Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

29. Finał WOŚP zaplanowany jest na 31 stycznia. To nowa data, o której fundacja zdecydowała w połowie grudnia w związku z restrykcjami wprowadzonymi przez rząd w celu zwalczania pandemii.

Tym razem Orkiestra będzie zbierać pieniądze na laryngologię dziecięcą, ale nie wyklucza również dalszej pomocy szpitalom walczącym z pandemią. „Wyborcza”, jak w poprzednich latach, gra razem z fundacją.

Pierwotnie finał planowany był na 10 stycznia, czyli na najbliższą niedzielę. Tego dnia Orkiestra wyemituje specjalny odcinek programu „Domowej Orkiestry”. To codzienny program online prowadzony przez szefa WOŚP Jerzego Owsiaka. 

W niedzielnym odcinku Owsiak podsumuje przygotowania do finału. O tym, jak zbiórkę wspiera „Wyborcza”, opowie podczas programu zastępca redaktora naczelnego gazety Mikołaj Chrzan. 

Jak w latach poprzednich organizujemy zbiórkę do puszki w serwisie Siepomaga.pl (szczegóły wkrótce), weźmiemy udział w aukcjach charytatywnych i na bieżąco będziemy podawać informacje na temat przygotowań do finału oraz samej zbiórki 10 stycznia we wszystkich kanałach „Wyborczej”. 

Na naszej aukcji do wylicytowania będzie m.in. spacer z Adamem Wajrakiem po Puszczy Białowieskiej wraz z noclegiem w Białowieży i pakietem książek; prenumerata Wyborcza.pl na 100 lat oraz pierwsza strona naszych tygodników lokalnych, na której z pomocą redakcji wygrana osoba będzie mogła zaprezentować siebie, swoją firmę, swoją pasję.

- "Gazeta Wyborcza" jest z Orkiestrą od początku. Tylko w tekstach cyfrowych do tej pory pojawiło się ponad 34 tys. wzmianek o WOŚP. I w tym roku dojdą kolejne - mówi Mikołaj Chrzan.

Licytacje dla WOŚP. Na koncie prawie 3 mln zł

Do wylicytowania na aukcjach WOŚP będą również przedmioty i aktywności wystawione przez aktorów, sportowców i artystów. Potrwają do końca lutego. 

W niedzielę 10 stycznia rozpoczęła się licytacja stu złotych serduszek i stu złotych kart. - Nazywamy to licytacją Najhojniejszych Darczyńców - informuje Jurek Owsiak. Potrwa do finału, czyli 31 stycznia, kiedy rozstrzygnie się, do kogo trafią przedmioty. 

Do tej pory rekordową kwotą, jako zapłacono w poprzednich latach w tej licytacji było 1,2 mln zł. 

Radosław Kotarski, twórca kanału Polimaty na YouTube, przekazał do licytacji czerwone ferrari. Aktualna kwota tej licytacji (na 10 stycznia) to ponad 275 tys. zł. 

Aktor Artur Barciś, który niedawno przeszedł COVID-19, zachęca do kupna obrazu swojego autorstwa poświęconego ofiarom pandemii. Jest też praca Jurka Owsiaka "Jesteśmy Mocni". 

Do wylicytowania są również kurtka Kamila Stocha i jego kask, z autografami skoczka oraz przedmioty przekazane przez Polską Stację Polarną w Horsund, m.in. ceramiczny biały niedźwiedź. 

Swoją pracę przekazał również Jerzy Owsiak, który narysował symbol Strajku Kobiet z hasłem „To jest wojna”.

Wszystkie licytacje znajdują się pod adresem Aukcje.wosp.org.pl

Najnowsze informacje na temat WOŚP i naszego wsparcia znajdziecie na Wyborcza.pl i wydaniach papierowych „Gazety Wyborczej”. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.