Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Gazeta Wyborcza" jest z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od lat. 12 grudnia 1992 r. pisaliśmy:

"Już dziewięcioro dzieci z wrodzoną wadą serca uniknęło śmierci dzięki sercu ludzi zdrowych. "Gazeta Wyborcza" przyłącza się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka z telewizyjnego programu "Róbta co chceta". Zrób to z nami 3 stycznia wielki finał. W czasie trwających przez cały dzień koncertów będą zbierane pieniądze na fundusz pomocy dzieciom z wadami serca. Relacje z koncertów przekaże II program TVP. "Gazeta" zorganizuje tego dnia punkty zbierania pieniędzy w największych miastach, gdzie są nasze oddziały. Wcześniej, w wigilijnym wydaniu "Gazety", jeszcze raz wydrukujemy przekaz pocztowy. Co roku rodzi się w Polsce ponad 6000 dzieci z wadami serca. Pieniędzy starcza na operacje dla 800. Jedna operacja kosztuje ok. 40 mln zł".

W ciągu niespełna 30 lat działalności fundacji tylko w wersji cyfrowej "Wyborczej" pojawiło się ponad 34 tys. wzmianek o WOŚP. Podobnie jest w tym roku – wspieramy Orkiestrę medialnie i przyłączamy się do aukcji charytatywnych na rzecz 29. Finału, którego celem jest wsparcie laryngologii dziecięcej. Uruchomiliśmy również eSkarbonkę, z której całość wpłat przekażemy WOŚP.

Licytacje "Wyborczej" dla WOŚP

Finał zaplanowany jest na 31 stycznia, jego mocną stroną będą licytacje pod szyldem Allegro (aukcje.wosp.org.pl). Zachęcamy naszych czytelników do licytowania naszych propozycji. W tym roku są to:

1. Jedynki tygodników lokalnych 

Oferujemy coś wyjątkowego. Możesz stać się bohaterką/bohaterem pierwszej strony tygodnika lokalnego, piątkowego dodatku do "Wyborczej". Możesz zaprezentować siebie, swoją firmę, swoją pasję. Może to być zdjęcie, rozmowa, krótki reportaż. Wraz ze wsparciem naszej redakcji stworzysz coś nietuzinkowego, co będzie wspaniałą pamiątką. 

Linki do aukcji poszczególnych tygodników znajdziesz tutaj.

Do licytacji zapraszają Paula Skalnicka-Kirpsza i Mikołaj Chrzan:

 

2. Spacer po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem 

Zapraszamy do licytowania spaceru po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem, autorem książek, dziennikarzem "Wyborczej" i obrońcą puszczy. W pakiecie oferujemy jeden nocleg w Białowieży dla czterech osób w dogodnym dla obu stron terminie (przy uwzględnieniu obostrzeń sanitarnych związanych z sytuacją pandemiczną w Polsce). Dla zwycięzcy licytacji mamy też zestaw książek autorstwa Adama (oczywiście z autografem!). Do licytacji zaprasza Adam Wajrak:

 

3. Prenumerata Wyborcza.pl na 100 lat 

Zapraszamy do licytowania prenumeraty Wyborcza. pl na 100 lat (i jeden dzień dłużej) na wszystkich nośnikach – dzisiaj m.in. na komputerach i telefonach komórkowych, a w przyszłości również na urządzeniach, które jeszcze nie zostały wymyślone! Zapewnij sobie dostęp do tekstów „Wyborczej" na najbliższe 100 lat. 

4. Fotografie 2020r. reporterów krakowskiej Wyborczej

Komplet 3 najlepszych fotografii z roku 2020. Dwie z nich wybrała redakcja "Gazety Wyborczej", trzecią Czytelnicy w głosowaniu, które odbyło się w dniach 9-13 stycznia 2021 r. w serwisie krakow.wyborcza.pl

Oprawione, z dedykacją i podpisem autorów.

Pakiet zawiera zdjęcia:

Prezydent Andrzej Duda na podtopionych terenach w KrzesławicachPrezydent Andrzej Duda na podtopionych terenach w Krzesławicach Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

21.06.2020 Krzesławice. Prezydent Andrzej Duda na terenach podtopionych po nocnych opadach . Autor: Jakub Porzycki

DLOKRDLOKR Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

28.11.2020 Kraków. Protest Strajku Kobiet w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego przeszedł z Rynku Podgórskiego pod Collegium Novum . Autorka: Adrianna Bochenek

Rzeźba Igora Mitoraja na Rynku Głównym w Krakowie ubrana w maskę .Rzeźba Igora Mitoraja na Rynku Głównym w Krakowie ubrana w maskę . Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta

23.03.2020 Kraków. Rynek Główny . Rzeźba Eros Bendato Igora Mitoraja z maseczką chirurgiczną. Autor: Jakub Włodek

 5. Spacer z premierem Leszkiem Balcerowiczem 

Spacer po Wrocławiu z pomnikiem polskiej transformacji. Ze słynnym ekonomistą. Z ministrem finansów. To możliwe, bo spacerowiczem będzie prof. Leszek Balcerowicz, a przewodniczką Beata Maciejewska, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i autorka wrocławskich “Spacerowników”.

