Rząd uznał, że na równi z życiem i zdrowiem najstarszej i najbardziej schorowanej grupy Polaków tak samo ważne jest zapewnienie sprawnego, nieprzerwanego i niczym niezakłóconego działania aparatu państwa - a zwłaszcza jego karno-śledczej części.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Władza się wyszczepi - można powiedzieć, parafrazując Jerzego Urbana. Przeczytałem, że w najnowszym rozporządzeniu epidemicznym "uporządkowano" kolejność szczepień w pierwszym etapie. W grupie "funkcjonariusze albo żołnierze" znaleźli się m.in., co dość interesujące, pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celno - Skarbowej oraz prokuratorzy i asesorzy prokuratury.

Rozumiem, że zasadniczo poza dyskusją jest konieczność wyszczepienia równolegle z seniorami określonych grup zawodowych o znaczeniu strategicznym z punktu widzenia obronności państwa czy bezpieczeństwa obywateli. Nie powinno więc budzić niczyich kontrowersji, że w tej grupie mamy żołnierzy czy nauczycieli.

Nie widzę jednak żadnego uzasadnienia, aby z seniorami o szczepionkę konkurowali pracownicy służb skarbowych, funkcjonariusze CBA i prokuratorzy. Czy te grupy zawodowe rzeczywiście zabezpieczają aż tak żywotne interesy państwa?

Wszyscy jesteśmy zgodni, że obecne dostawy szczepionek do Polski są zbyt skromne. Wynikający z nich limit maksymalnie 30 szczepień tygodniowo (czyli jednej ampułki dziennie!) na jeden punkt szczepień jest absurdalnie niski. Pierwszy dzień rejestracji seniorów na szczepienia pokazał, że część zainteresowanych nie będzie mogła się zaszczepić w I kwartale. A to przecież dopiero początek - co będzie, gdy w przyszłym tygodniu do grupy chętnych dołączą seniorzy poniżej 80. roku życia? Równocześnie producent szczepionek podaje, że w najbliższym czasie jeszcze bardziej ograniczy dostawy swojego produktu do Europy. Czy w związku z tym wszystkim nie powinniśmy raczej skupić się na zapewnieniu szczepionki naprawdę najbardziej jej potrzebującym?

Niestety - rząd na przekór wszystkiemu uznał, że na równi z życiem i zdrowiem najstarszej i najbardziej schorowanej grupy Polaków tak samo ważne jest zapewnienie sprawnego, nieprzerwanego i niczym niezakłóconego działania aparatu państwa - a zwłaszcza jego karno-śledczej części.

Postępowania karne mają być prowadzone bez najmniejszych zakłóceń, czujne oko służb skarbowych ma zapewnić stały i nieprzerwany wpływ naszych podatków do budżetu, a agenci CBA mają z niesłabnącym zapałem tropić wszelkie przejawy korupcji.

Przedstawiciele wymienionych grup zawodowych oczywiście zrobią sobie przerwę w pracy - po to, aby przyjąć szczepionkę. W godzinach pracy, w ramach obowiązków służbowych. Z racji młodszego wieku i statystycznie lepszego stanu zdrowia mają notabene dużo większe szanse, aby wepchnąć się przed seniorów do kolejki...

Smutne.

Krzysztof Wiśniewski

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    To zrozumiałe,prokuratorzy to dobro narodowe.Samowola niczym nieposkromiona i łajdactwo dobrej zmiany jest bezgraniczne.
    @ghost
    Prokuratorzy to zbrojne ramię władzy. Ci co stawiają pytanie zawarte w tytule niech się zastanowią. Prokurator się nimi zainteresuje.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Sczepienia zaczną oczywiście od najważniejszego prokuratora. Czego tu nie rozumieć!
    już oceniałe(a)ś
    38
    0
    A jak inaczej mógłby się zaszczepić Ziobro czy Święczkowski? Co tam nauczyciele!
    już oceniałe(a)ś
    34
    0
    Droga redakcjo GW i Wy wierni czytelnicy

