Występujemy w obronie dobrego imienia artystów oraz tych wszystkich, którzy są godnymi ambasadorami powszechnej akcji szczepień. Popieramy razem z nimi tę akcję, konieczną dla zdrowia i bezpieczeństwa polskiego społeczeństwa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie możemy pogodzić się z falą złych, niesprawiedliwych, okrutnych słów, które wylały się na Krystynę Jandę i Andrzeja Seweryna. Gdy po śmierci Jacka szukałyśmy pomocy w ważnych akcjach społecznych czy obywatelskich, szczególnie w sprawach mniejszości narodowych czy poręczeń za osoby aresztowane, Andrzej i Krystyna nigdy tej pomocy nie odmówili, tak jak przez całe życie stawali we wszystkich ważnych dla Polski, szczególnie dla polskiej kultury, sprawach. Uważamy, że nie możemy ich teraz zostawić samych i dlatego podpisujemy ten list.

Iza Chruślińska, Danuta Kuroń

W całym świecie osoby znane publicznie szczepią się demonstracyjnie, aby zachęcać innych

Naczelna Rada Lekarska 28 grudnia wystąpiła do Kancelarii Premiera i Ministerstwa Zdrowia, by niewykorzystane dawki szczepionki, które po rozmrożeniu mogłyby się zmarnować, przekazać osobom spoza grupy „zero”. Warszawski Uniwersytet Medyczny podał tę informację na swojej stronie w dniu 30 grudnia, niestety nie dotarła ona do mediów we właściwej formie i na czas.

Ponad 50 proc. polskiego społeczeństwa nie ma pewności, czy szczepienie jest bezpieczne i boi się go, co grozi brakiem uzyskania odporności zbiorowej. Wybitni polscy aktorzy, wśród nich Krystyna Janda i Andrzej Seweryn, wystąpili jako ambasadorowie powszechnej akcji szczepień, na prośbę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W całym świecie osoby znane publicznie szczepią się demonstracyjnie, aby zachęcać wszystkich innych. Wiadomość o swoim szczepieniu podała sama Krystyna Janda pisząc na Facebooku: „Tak, jestem jedną z osób zaszczepionych w ramach propagowania szczepień. Jestem królikiem i jestem z tego powodu szczęśliwa, i czuję się świetnie. Dziękuję za tę możliwość, bo jestem w grupie ryzyka”.

Stało się to pretekstem do dezinformacji oraz obelżywych ataków, sugerujących rzekome „szczepienia poza kolejką”. Już 1 stycznia szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wyraził podejrzenie, że w szpitalu WUM doszło do „poważnego nadużycia”. Dzieje się to w sytuacji, gdy zapowiedziana akcja masowych szczepień opóźnia się, a społeczeństwo ma poważne powody do niepokoju co do skuteczności działań rządu dotyczących pandemii.

Występujemy w obronie dobrego imienia artystów oraz tych wszystkich, którzy są godnymi ambasadorami powszechnej akcji szczepień. Popieramy razem z nimi tę akcję, konieczną dla zdrowia i bezpieczeństwa polskiego społeczeństwa.

Edwin Bendyk,

Wojciech Burszta,

Iza Chruślińska,

Przemysław Czapliński,

Tomasz Dostatni OP,

Teresa Filarska,

Andrzej Friszke,

Beata Fudalej,

Grzegorz Gauden,

Lucyna Gebert,

Irena Grudzińska-Gross,

Joanna i Jerzy Illgowie,

Krzysztof Janik,

Maja Komorowska,

Krystyna i Ryszard Kryniccy,

Halina i Waldemar Kuczyńscy,

Danuta Kuroń,

Jan Lityński,

Magdalena Łazarkiewicz,

Andrzej Machowski,

Andrzej Mencwel,

Marta Petrusewicz,

Masza Potocka,

Danuta Przywara,

Jerzy Rejt,

Paweł Smoleński,

Grażyna Staniszewska,

Joanna Tokarska-Bakir,

Grzegorz Turnau,

Piotr Tyma,

ks. Alfred Wierzbicki,

Anna Wolff-Powęska,

Kazimierz Wóycicki,

Krystyna Zachwatowicz-Wajda,

Maja i Adam Zagajewscy,

Katarzyna Zimmerer.

 Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Super. Dziękuję za ten głos rozsądku. Oby wypłynął na wierzch w tym kuble pomyj, zawiści i nienawiści.
  @Alina7777
  Sądzę, że należy spokojnie poczekać, na obiektywne przedstawienie sprawy. Czy "celebryci" szukali dojścia, żeby wepchnąć się w kolejkę? Czy otrzymali zaproszenia i zgłosili sie zgodnie z nimi do punktów szczepień? // pomijam fakt oczywisty, że zdarzenie wywołało efekt pozytywny. Nic tak nie motywuje zazdrośników i zawistników, jak informacja, że sąsiedzi - już kupili - otrzymali - posiadają.
  już oceniałe(a)ś
  19
  8
  @brokrak
  Ale mnie nie trzeba motywować. Mam osiemdziesięcioletniego ojca, który podobnie jak ja nie może doczekać się szczepień. Jeśli ambasadorów szczepień zacznie przybywać, to ojciec może nie dożyć swojej kolejki.
  już oceniałe(a)ś
  17
  11
  @obladioblada
  Po pierwsze - motywować trzeba tych, którzy są przeciwni - a są w większości. Po drugie - nic nie wiemy o okolicznościach tych szczepień. Po trzecie - jestem rocznik 1947 - z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji z powodu ................ i też czekam. -Ale nigdy nie powodowała mną zazdrość.
  już oceniałe(a)ś
  17
  4
  @obladioblada
  a nie widzisz ilości zmarnowanych dawek szczepionki z powodu złej organizacji, którą zawdzięczamy kolejnym tzw. "ministrom zdrowia" i innym '"organom" odpowiedzialnym za nasze zdrowie?
  już oceniałe(a)ś
  21
  5
  @brokrak
  Tu nie chodzi o zazdrość. Tu chodzi o zwykłą ludzką przyzwoitość. W pierwszej kolejności miały być szczepione osoby z grupy 0. Nie znani z dojściami.
  już oceniałe(a)ś
  17
  17
  @obladioblada
  Twój ojciec jest gorszy niż Miller czy Janda.
  już oceniałe(a)ś
  15
  11
  @babciae
  Widzę. Ale to inna sprawa. Czy Janda ze znajomymi uratowała szczepionki przed zmarnowaniem? Nie było nikogo w pobliżu z grupy 0?
  już oceniałe(a)ś
  15
  8
  @adres_na_swinstwa
  Na to wygląda. Mimo, że jest od nich starszy i bardziej schorowany.
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @obladioblada
  To czyją winą jest to??? Rząd zajmuje się pięcioma celebrytami, zamiast Twoim ojcem i jego rowieśnikami, nie rozumiesz tego???
  już oceniałe(a)ś
  18
  7
  @TomaszR
  Jest określona kolejność szczepień. Najpierw grupa 0, do której Janda z towarzystwem się nie zalicza. Oczywiście rząd powinien pilnować aby nieuczciwe osoby nie pchały się poza kolejnością.
  już oceniałe(a)ś
  13
  11
  @TomaszR
  Gdyby rząd zajmował się celebrytami załatwiającymi sobie szczepienia po znajomości, to może mój ojciec dostałby szczepionkę wcześniej. Nie wiedziałem, że TYCH celebrytów trzeba pilnować. Wierzyłem w ich przyzwoitość.
  już oceniałe(a)ś
  11
  16
  @TomaszR
  Nic nie zrozumiałeś z komentarza obladiobladej.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @Alina7777
  To nie jest głos rozsądku, tylko mentalność plemienna - to są nasi i dlatego to jest ok. I obrona tego jest krótkowzroczną głupotą - pokazuje, że nasze elity nie różnią się standardami moralnymi od ***. już pomijam, że poza kolejnością zaszczepiono "artystów" typu Miller i Miszczak, ich partnerki, oraz paru innych krewnych i znajomych królika.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @obladioblada