Spacer z Leszkiem Balcerowiczem musi mieć swój plan, ale plan jest na razie utajniony, choć oczywiście musimy pokazać największe skarby Wrocławia. Byłemu prezesowi NBP mniejszych skarbów nie opłaca się pokazywać. Nie tylko zaskakujące i zachwycające, ale także zwykle niedostępne dla turystów. Spacer potrwa ok. 4 godzin, po nim planujemy wspólny obiad.

Zorganizujemy go wiosną, w terminie dogodnym dla wszystkich (z uwzględnieniem obostrzeń związanych z sytuacją pandemiczną w Polsce). Na spacer zapraszamy dwie osoby, można oczywiście wylicytować taki spacer w pojedynkę. 

6. Książka Bartłomieja Kurasia + weekend w Tatrach

Niebywała gratka dla miłośników gór! Zwycięzca niniejszej licytacji otrzyma książkę "Niech to szlak. Kronika śmierci w górach" (z dedykacją) w pakiecie z weekendowym pobytem/noclegiem w chacie z bali z widokiem na góry oraz wycieczką z autorem w Tatry Zachodnie. Na spacer można zabrać maksymalnie 10 osób łącznie ze zwycięzcą licytacji, w terminie dogodnym dla wszystkich stron (z uwzględnieniem obostrzeń związanych z sytuacją pandemiczną w Polsce). 

7. Morsowanie i ice swimming w Krakowie 

Wylicytuj: wprowadzenie do morsowania, zasady bezpiecznego pływania ice swimming z Krakowskim Klubem Morsów Kaloryfer z udziałem wybitnej sopranistki Opery Krakowskiej Pani Magdaleny Barylak oraz Aldony Skowrońskiej, ósmej osoby w Polsce, która pokonała „Lodową Milę”, czyli 1609 m w wodzie o temperaturze poniżej 5 st. C. 

Uczestnik po odbyciu sesji otrzymuje pamiątkowy dyplom od klubu Kaloryfer opatrzony dedykacją i podpisem Pań Magdaleny Barylak i Aldony Skowrońskiej oraz pamiątkową sesję fotograficzną zrealizowaną przez fotoreportera "Gazety Wyborczej" (na życzenie). Termin realizacji do ustalenia (z uwzględnieniem ograniczeń COVID oraz sezonowych).

Miejsce: Zalew Bagry na terenie Klubu Żeglarskiego Horn Kraków. 

Uwaga: morsowanie i pływanie "ice swimming" zaliczane są do grupy sportów ekstremalnych, uczestnik zobowiązany do podpisania oświadczenia o dobrym stanie zdrowia. 

8. Wyjątkowy bilet Kolei Śląskich 

Bilet Kolei Śląskich, którego nie ma. 

Na początku grudnia napisaliśmy w „Wyborczej”, że bilet od Kolei Śląskich do Krakowa ma kosztować 17 zł. Przyznajemy, że nie byliśmy pierwsi z tą informacją, a taka cena widniała jak byk na internetowej stronie Kolei Śląskich. 

Za taką cenę nasz dziennikarz kupił bilet na tę trasę, mamy również fakturę. Było warto, ponieważ publiczny przewoźnik zarzucił nam nierzetelność. Z internetowych publikacji wiemy jednak, że to KŚ wprowadziły taką cenę do systemu sprzedaży, a prezes kolei przyznał, że sprzedano tylko dwa bilety po 17 zł. Tym samym potwierdził, że napisaliśmy prawdę. Cena wynosiła 17 zł. 

Później cenę obniżono do 13 zł i teraz bilet KŚ z Katowic do Krakowa kosztuje tyle samo, ile na Polregio i mniej niż na Intercity. Najważniejsze jest jednak to, że tylko nasz dziennikarz i nieznana nam osoba ma wyjątkowy i niepowtarzalny bilet za 17 zł. Pomyśleliśmy, że taki bilet nie może się zmarnować. Wystawiamy go na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest wydrukowany w kolorze, ale na życzenie przekażemy nabywcy również oryginalny plik PDF. I na koniec już dziś sprawdzona rada dla przyszłego szczęśliwego nabywcy: „Trzymać w okładce, nie giąć, nie niszczyć! Dwa lata będzie służyć.” 

Więcej informacji na temat działań "Wyborczej" w związku z 29. Finałem WOŚP i linki do wszystkich naszych aukcji znajdziecie pod tym adresem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.