyżej wymienione grupy zawodowe pracujące na terenach szkół w całej Polsce miały zostać wyłączone z “I” etapu szczepień. Zależy nam na szkole demokratycznej i inkluzywnej, w której żaden zawód nie jest wykluczony lub gorzej traktowany, a wszyscy pracownicy korzystają z jednakowych uprawnień. Analogicznie jak w przypadku etapu “0” szczepień przeciwko COVID-19, gdzie ogół personelu placówek ochrony zdrowia (w tym również niemedycznego i administracyjnego) potraktowany został w procesie szczepień jednakowo. Jest to ważne również z punktu widzenia edukacji, w której warto młodym ludziom dać przykład, że praca całego personelu ich placówek jest tak samo ważna i tak samo potrzebna.

Nam wszystkim zależy dziś na szybkim i pełnym powrocie dzieci do szkół, a studentów na uczelnie. To będzie bezpieczne jedynie dzięki szybkiej ścieżce szczepień dla wszystkich pracowników oświaty, bez wyłączania żadnej grupy zawodowej.

Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o pilną nowelizację przedmiotowego rozporządzenia i włączenie do pierwszego etapu szczepień wszystkich pracowników sektora edukacji.

Łukasz Gibała przewodniczący Stowarzyszenia Energia Miast

Katarzyna Sztop-Rutkowska wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Energia Miast

Jan Śpiewak Stowarzyszenie Energia Miast

Tomasz Olszówka członek zarządu Stowarzyszenia Energia Miast

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.