  Rząd powinien być zorganizowany ! Kraj powinien być zdygitalizowany - pocguj mamy ministerstwo cyfryzacji ? Nie byli gotowi na pierwszą falę, na drugą. Ogłosili - q*r*a mać koniec pandemii a teraz bałagan przy szczepieniach. Interesiki (przewały na setki milionów złotych) jak na prywatnym folwarku! A tfuj.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  sorry, zawsze podpisuję, ale teraz nie.
  NIe była to należycie przygotowana akcja. NIe znamy twarzy wszystkich "obdarowanych". Co pani Maria Seweryn robi w tym gronie? Rodzina pani Jandy dziwnym trafem niemal w komplecie? I do tego kłamie. Własciciel kawiarni z dwudziestoletnim synem? Gdzie on to propaguje? w swoich kawiarniach? Przecież są zamknięte.
  Każdy z nas zna lekarzy, pielęgniarzy pielęgniarki - im się należy najpierw .
  @mikikiki-3
  Nie masz czym się zajmować? To jest twój jedyny problem??
  już oceniałe(a)ś
  18
  45
  @TomaszR
  Wbrew pozorom to jest ważny problem. I mam prawo reagować.
  A Twój ton wydaje mi się gruboskórny.
  już oceniałe(a)ś
  44
  14
  @mikikiki-3
  Wyczytałeś gruboskórny ton z wpisu, bo trafił w sedno pogrzebanego psa? List przeczytałeś, czy tak trollujesz?
  już oceniałe(a)ś
  13
  21
  @mikikiki-3
  Bezwstyd panie mikiki! Pański. Nieokrzesanie. Jako, że KK od dziesięcioleci jątrzy i ciemnotę uprawia, tym samym nie mam co odwoływać się do "cnót samarytańskich" - bo albo nie znane, albo wyśmiane. Przyzwoitym by było PRZECZYTANIE UWAŻNE całego artykułu.
  już oceniałe(a)ś
  8
  7
  Popieram z całego serca..
  Tak ! Te szczepionki im się po prostu należą !!!
  już oceniałe(a)ś
  14
  13
  @molendiep
  Dzisiaj rano (21-01-04) w TOK FM wystąpił Szymon Hołownia "oburzony" na aktorów. Zapamiętajmy to.
  już oceniałe(a)ś
  15
  4
  @molendiep
  Ja również popieram.
  Nie rozumiem, jak można oskarżać ludzi, którzy swoim dotychczasowym życiem udowodnili, że są godni zaufania i uczciwi a także zaangażowani społecznie - o złe intencje.
  Jest mi wstyd. Po prostu wstyd za te wszystkie nienawistne komentarze na forum Gazety Wyborczej.
  Gdzie jak gdzie, ale tutaj oczekiwałam od forumowiczów więcej empatii i zaufania.
  Zawiodłam się.
  Po tej akcji hejterskiej dużej części "naszych koleżanek i kolegów" z forum GW - uważam że polacy zasłużyli sobie na PiS.
  Jaki naród taki rząd.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @Repatryjant
  Bicie piany. Szkoda, że nie było takiego oburzenia na puszczone 70 mln Sasina, Maski Szumowskiego i respiratory, dwie wieże Kaczyńskiego. Tam są grube przekręty.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Zaskakujące, że tak wielu naiwniaków nabrało się na "aferę" dotycząca bodajże 18 szczepionek, KTÓRĄ PIS ROZDMUCHAŁ ŻEBY PRZYKRYĆ - NIESTETY SKUTECZNIE! - KRYMINALNE PRZEJĘCIE PRYWATNEGO BANKU ORAZ BEZKARNA (!!!!) KRADZIEŻ KILKUDZIESIĘCIU MILIONÓW Z PRZEKRĘTU Z RESPIRATORAMI!
  No i o banku ani skradzionych milionach teraz ani słowa, a wszyscy oburzają się na temat kilkunastu szczepionek...
  @evergreen111
  To nie PiS sprawę rozdmuchał, tylko zwykli ludzie, których artyści szalenie rozczarowali swoją postawą.
  już oceniałe(a)ś
  15
  15
  @evergreen111
  Cała ta wydumana "afera" pokazała jak wielu z nas nienawidzi elit : " Sława, pieniądze, wiedza, inteligencja, uroda nawet - to wszystko NAM się należy." Socjopatom udała się ta obrzydliwa manipulacja.
  już oceniałe(a)ś
  23
  8
  @evergreen111
  Tylko czemu tak łatwo znalazł pretekst?