    Na prośbę starszej damy, która ukończyla 95 lat przyjąłem zlecenie rejestracji. Jak wiecie, starsi ludzie zazwyczaj cierpią na lekki lub zaawansowany niedosłuch. 95 letniej Pani Helenie zdawało się słyszeć terkotanie po wybraniu nr infolinii 989, Nic nie zrozumiała.
    Postanowiłem jej pomóc i sam wybrałem nr 989. Po zaledwie godzinie przyjęła mnie młoda i dość rezolutna osoba. Odczytałem jej fragment z treści umieszczonej na głównej stronie gov.pl.....

    "Dla osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, uruchomione zostały mobilne zespoły szczepiące. Jeśli potrzebujesz pomocy, zarejestruj się na szczepienie bezpośrednio w punkcie szczepień. Informacje, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi, dostępna jest na infolinii pod numerem telefonu 989."

    Tymi dwoma zdaniami wywołalem panikę. Telefonistka oświadczyła , że może przyjąć rejestrację starszej Pani ale tylko na Stadion Narodowy. Po chwili przyznała mi rację , że informacja na stronie rządowej w istocie dezinformuje dzwoniących. Przekazała mi nowy nr telefonu 22 165 57 38 . Z rozmowy wynikało , że tylko tam mogę dokonać rezerwacji terminu aby zamówić dla niechodzącej tzw ekipę mobilną.

    Dalej było już w zgodzie ze scenariuszem komedii Barei. Pod kolejnym numerem dowiedziałem się , że Starsza Pani może się zaszczepić jedynie na Stadionie Narodowym 30 marca. Kiedy wspomniałem o stronie internetowej gov.pl oraz i o tym że są na niej wymienione inne punkty szczepień, bliżej miejsca zamieszkania. Usłyszałem w odpowiedzi, że to nie możliwe bo u Niej w komputerze jedynie istnie kilka miejsc aktywnych na Warszawę jak: ul Chełmska, Poniatowskiego, Stadion Narodowy i jeszcze jeden adres który mi umknął w rozmowie. Poprosiłem o kontakt z przełożonym.
    Skracając opowieść, okazało się to niemożliwe ale otrzymałem obietnice natychmiastowej interwencji w sprawie. Miałem poczekać na linii kilka minut aby ustalić rozwiązanie co do ekipy mobilnej, która mogłaby zaszczepić starszą Panią w domu. Po 5 minutach usłyszalem odpowiedź.
    Lista punktów w których będzie można złożyć rejestracje na szczepienia mobilne ukaże się jutro t.j 18 stycznia na stronie gov.pl.

    Tak wyglądała kilkugodzinna batalia o rejestrację dla prawie 100 letniej seniorki. Byłem na tarczy.
    już oceniałe(a)ś
    30
    0
    Nie wiem skąd teza że nikogo nie powinno dziwić umieszczenie policji i wojska w grupie priorytetowej. W dużo lepiej zorganizowanych krajach jak Francja czy Niemcy nie są oni uprzywilejowani i naprawdę trudno znaleźć powody aby byli. Co wiecej bodajże jedynym krajem poza Polską która daje preferencje tym grupom jest Cypr. Nie powinniśmy też zapominać że w przeciwieństwie do w.w. krajów mamy w Polsce patologiczny system emerytalny dla służb mundurowych i średnią wieku przechodzenia na emeryturę grubo poniżej 50 lat. Czyli dajemy priorytet młodym wysportowanym policjantom i żołnierzom. To jest chore.
    już oceniałe(a)ś
    24
    1
    nie ma kasy, to sie rozdaje talony
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    no i te kordony przed kwaterą wielkiego wicepremiera też trzeba dołączyć do grypy Zero
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Niech się seniorzy cieszą że cokolwiek dostali.
    Program eutanazja plus działa pełna parą, a te szczepionki tylko w nim przeszkadzają.
    już oceniałe(a)ś
    12
    1