  To prawda, im uchodzą na sucho największe przekręty. Ale my powinniśmy zachowąć twarz, inaczej nie będziemy wiarygodni.
  już oceniałe(a)ś
  9
  8
  @tomttr
  A uprzednie domaganie się 40 baniek za kriszę jest zgodne z prawem, zarówno polskim, jak i europejskim?
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @tomttr
  Ta, oni wszystko robią z prawem, prawem kaduka.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @obladioblada
  Artyści zostali wkręceni. Nie oni układają listy szczepień!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Bardzo dziękuję za ten list!
  @A&A
  To Pani, Krystyno?
  już oceniałe(a)ś
  13
  7
  Ilekroć czytam takie klasistowskie bzdury, tylekroć utwierdzam się w przekonaniu, że PiSiorstwo to nie tylko zwolennicy PiSu. To stan umysłu wg schematu "mój ból jest większy niż twój". Bujajcie się sygnatariusze, jesteście Kaczyńskimi.
  już oceniałe(a)ś
  73
  26
  ''W całym świecie osoby znane publicznie szczepią się demonstracyjnie, aby zachęcać innych." Ale w Polsce zaszczepiły się po kryjomu. Nazwisk większości z nich nadal nie znamy. Co to do cholery za promocja?! Nie róbcie z ludzi idiotów!
  @obladioblada
  Znamy! Przecież się podpisali.
  już oceniałe(a)ś
  11
  3
  @obladioblada
  Bo to byli ambasadorzy incognito zakonspirowanego państwa na uchodźctwie. Poza tym prawdziwa dyplomacja lubi zacisze gabinetów, nieprawdaż?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @obladioblada
  Przecież ta promocja była pretekstem aby zaszczepić się szybciej i poza kolejką. Nie ma tu żadnej promocji!
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @obladioblada
  Pretensje do organizatora szczepień! To w końcu rząd odpowiada za cała akcję, no ale musi przykryć swoje galaktyczne przewały. Bicie piany w szklance wody!
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @limf(x)=f(a)
  Albo bicie piany, albo burza w szklance wody. Zdecyduj się.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Bardzo słusznie. Tacy wybitni światowej sławy artyści jak Leszek Miller, Mariusz Walter, dyrektor Miszczak z narzeczoną i szef Green Cafe Nero z synem z pewnością zasługują na to, żeby nie być ofiarami podłego hejtu tylko za to, że wcisnęli się bez kolejki po szczepionkę przed jakichś tam nikomu niepotrzebnych medyków.
  @kapitan.kirk
  Ależ medycy są potrzebni. Przecież to właśnie oni załatwiają szczepienia bez kolejki. Nie myślisz chyba, że załatwiła to sprzątaczka?
  już oceniałe(a)ś
  16
  3
  @kapitan.kirk
  Ale wiesz, że prawdziwym problemem jest to, że sto tysięcy dawek leży w wojskowych magazynach i czeka nie wiadomo na co, a z tych 50 tysięcy co już zostały przekazane szpitalom, można by uzyskać 20-40% więcej dawek, jakby w porę ktoś zareagował zmieniając przepisy, nie ?rekomendując?, bo za szczepienia wg rekomendacji a wbrew przepisom Ziobro z Dżabbą mogą ścigać lekarzy?

  A nie 18 celebrytów. Nie 18. Ponad 100 tysięcy...
  już oceniałe(a)ś
  11
  7
  @milleniusz
  Prawdziwym problemem Polski jest jakość wpływowych elit, nie wyłączając PiS, bo to one rządzą.
  I ten problem jest taki sam od wieków - pycha, prywata i głupota.
  już oceniałe(a)ś
  9
  5
  @kapitan.kirk
  Jeszcze lepiej wyrwali strzykawki medykom siłą. A Kaczyński 50 tys. księdzu bez dotykania. I organy nie widzą problemu.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1